Jad węża stosowany terapeutycznie

Jad węża w kosmetykach i maściach leczniczych

Współczesna nauka uważa się, że jad węża z powodzeniem można stosować w medycynie, jako jeden z najbogatszych naturalnych źródeł składników aktywnych biologicznie i farmakologicznie. Wydzielina węża składa się ze złożonej mieszaniny wolnych aminokwasów, amin, lipidów, niskocząsteczkowych węglowodanów, jonów metali, nukleozydów, a przede wszystkim białek i peptydów. Jad węża stosuje medycyna chińska i medycyna zachodnia podobnie jak jad pszczeli, jad żmii i jad skorpiona. Zobacz, jakie korzyści przynosi wykorzystanie preparatów z jadem. 

Spis treści:

  1. Jad węża – właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie;
  2. Jad węża w medycynie estetycznej;
  3. Jad żmii – maść na skręcenia kostki;
  4. Jad skorpiona na choroby nowotworowe;
  5. Jad pszczeli w domowej apteczce.

Jad węża – właściwości lecznicze

Jad węża w medycynie zachodniej wykorzystuje się m.in. do produkcji leków na nadciśnienie. Po uwolnieniu z gruczołów węża jad ma postać lepkiego płynu, a jego głównym składnikiem jest woda. Jako wysoce stabilna mieszanina substancji naturalnych jad odporny jest na zmiany temperatury, suszenie i działanie substancji chemicznych. Ze względu na specyficzne działanie i rodzaj atakowanych tkanek, w jadzie węży wyróżnia się kilka typów toksyny, które wpływają na:

Współpraca:

  • ośrodkowy układ nerwowy,
  • układ sercowo-naczyniowy,
  • układ mięśniowy,
  • zaburzanie krzepnięcia krwi. 

Skutki działania jadu węża dzielimy na kilka zakresów, m.in. cytotoksyczne, które objawia się krwotokami wewnętrznymi, siniakami, pęcherzy i bolesnych obrzęków oraz postępującej martwicy tkanki. Właściwości neurotoksyczne polegają na oddziaływaniu z receptorami znajdującymi się w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym. Ich szkodliwa aktywność polega na blokowaniu przekaźników nerwowych. Leczniczo wykorzystuje się właściwości neurotoksyczne jadu żmii do produkcji maści niwelującej ból przy skręceniach np. kostki.

Jad węża w składzie leku na nadciśnienie tętnicze

Obecnie na świecie znamy 3,5 tys. gatunków węży, z czego jedynie 10-15 proc. jest jadowitych. Do celów terapeutycznych medycyna chińska i zachodnia, mimo rozpowszechnienia nowoczesnych technik molekularnych, stosuje morfologię zwierząt. Przykładem wykorzystania potencjału jadu węży w medycynie jest lek szeroko stosowany u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, który działa na układ kontrolujący ciśnienie krwi

Jad węża z gatunku Temple Viper

Jad węża w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna wykorzystuje trój peptyd znajdujący się w jadzie węża z gatunku Temple Viper żyjącego w Malezji. Jad tego węża działa podobnie jak botoks – blokuje skurcze mięśni, które są odpowiedzialne za mechaniczne starzenie się skóry. W rezultacie redukuje zmarszczki, skutecznie ujędrnia skórę i widocznie poprawia owal twarzy. Jad węża obecnie wykorzystuje się w zabiegach tzw. lifting bez skalpela, a wyciąg z jadu węża działa podobnie jak botoks.

Jad węży często wykorzystywany jest do produkcji surowicy, którą podaje się po ukąszeniach. W tym przypadku substancja nie tyle poprawia urodę, jak w medycynie estetycznej, ile ratuje życie. Pozyskiwanie jadu węży to niebezpieczny zawód, ale również świetnie płatny. Wszakże jad węża należy do najdroższych substancji na świecie.

Jad żmii w maści na skręcenia kostki

Jad żmii jako maść na skręcenie kostki wykorzystuje właściwości neurotoksyczne wydzieliny. Dodatek jadu jako składnika aktywnego w preparacie powoduje podrażnienie receptorów zakończeń nerwowych w skórze i tkance podskórnej, co prowadzi do uwolnienia endorfin tłumiących ból. Jad żmii w balsamie stosuje się na ból pleców w odcinku lędźwiowym. Preparat hamuje reakcje zapalne stawów i okolicznych mięśni, wydajnie łagodzi ból, przyspiesza przepływ krwi i metabolizm komórkowy. Maść z jadem żmii, czy maść z jadem kobry, a także balsam z jadem skorpiona są dostępne w sprzedaży do powszechnego użytku.

Jad skorpiona na choroby nowotworowe

Naukowcy odkryli, że jad skorpiona warto wykorzystać przy leczeniu niektórych nowotworów. Jego skuteczność wynika z zawartej w jadzie substancji o nazwie chlorotoksyna, która atakuje komórki nowotworowe np. glejaka. Trwają dalsze badania nad jadem skorpiona i jego właściwościami leczniczymi.

Zdobycie jadu skorpiona to niezwykle trudne, niebezpieczne i czasochłonne zajęcie. Z jednego dorosłego osobnika uzyskuje się maksymalnie dwa miligramy jadu naraz. Prawdopodobnie dlatego jad skorpiona jest jedną z najdroższych substancji świata, znacznie droższą niż metale szlachetne.

Jad pszczeli w domowej apteczce

W domowej apteczce warto mieć jad pszczeli. Na co pomaga? Wydzielina z gruczołów pszczół aplikowana w niewielkich ilościach np. w formie maści, wpływa na obronne działanie organizmu, rozgrzewa, dotlenia mięśnie, likwiduje ból i obrzęki.

Jad pszczeli jest także silnym przeciwutleniaczem, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, chroni także przed skutkami promieniowania UV. Krem z jadem pszczelim łagodzi bóle reumatyczne, działa przeciwzapalnie i jest wykorzystywany w leczeniu trudno gojących się ran (także pooperacyjnych), zapalenia żył, zapalenia pęcherza moczowego, wrzodów czy artretyzmu

Jad pszczeli jest najłatwiej dostępną substancją z opisywanej grupy. Maści lecznicze oraz kosmetyki np. kremy z jadem pszczelim o działaniu przeciwzmarszczkowym należą w drogerii zazwyczaj do kategorii produktów Premium i są naprawdę skuteczne!  Sprawdź okazje w sklepie!

Przeczytaj także: Jak wyleczyć stopę cukrzycową? Miód na rany cukrzycowe

Jad węża Jad żmii kem z efektem botoksu

Krem z jadem żmii – efekt botoksu

Jad pszczeli w kremie

Jad pszczeli w kremie

Jad węża w balsamie

Żmijowit

Żywokost i jad pszczeli

żywokost z jadem pszczelim

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top