Babka zwyczajna reprezentuje polskie zioła lecznicze, stosowane na objawy paradontozy, takie jak zapalenie przyzębia i krwawienie dziąseł. Paradontoza jest poważnym schorzeniem dziąseł, które może prowadzić do utraty zębów, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone. Choć wizyta u dentysty jest niezbędna, istnieją również domowe sposoby, które mogą wspomóc leczenie i złagodzić objawy tej choroby. Jednym z takich naturalnych środków jest babka zwyczajna, znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych. W tym artykule przedstawimy przepis na ziołowy macerat z babki zwyczajnej w alkoholu, który może okazać się skutecznym wsparciem w walce z paradontozą.
Babka zwyczajna – właściwości lecznicze
Babka zwyczajna (Plantago major) jest rośliną leczniczą o działaniu przeciwzapalnym i wykrztuśnym. Znane jest zastosowanie ziela w celu ułatwienia usuwania śluzu w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. Syrop z babki zwyczajnej wspomaga w ten sposób walkę z przeziębieniem, katarem, zapaleniem zatok, a także oskrzeli.
Ponadto babka zwyczajna szerokolistna działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, moczopędnie i rozkurczowo. Zioła bogate są w związki fitochemiczne, takie jak babka, wykazują dużą aktywność prozdrowotną na stan zapalny dziąseł i krwawiące dziąsła.
Babka zwyczajna macerowana w alkoholu to naturalny sposób na wsparcie leczenia paradontozy. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym może pomóc w łagodzeniu objawów paradontozy takich jak: zapalenie dziąseł i krwawienie dziąseł.
Paradontoza – objawy:
- krwawiące dziąsła,
- zapalenie dziąseł,
- zapalenie przyzębia
- tkliwość lub bolesność,
- rozpulchnienie, które powoduje krwawienie dziąseł,
- gromadzenie się kamienia nazębnego i bakterii,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Macerat z liści babki zwyczajnej stosowany do płukania ust przeciwdziała gromadzeniu się kamienia nazębnego i rozwojowi bakterii. W przypadku paradontozy z czasem powstają kieszonki dziąsłowe (zapalenie przyzębia), gromadzi się w nich płytka i kamień nazębny oraz bakterie, po czym dochodzi do procesów gnilnych, które skutkują nieprzyjemnym zapachem z ust (halitoza).
Sprawdź naszą topową recepturę: Maść z żółtego tulipana na guzki – przepis medycyny chińskiej
Babka zwyczajna – zastosowanie
Babka zwyczajna ma zastosowanie na objawy paradontozy. Jeżeli dokucza Ci paradontoza – lecznicze zioła, takie jak babka szerokolistna, a zwłaszcza liść babki zwyczajnej może przynieść doraźną ulgę i długofalowe efekty. Macerat z babki zwyczajnej stosuje się jako płukankę do ust na zapalenie dziąseł. Wystarczy rozcieńczyć 1 łyżkę maceratu w szklance wody i płukać usta przez około 30 sekund, a następnie wypluć. Zastosuj płukankę 2-3 razy dziennie, aby wspomóc doraźne leczenie paradontozy i stan zapalny dziąseł.
Macerat z liści babki sprawdzi się jako płukanka do ust, a także jako środek do pędzlowania dziąseł miękką szczoteczką do zębów. Regularne pędzlowanie dziąseł może przynieść długofalowe rezultaty w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust i pozostałymi objawami paradontozy.
Babka zwyczajna a lancetowata – różnice
Babka lancetowata – babka szerokolistna to dwa zioła lecznicze polskie o zastosowaniu w medycynie naturalnej. Babka lancetowata wąskolistna ma długie lancetowate liście, od których kształtu wzięła swoją nazwę.
Babka zwyczajna (babka szerokolistna, babka owalna, babka polna, babka okrągłolistna) jest również popularną w całej Polsce wieloletnią byliną, którą spotkać można na łąkach, trawnikach oraz obrzeżach dróg.
Babka lancetowata a babka zwyczajna – jak je rozróżnić podczas zbierania? Zwróć uwagę na różnice dobrze widoczne w kształcie rośliny. Liść babki zwyczajnej jest szeroki, okrągły lub owalny, z wyraźnymi, łukowatymi żyłkami, które rozchodzą się od nasady do brzegów liścia. Z kolei babka lancetowata ma wąskie, długie liście o kształcie lancetowatym, z żyłkami biegnącymi wzdłuż całej długości.
Przepis na macerat z liści babki zwyczajnej
Liść babki zwyczajnej jako materiał zielarski na macerat, tynkturę i do suszenia zbiera się w okresie kwitnienia rośliny. Babka zwyczajna szerokolistna zakwita w maju i kwitnie do września. Roślina wytwarza drobne brunatno-zielone lub biało-żółte kwiaty, które zebrane są w długi kwiatostan na szczycie sztywnej, wzniesionej łodygi.
Macerat z liści babki zwyczajnej w alkoholu dobrze się przechowuje. Po przefiltrowaniu można go przechowywać przez długie lata. Aby przygotować macerat z babki na zapalenie dziąsła, krwawiące dziąsła i objawy paradontozy, będziesz potrzebować następujących składników:
Składniki na macerat z babki:
- 50 g świeżych liści babki zwyczajnej
- 200 ml alkoholu (40 proc. wódki lub spirytusu rozcieńczonego do 40 proc.)
Macerat z babki – przygotowanie
Zbiór liści – najlepiej zbierać liść babki zwyczajnej z dala od zanieczyszczeń w naturalnym środowisku rośliny. Upewnij się, że liście są zdrowe i nieuszkodzone.
Mycie i suszenie – dokładnie umyj liść babki zwyczajnej pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Następnie osusz je delikatnie papierowym ręcznikiem.
Rozdrobnienie – pokrój na desce do krojenia liść babki zwyczajnej na mniejsze kawałki lub rozrywaj je palcami, aby ułatwić proces maceracji.
Maceracja – umieść pokrojone liście w szklanym słoiku i zalej alkoholem. Upewnij się, że liście są całkowicie zanurzone. Zamknij słoik szczelnie i odstaw w ciemne, chłodne miejsce na 1 miesiąc. Co kilka dni wstrząsaj słoikiem, aby składniki dobrze się wymieszały.
Filtrowanie – po upływie 1 miesiąca przecedź macerat przez drobne sitko, aby oddzielić płyn od liści. Przechowuj gotowy macerat w ciemnej butelce, najlepiej z ciemnego szkła, aby chronić go przed światłem.
Stosowanie maceratu z babki na zapalenie dziąsła
Płukanka do ust – macerat z babki zwyczajnej można stosować jako płukankę do ust na stan zapalny dziąseł. Wystarczy rozcieńczyć 1 łyżkę maceratu w szklance wody i płukać usta przez około 30 sekund, a następnie wypluć. Zastosuj płukankę 2-3 razy dziennie, aby wspomóc leczenie paradontozy.
Płyn do pędzlowania krwawiących dziąseł – macerat z liści babki umieść na szczoteczce do zębów i pędzluj dziąsła oraz usta. Macerat można stosować na takie dolegliwości jak zapalenie dziąsła i krwawienie dziąseł.
Babka zwyczajna szerokolistna w formie maceratu na alkoholu może być stosowana zewnętrznie na skórę do wcierania w świeże blizny lub przygotowania okładów na rany w celu dezynfekcji i przyspieszenia gojenia.
Podsumowanie
Babka zwyczajna macerowana w alkoholu jest naturalnym sposobem wsparcia leczenia paradontozy. Liść babki zwyczajnej ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, pomocne w łagodzeniu objawów paradontozy i poprawie zdrowia dziąseł. Domowe sposoby nie zastąpią profesjonalnej opieki stomatologicznej, a jedynie łagodzą objawy takie jak krwawienie dziąseł, tkliwość i stan zapalny dziąseł. W przypadku problemów z dziąsłami należy skonsultować się z dentystą.
Następny artykuł: Stomatolog jako strażnik zdrowia jamy ustnej