Breadcrumbing to zjawisko jeszcze do niedawna bagatelizowane przez psychologów i traktowane raczej jako dynamika relacyjna, niż coś groźnego. Do tej pory nie zauważono w breadcrumbingu destrukcyjnego wpływu na psychikę człowieka. Jednak najnowsze badania wskazują, że breadcrumbing może być jeszcze bardziej szkodliwy dla sfery emocjonalnej niż inne formy manipulacji.
Breadcrumbing – co to jest?
Breadcrumbing co to właściwie znaczy? Pojęcie breadcrumbingu dla psychologów nie było kilka lat temu interesujące. Do tej pory głównie umiejscowiono je jako niegroźną manipulację obecną w stylu współczesnego randkowania. Nieograniczony wybór kandydatów na portalach randkowych zmusza do wprowadzenia pewnej dynamiki w nawiązywaniu relacji. Osoba szukająca partnera i otwarta na nowe znajomości, gdy jest w grze, może otrzymywać wiele propozycji. To naturalne, że dokonuje wyboru i niektóre swoje kontakty traktuje priorytetowo, wkładając w nie więcej zaangażowania, a inne zamraża i trzyma w „poczekalni”. Zachowanie to jest zgodne z formułą portali randkowych i nikomu zdaje się nie przynosić krzywdy. Co to jest więc breadcrumbing i dlaczego jest taki groźny?
Co to znaczy breadcrumbing?
Breadcrumbing polega na rzucaniu jedynie okruchów uwagi i zainteresowania w przypadku, gdy osoba nie chce zaangażować się w związek. Manipulowanie ma na celu zapewnienie sobie od drugiej strony odpowiedniego poziomu zaangażowania, przy minimalnych nakładach własnych. Breadcrumbing, czyli karmienie okruchami uwagi, trzymanie w poczekalni, na standby to już nie jest tylko moda na randkowanie. Zjawisko breadcrumbingu zdarza się bowiem w relacji damsko-męskiej, ale również między szefem a podwładnym. Dawanie komuś dokładnie tyle, aby był w gotowości do większego zaangażowania, pozwala na całkowite przejęcie kontroli nad sytuacją i sterowanie drugą osobą. Breadcrumbing to zjawisko, które wywołuje trwałe szkody w psychice. Mamy tu do czynienia z paskudną manipulacją i graniem na emocjach.
To prawda, że breadcrumbing ujawnia się w relacji dopiero po pewnym czasie. Świadomość tego, co się dziele, czyli rozwinięta inteligencja emocjonalna pozwala szybciej zrozumieć manipulację i odpowiednio zareagować.
Współpraca:
Breadcrumbing w praktyce
Osoba stosująca breadcrumbing wyciąga rękę i daje nadzieję, często złudną, na coś więcej. Druga strona nigdy nie jest pewna, czy z tej relacji coś wyjdzie? W breadcrumbingu epizody aktywności relacyjnej np. wysyłanie wiadomości na chacie, sms-ów, kontakt poprzez media społecznościowe są przedzielane ciszą i brakiem reakcji.
Jedną z technik osoby stosującej breadcrumbing jest „bombardowanie miłością” na przemian z epizodami braku zainteresowania. W ten sposób zdobywa się kontrolę nad kimś, z jednej strony rozbudzając w nim nadzieję, a z drugiej niepewność co do wspólnej przyszłości i faktycznej możliwości zbudowania trwałej relacji.
Badania psychologów nad zjawiskiem breadcrumbingu
W badaniu z 2020 roku naukowcy skoncentrowali się na breadcrumbingu w mediach społecznościowych. Okazało się, że autorami strategii manipulacji poprzez sypanie okruszków często są osobowości egocentryczne i narcystyczne. U podstaw tego zachowania leżą problemy z poczuciem własnej wartości. Nie od dziś wiadomo, że narcyzi i egocentrycy mają potrzebę skupiania i utrzymywania uwagi. Dodatkowo breadcrumbing to dla nich bardzo skuteczna strategia na manipulowanie i kontrolowanie. W ten sposób trzymają władzę i udaje im się dokarmić swoje zachłanne ego.
Drugie dno manipulacyjnej strategii breadcrumbingu
Kiedy naukowcy przyjrzeli się głębiej zjawisku breadcrumbingu, okazało się, że podobna manipulacja jest obecna nie tylko w początkowej fazie randkowania. Zdarza się, że strategia sypania okruchów zainteresowania destabilizuje zbudowane wcześniej relacje między ludźmi – nie tylko romantyczne.
Czy to możliwe, że breadcrumbing wykorzystywany jest w pracy? Gdy okruszki z pańskiego stołu rzuca szef lub szefowa, wtedy chodzi o zdobycie kontroli nad całym zarządzanym zespołem ludzi. Breadcrumbing sprawia, że żaden pracownik nie czuje się pewnie na swoim stanowisku. Trudno uznać swoją karierę zawodową za stabilną, gdy pod znakiem zapytania stoi łaska szefa, a tym samym przyszłość w danej korporacji. Ścieżka awansu, podwyżka, premia i inne benefity istnieją, ale zawsze w sferze niepewności.
Podsumowując, na zakończenie warto zauważyć, że breadcrumbing rozwinął się ze zjawiska obecnego na portalach randkowych, czy flirtowania w mediach społecznościowych do wachlarza skutecznych strategii relacyjnej manipulacji. Skutki psychiczne, które wywołuje breadcrumbing są tak rozległe i destrukcyjne dla psychiki człowieka, że technikę tę powinno się traktować, jak przestępstwo. Ofiary breadcrumbingu mogą do końca nie być świadome, jakiej manipulacji zostały poddane. Przyczyny kryzysu emocjonalnego niekiedy uświadamiają sobie dopiero na sesji u psychoterapeuty.
Może zainteresuje Cię kategoria: ZDROWE ODŻYWIANIE