Męty w ciele szklistym oka to tzw. męty w oku, mroczki przed oczami, latające muszki, ruchome cienie o nieregularnej strukturze i brzegach, widoczne przed oczami. Zjawisko występuje dość często i polega na gromadzeniu się w ciele szklistym różnych substancji. Poznaj przyczyny mętów w oku i możliwe sposoby leczenie oraz usunięcia mętów.
Mroczki i męty w polu widzenia
Co to są męty w oku? Widzenie mętów, które przypominają latające muszki lub pływające włókna w ciele szklistym, obserwuje w swoim polu widzenia wiele osób. Męty w oku to popularne określenie występowania zjawiska mętów ciała szklistego. Męty rozproszone charakteryzują się gromadzeniem w ciele szklistym substancji o różnym stopniu przezroczystości, grubości, ruchomości i gęstości.
Mety powstają wtedy, gdy dochodzi do zagęszczenia ciała szklistego oka. Ciało szkliste to struktura budująca oko, która nadaje kształt i chroni siatkówkę. Ma ono postać galaretowatej substancji, wypełniającej tylną część gałki ocznej. Męty pojawiają się wraz z zagęszczeniem substancji, które wchodzą w skład ciała szklistego. Męty rozproszone nie są ciałem obcym w oku.
Widzenie mętów często towarzyszy: rozwodnieniu ciała szklistego. Ze względu na to, że mroczki i męty powstają z tkanek wewnętrznych – układ immunologiczny oka nie traktuje ich jako ciało obce, a w związku z tym rzadko dochodzi do samoistnego wchłonięcia.
Może Cię zainteresuje: Pasożyty w ciele człowieka – objawy i źródła zakażeń ludzi
Domowe sposoby na męty w oku
Męty ciała szklistego w oku niekiedy stają się bardzo uciążliwe. Warto w pierwszej
kolejności zastosować domowe sposoby na męty w oku. Proste sposoby często okazują się pomocne. Możesz wykonywać ćwiczenia gałek ocznych polegające na kilkukrotnym poruszaniu gałkami ocznymi w różnych kierunkach. Gdy męty pojawiają się w Twoim polu widzenia, możesz poruszać gałkami ocznymi w górę i dół, a następnie w prawo i lewo.
Kolejnym sposobem na poradzenie sobie w domu z mętami w ciele szklistym oka jest zakrapianie oczu kroplami, które zawierają w składzie jodek potasu.
Widzenie mętów niekiedy staje się mniej dokuczliwe po zastosowaniu odpowiedniej suplementacji i uzupełnieniu niedoboru witamin, w szczególności witaminy C. Przede wszystkim wzmacnia ona odporność, przyspiesza gojenie się ran, spowalnia starzenie się skóry, wpływa na pracę układu immunologicznego i krwionośnego.
Domowe sposoby na męty w oku:
- ćwiczenia gałek ocznych
- zakrapianie oczu kroplami z jodkiem potasu
- suplementacja witamin
- antyoksydacja i wzmocnienie układu immunologicznego
Witrektomia oka na widzenie mętów
Leczenie mętów w ciele szklistym oka poprzedza diagnostyka mętów ciała szklistego. Jednym ze sposobów leczenia jest chirurgiczne usuwanie mętów. Witrektomia to operacja przeprowadzana w tylnym odcinku gałki ocznej, na ciele szklistym i siatkówce.
Istnieje wiele wskazań do tego, by witrektomia została wykonana; są to przede wszystkim wylewy w obszarze pod siatkówką oka, urazy gałki ocznej czy powikłania po chirurgii zaćmy. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje typowo 3 nacięcia w twardówce, przez wprowadza odpowiednie narzędzia chirurgiczne.
W ciągu kilku dni po operacji oko może być zaczerwienione i wystąpić może obrzęk powieki. Widzenie ulega stopniowej poprawie w ciągu kilku kolejnych tygodni. Bezpośrednio po witrektomii ostrość wzroku może być znacznie gorsza niż przed operacją usuwania mętów.
Może Cię zainteresuje: Torbiele powiek – niewielka dolegliwość oszpeca oko
Witreoliza laserowa – leczenie laserowe mętów
Laserowe usuwanie mętów umożliwia metoda o nazwie witreoliza laserowa. O tyle, o ile poprzednia metoda jest stosowana w rozmaitych dolegliwościach, to witreoliza laserowa jest przede wszystkim używana w przypadku występowania mętów w ciele szklistym.
Jakie typy mętów ciała szklistego usuwa się laserowo? Męty mogą mieć postać muszek lub nitek, które są przezroczyste, ale dostrzegalne dla oczu. Najczęściej męty powstają podczas patrzenia na źródła światła z przymrużonymi oczami.
Przed kwalifikacją do zabiegu, pacjenta czeka diagnostyka mętów ciała szklistego. Badania okulistyczne, w tym optyczna tomografia koherencyjna (OCT) i ultrasonografia oka (USG) poprzedza laserowe usuwanie mętów. Dzięki badaniu OCT można uzyskać obrazy z bardzo wysoką rozdzielczością, a dzięki temu diagnostyka mętów ciała szklistego jest szybka i precyzyjna.
Leczenie laserowe mętów ciała szklistego oka jest bezbolesne i nieinwazyjne. Mała ilość impulsów i ich energii zmniejszają ryzyko pojawienia się powikłań. Urządzenia np. laser Floater Treatment (LFT) umożliwiającą dostosowanie energii impulsu do zmętnienia.
Diagnostyka mętów ciała szklistego
Optyczna Koherentna Tomografia (OCT) jest nowoczesnym badaniem dna oka, pozwalającym precyzyjnie i dokładnie ocenić narząd wzroku. Analizowana jest przede wszystkim struktura ciała szklistego i ewentualne rozwodnienie ciała szklistego. Badanie wykonuje się pod kątem oceny zagęszczenia ciała szklistego. Dużą zaletą tej metody jest wysoki poziom bezpieczeństwa – badanie może być wykonywane także u kobiet w ciąży.
Diagnostyka mętów ciała szklistego to jedna z możliwości badania OCT, które stosuje się równolegle do oceny zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej. Badanie jest w stanie wykryć typy mętów ciała szklistego i obkurczanie ciała szklistego oka.
Skuteczne metody leczenia mętów
Jak żyć z mętami w oczach? Struktura ciała szklistego oka zmienia się pod wpływem różnych czynników – męty pojawiają się na różnych etapach życia – nie tylko u osób w podeszłym wieku. Leczenie zależy od tego, jakie typy mętów ciała szklistego występują.
Do powstania mętów w oku może dojść w trakcie rozwoju płodowego. Mają one wówczas charakter wrodzony. Niekiedy mety pojawiają się na skutek zmian degeneracyjnych w obrębie ciała szklistego lub siatkówki – mają one wtedy charakter nabyty.
W przypadku, gdy męty powstają w formie zmian o charakterze nabytym, są to produkty przemiany materii. Do ich powstania mogą prowadzić zaburzenia metabolizmu kolagenu lub komórek siatkówki, a także zanik kwasu hialuronowego pokrywającego włókna kolagenowe.
Laserowe usuwanie mętów jest coraz bardziej dostępne dla tych pacjentów, którzy odczuwają znaczne dolegliwości. Laser Floater Treatment (LFT) umożliwia przeprowadzenie zabiegu szybko i bezboleśnie. Wcześniej jednak należy wykonać niezbędne badania okulistyczne, wskazana jest również ultrasonografia oka (USG).
Polecany artykuł: Czym są badania USG 3D/4D?