Pytanie co to jest Rezonans Schumanna, pojawia się ze znacznie większą częstotliwością wraz z ekscesami widocznymi na wykresie w Tomsku. Puls Ziemi, czy też rytm Ziemi zaczęto mierzyć w 1986 roku. Nazwa rezonansu wzięła się od nazwiska odkrywcy tego zjawiska – fizyka Winfrieda Otto Schumanna. Co pokazuje rezonans Schumanna dziś?
Rezonans Schumanna a częstotliwość Ziemi/Puls Ziemi
Częstotliwość Ziemi lub puls Ziemi to wibracja, która wpływa na wszystkie organizmy żywe. Wysokie skoki częstotliwości, jakie teraz zachodzą, nie pozostają bez wpływu na zmiany w samopoczuciu ludzi. Częstotliwości Ziemi od początku wykonywania pomiaru do 2012 roku była niezmienna i wynosiła 7,83 Hz. Co ciekawe, dokładnie taką samą częstotliwość mają fale alfa ludzkiego mózgu. Poziom wibracji Ziemi wpływa więc na nasze samopoczucie. W 2015 odczyt na rezonansie Schumanna wskazywał już 16,5 Hz, a dwa lata później skala dochodziła do 40 Hz. Obecnie mamy do czynienia z jeszcze większymi skokami wibracji Ziemi. Wykres rezonansu Schumanna publikuje System Obserwacji Kosmosu w Tomsku oraz włoskie strony internetowe.
Rezonans Schumanna – co to jest?
Rezonans Schumana jest przedstawiony w formie spektrogramu, który obrazuje przebieg fal dźwiękowych i jest odwrócony: na górze pokazuje zero, a częstotliwość wzrasta ku dołowi. Gdy na odczycie pojawiają się pionowe linie, to wzrasta poziom chaosu. Niekiedy linie pojawiają się w tak dużym natężeniu, że nie można dokonać pomiaru i wykres staje się na większości powierzchni biały. Ludzie narzekają wtedy na pogorszenie samopoczucia, odczuwają senność w ciągu dnia, rozdrażnienie, ból głowy i brak koncentracji, a w nocy śnią się koszmary.
Wzrost aktywności Słońca a wykres Schumanna
Częstotliwość elektromagnetyczna jest wzbudzana przez wyładowania atmosferyczne między powierzchnią Ziemi a jonosferą. Jonosfera jest elektrycznie naładowaną częścią atmosfery. Częścią atmosfery jest również magnetosfera, która powstaje w wyniku oddziaływania pola magnetycznego planety z wiatrem słonecznym. Słońce nieprzerwanie wyrzuca w przestrzeń kosmiczną strumienie plazmy. Plazma składa się przede wszystkim z protonów i elektronów, które pędzą z prędkością huraganu. Gdy strumienie plazmy są gwałtownie wyrzucane w przestrzeń, mówi się o erupcjach słonecznych, burzach słonecznych lub tornado. Warto zwrócić uwagę na powiązanie rezonansu Schumana z obserwacjami aktywności Słońca.
Słońce wyrzuca plazmę we wszystkich kierunkach, także w stronę Ziemi i może to powodować zakłócenia. Fotony wypromieniowywane przez Słońce nie oddziałują z polem magnetycznym Ziemi tak, jak protony i elektrony w plazmie.
Magnetosfera Ziemi sięga około 10 promieni ziemskich w kierunku Słońca i 100 lub 1000 promieni ziemskich w kierunku przeciwnym, przy czym jej kształt ulega ciągłym i gwałtownym zmianom. Zjawiska te są ciągle monitorowane i omawiane pod kątem wzrastającej siły rozbłysków słonecznych. Atmosfera chroni Ziemię przed promieniowaniem, ale nie jest w stanie powstrzymać aktywności magnetycznej i elektrycznej. Tym bardziej że ochronne pole magnetyczne Ziemi słabnie. Obecnie oszacowano, że straciło 30 proc. swojej mocy, a proces trwa.
Przeczytaj także: Aktywność słoneczna rośnie – rozbłyski, CME i silne burze geomagnetyczne