Profesjonalna pomoc psychologiczna jest coraz bardziej dostępna dzięki możliwości korzystania z wirtualnej porady terapeuty. Pierwsza wizyta, zarówno ta zaplanowana w gabinecie, jak i zdalna, zwykle budzi pewne obawy. Pojawia się niepewność, co nas czeka. Wiele osób, jeszcze przed wyborem specjalisty zastanawia się, czego może się spodziewać i jak przebiegnie rozmowa na temat trudnych przeżyć, kryzysu emocjonalnego czy traumy. Niewielu pacjentów potrafi nazwać problem psychologiczny, z którym zgaszają się do specjalisty. Warto porozmawiać o objawach traumy i sytuacjach, które narażają na ryzyko kryzysu emocjonalnego.
Pomoc psychologiczna w trudnym momencie życia
Pomoc psychologiczna może przybierać rozmaite formy. W odpowiedzi na potrzeby społeczne powstają programy terapeutyczne i rozwojowe dla ludzi szukających pomocy, a czasem zwyczajnie wsparcia w trudnym momencie życia. Wyrażanie swoich emocji jest naturalną potrzebą człowieka. Co ciekawe, ludzie obdarzeni ekspresją, którzy opowiadają o swoich przeżyciach, o tym, jak się czują i co im się przytrafiło, dają upust swoim emocjom i pozwalają na zmniejszenie napięcia emocjonalnego.
Do gabinetu terapeuty po pomoc psychologiczną trafiają pacjenci po traumatycznych przeżyciach. Osoby, które przechodzą traumy, szukają profesjonalnej pomocy w wyjściu z kryzysu i zmianie swojego życia. Istnieje również możliwość łączenia wizyt w gabinecie i psychoterapii przez Internet. To wygodne, tym bardziej że większość z nas żyje pod presją czasu.
Wsparcie psychologiczne oparte o holistyczne metody pracy
Holistyczna pomoc psychologiczna, a także wsparcie w rozwoju osobistym staje się coraz bardziej popularne, szczególnie gdy chodzi o odzyskanie równowagi na wielu poziomach w kryzysie psychicznym. Długotrwały stres, trauma czy kryzys emocjonalny prowadzi do zaburzeń na planie fizycznym. Chroniczny stres nie pozostaje obojętny na pracę układu oddechowego, pojawia się przyspieszony i spłycony oddech. U osób chorych może pojawić się zaostrzenie objawów astmy. Często występują zaburzenia snu oraz problemy trawienne, a także pogorszenie wchłaniania, prowadzące do anemii. Do tego często dochodzą kłopoty ze skórą. Egzema może być konsekwencją chronicznego stresu – potwierdza totalna biologia – recall healing.
Holistyczne spojrzenie na zdrowie człowieka sprawia, że terapeuta sięga po narzędzia terapeutyczne, które pochodzą z różnych dziedzin, nie tylko z psychologii. Dzięki temu pojawiło się więcej metod leczenia, które można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Praca z emocjami i ciałem
Pomoc psychologiczna zwykle kojarzy się z pracą nad emocjami. W przypadku holistycznych metod terapeuta nie ogranicza się jedynie do czerpania z dziedziny psychologii i korzysta z pełnego wachlarza możliwości. Przywracanie równowagi psychicznej i fizycznej to np. zdrowe odżywianie, odpoczynek i regenerujący sen. W programach terapii nie brakuje elementów zaczerpniętych wprost z medycyny alternatywnej np. terapii dźwiękiem, aromaterapii czy ziołolecznictwa, a nawet zaleceń dietetycznych. Terapeuci np. skupieni wokół ruchu psychologii pozytywnej, opracowują autorskie programy terapeutyczne, oparte o nowatorskie rozwiązania
Objawy traumy
Traumatyczne przeżycia najczęściej są zbyt przytłaczające, aby o nich otwarcie rozmawiać. Tym bardziej pomoc psychologiczna doświadczonego terapeuty przynosi sporą ulgę w cierpieniu. Trauma buduje negatywne przekonanie na własny temat, a trudne doświadczenia zazwyczaj zamyka się w sobie. Jak poznać, że przeżywamy traumę? Objawami traumy jest odrętwienie psychiczne i stan szoku. Mogą pojawić się zachowania obsesyjno-kompulsywne, takie jak powtarzanie określonych gestów, czynności czy wypowiedzi.
Objawy traumy:
- Poczucie bycia oderwanym od rzeczywistości;
- Odrętwienie psychiczne;
- Trudności w nawiązaniu relacji;
- Odizolowanie się od innych ludzi;
- Zachowania obsesyjno-kompulsywne;
- Drżenie kończyn, płaczliwość.
Działania osoby biorącej udział w traumatycznym wydarzeniu, są szybko wymazywane z pamięci. Najtrudniejsze po traumie jest dochodzenie do równowagi psychicznej. Może to zająć dużo czasu. Jeżeli dostrzegasz u siebie lub kogoś bliskiego objawy traumy, zgłoś się po pomoc specjalisty do gabinetu lub znajdź terapeutę, który oferuje wsparcie przez Internet.
Kiedy pojawia się kryzys emocjonalny?
Kryzys emocjonalny (kryzys psychiczny) to doświadczenie zakłócenia równowagi psychicznej. Może być ono spowodowane zagrożeniami powiązanymi z sensem życia i własnym systemem wartości. Kryzys emocjonalny wytrąca z równowagi i podważa dotychczasową koncepcję własnej osoby. Utrata sensu życia może być skutkiem konfrontacji z zaskakującą sytuacją, bądź wydarzeniem krytycznym w skutkach.
Kryzys egzystencjalny wywołany zmianą
Kryzys egzystencjalny często może wiązać się z doświadczeniem sytuacji związanej z poważną życiową zmianą. Dla młodych osób może być to wyprowadzka z domu rodzinnego, rozpoczęcie nauki na studiach za granicą, zmierzenie się z pracą w zawodzie czy założenie rodziny i pojawienie się potomstwa. Rozpad wieloletniego związku, opuszczenie partnera, rozwód to sytuacje, które wywołują kryzys u osób dojrzalszych.
Na każdym etapie życia mogą się zdarzyć sytuacje, w których warto sięgnąć po pomoc psychologiczną. Spójrzmy na swój problem szerzej! Holistyczne podejście do terapii pomoże rozwiązać kłopoty i wrócić do równowagi psychicznej. Jeżeli szukasz dobrego terapeuty, sprawdź listę psychologów online i przeczytaj opinie pacjentów, którzy dzielą się swoimi odczuciami po otrzymaniu pomocy psychologicznej.
Może Cię zainteresować: Ćwiczenia oddechowe – wypróbuj techniki oddechowe na stres