Choroba Hashimoto – jakie badania na tarczycę Hashimoto zrobić?

Choroba Hashimoto - jakie badania zrobić?

Powiększona tarczyca może być oznaką, że rozwinęła się choroba Hashimoto. Dolegliwość ta powoduje wzmożony stan zapalny tarczycy, co może prowadzić do obrzęku i zwiększenia objętości gruczołu. Powiększona tarczyca (wole tarczycowe), wzrost masy ciała, kołatanie serca, obniżenie nastroju, uczucie zimna, sucha skóra i nadmierne wypadanie włosów to charakterystyczne objawy choroby Hashimoto. 

Choroba Hashimoto – co to za schorzenie? 

Hashimoto – co to tak naprawdę znaczy? Choroba Hashimoto, znana również jako przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest jednym z najczęstszych zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczycy. Choroba występuje, gdy tarczyca jest atakowana przez układ odpornościowy, co prowadzi do uszkodzenia tkanek tego gruczołu i mniejszej produkcji hormonów. 

Hashimoto – badania krwi, USG i biopsja 

Problemy z powiększoną tarczycą nie zawsze świadczą o chorobie Hashimoto. Mogą być one również oznaką innych dolegliwości, takich jak nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, czy inne stany zapalne. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badania, takie jak:

  • Badanie USG tarczycy – na podstawie badania USG lekarz może ocenić wielkość, kształt, strukturę i położenie gruczołu tarczycy. 
  • Badania krwi – wyniki badania krwi pozwalają ocenić poziom hormonów tarczycy.
  • Morfologia krwi – oznaczenie zawartości erytrocytów we krwi, leukocytów, a także trombocytów, czyli płytek krwi. 
  • Badanie CRP i OB – wynik badania CRP pomaga w zidentyfikowaniu stanu zapalnego w organizmie; OB to odczyn opadania krwinek czerwonych. 
  • Biopsja – badanie może być zlecona w celu oceny charakteru zmian w tarczycy. 

Choroba Hashimoto – badania krwi

W celu zdiagnozowania choroby Hashimoto lekarz zaleca pacjentowi wykonanie kolejnych kroków, takich jak badania, diagnostyka, wyniki z laboratorium na poziom TSH (hormon tyreotropowy) w krwi. Hormon ten jest wytwarzany przez przysadkę mózgową i reguluje produkcję hormonów tarczycy. Wysoki poziom TSH może sugerować niedoczynność tarczycy. FT4 (wolna tyroksyna) i FT3 (wolna trijodotyronina) są to hormony tarczycy, które regulują wiele procesów w organizmie, takich jak metabolizm, wzrost i rozwój.

Na chorobę Hashimoto może wskazywać wysoki poziom przeciwciał Anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej). Natomiast Anty-TG (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie) są skierowane przeciwko białku, które jest kluczowe dla produkcji hormonów tarczycy.

Rutynowe badania w chorobie Hashimoto 

Badanie rutynowe w celu kontroli choroby Hashimoto zaleca się wykonywać co 3 miesiące. W przypadku zmiany metody leczenia badania te powinny być wykonywane co 6 tygodni, aby sprawdzić skuteczność terapii. 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Produkty zawierające jod

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top