Jak wyleczyć>> Grzyby chińskie
Czy wiesz, jak działają grzyby Reishi? Grzyby Reishi zwane „grzybami nieśmiertelności” mają właściwości i zastosowanie w celach leczniczych, a nie kulinarnych. Reishi jest twardy, zdrewniały, gorzki, ma lakowany czerwono-brązowy kapelusz, który z wiekiem przestaje błyszczeć. Grzyby Reishi zapisały się długiej historii medycyny chińskiej. W dawnych czasach były zarezerwowane tylko dla członków rodziny królewskiej. Blog o zdrowiu to dobre miejsce, aby propagować właściwości zdrowotne Reishi i innych chińskich grzybów.
*
Poznaj grzyby Reishi!
Grzyb Reishi może osiągnąć średnicę kapelusza do 30 cm szerokości, nie jest to więc wcale taki mały grzybek. Reishi w naturze rośnie na obumierających drzewach. Grzyby Reishi występują na całym świecie, także w Polsce. Najbardziej rozpowszechniony gatunek, zarazem najlepiej przebadany pod kątem leczniczym to lakownica lśniąca. Hodowla grzybów leczniczych na dużą skalę prowadzona jest w klimatyzowanych pomieszczeniach, szklarniach i tunelach foliowych. Chiny są największym producentem Reishi na świecie, wytwarzając rocznie około 215 mln ton tego cenionego grzyba.
Reishi grzyby lecznicze, nie kulinarne
Pamiętajmy, że Reishi nie jest grzybem kulinarnym, jak inne grzyby chińskie np. Mun czy Shitake. Reishi cenione są ze względu na swoje właściwości zdrowotne i mają zastosowanie jako surowiec do produkcji suplementów diety. W opinii wielu lekarzy warto korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje Reishi, aby wspomóc zdrowie i samopoczucie.
Jak używać grzyby Reishi i gdzie kupić?
Jak używać Reishi? Suszone i zmielone na proszek grzyby można użyć do przygotowania herbaty o charakterystycznym goryczkowym smaku. Na rynku jest również dostępna kawa z Reishi. Jeżeli goryczka nie jest twoim ulubionym smakiem, wybierz Reishi w postaci ekstraktów w kapsułkach. Grzyby Reishi w kapsułkach są dostępne w zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością. Można je także kupić przez Internet. Przestrzegaj zalecanego na opakowaniu dawkowania. Często pojawia się pytanie o grzybek Reishi: jak długo używać? Zażywaj Reishi codziennie przez co najmniej dwa miesiące, aby zobaczyć, co ten grzybek może zdziałać.
Grzyby Reishi – na co stosować?
Reishi zawiera również sterole, które mogą działać jako prekursory hormonów, oraz triterpeny, substancje mogące obniżać ciśnienie krwi. Podobnie jak grzyby Maitake i inne pokrewne gatunki grzybów leczniczych, Reishi może poprawić funkcje układu odpornościowego. Grzyb Reishi ma właściwości przeciwzapalne i może przeciwdziałać objawom alergii i wspierać wątrobę. Alergia często ma związek z przeciążeniem wątroby. Spośród wszystkich grzybów leczniczych, to właśnie Reishi ma najszersze spektrum działania:
- Alergia, astma, choroby układu oddechowego;
- Przewlekłe zmęczenie, migreny;
- Nerwice i zaburzenia snu;
- Zaburzenia przemian tłuszczowych;
- Reumatyzm, bóle stawów;
- Choroby serca i układu krążenia;
- Choroby neurologiczne.
- Choroby nowotworowe.
*
Grzyby Reishi – właściwości w leczeniu nowotworów
Grzyb Reishi zawiera beta-glukany (cukry złożone), które mogą zatrzymać lub spowolnić wzrost komórek nowotworowych i pomóc zapobiec ich namnażaniu. Choć wyniki są zachęcające, to nie ma badań na ludziach wykazujących, że grzybki Reishi można stosować jako lek pierwszego rzutu w leczeniu raka lub w celu przedłużenia przeżycia pacjentów chorych na raka. Jeżeli jesteś zainteresowany przeciwnowotworowym działaniem grzybów chińskich przeczytaj o grzybach Polyporus.
Suplementacja Reishi
Jak przyjmować grzyby chińskie? Reishi jest dostępne w formie kapsułek, proszku, herbaty lub ekstraktu. Ważne jest, aby konsultować się ze specjalistą TCM przed rozpoczęciem suplementacji, szczególnie w przypadku osób z problemami zdrowotnymi. Reishi – grzyby chińskie w kapsułkach to wygodna forma terapii.
Grzybek Reishi – przeciwwskazania
Przyjmowanie suplementów z grzybami Reishi – przeciwwskazania, o których trzeba pamiętać to działania niepożądane. Może wystąpić suchość w ustach, gardle i drogach nosowych, a także swędzenie, rozstrój żołądka, krwawienie z nosa i krwawe stolce. Preparaty te mogą również obniżać ciśnienie krwi, dlatego powinny być stosowane ostrożnie przez osoby, które borykają się z niskim ciśnieniem lub przyjmują leki na nadciśnienie.
Źródła:
1. X. Jin i inni autorzy: „Ganoderma lucidum (grzyb Reishi) w leczeniu raka” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22696372/.
2. Vitalpilze. Naturheilkraft mit Tradition – neu entdeckt, Dedal 2014.
*
Pingback: Alergia na pyłki – domowe sposoby na objawy alergii - jakwyleczyc.com
Pingback: Polyporus – grzyby chińskie na obrzęki kończyn dolnych - jakwyleczyc.com