
Paraliż senny lub porażenie przysenne jest zjawiskiem, którego sporadycznie doświadcza od 5 do 50 proc. populacji kobiet i mężczyzn. Paraliż w czasie snu (ang. sleep paralysis) pojawia się podczas zasypiania lub budzenia, a także nagłego przebudzenia. Można powiedzieć, że paraliż przysenny ma miejsce, gdy ciało jeszcze śpi, a umysł jest już świadomy. Choć zjawisko nie jest groźne dla zdrowia, to towarzyszące mu uczucie bezwładu całego ciała. Jednocześnie pojawia się ucisk klatki piersiowej oraz halucynacje postaci demona budzącego strach. Co to jest paraliż senny i skąd bierze się to tajemnicze zjawisko?
Co to jest paraliż senny?
Paraliż senny pojawia się podczas zasypiania lub budzenia, ale najczęściej ma miejsce w fazie snu REM, w której przytrafiają się najbardziej realistyczne wizje senne. Pozwól wyjaśnić, co to jest paraliż senny? Podczas snu w fazie REM (REM – szybkie ruchy gałek ocznych) następuje fizjologiczne rozluźnienie mięśni, określane jako porażenie mięśni całego ciała z wyłączeniem mięśni oddechowych i gałek ocznych. To swoiste odłączenie z użytkowania mięśni chroni śniącego przed niekontrolowanymi ruchami ciała i ewentualną krzywdą, jaką mógłby wyrządzić sobie lub komuś innemu. Paraliż senny z wizją demona, występuje w fazie snu REM, natomiast porażenie przysenne pojawia się zazwyczaj podczas zasypiania lub wybudzania ze snu.
Jak wygląda paraliż senny?
Dla badaczy ciekawe jest obserwowanie, jak wygląda paraliż senny i czym różni się u poszczególnych osób. Występuje tu pewnego rodzaju dysocjacja. Osoba doświadczająca paraliżu zachowuje pełną świadomość, lecz nie może się poruszyć w łóżku. Paraliż całego ciała, demony, mroczna postać blisko łóżka – wizja trwa od kilku sekund do kilkunastu minut i zazwyczaj mija samoistnie.
Objawy paraliżu sennego z wizją demona zwykle występują jednocześnie:
- Brak możliwości poruszania ciałem;
- Ucisk w klatce piersiowej,
- Przyspieszony rytm serca,
- Halucynacje – postać demona;
- Silne uczucie strachu i lęku.
Paraliż ciała, senne zjawy, postać demona, duszenie, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszony rytm serca, a nierzadko omamy słuchowe i dotykowe pozostają na długo w pamięci. Trudno się dziwić, że wszystkiemu towarzyszy silne uczucie strachu i lęku. Jedyne co można zrobić podczas tego doświadczenia to oddychać, poruszać gałkami ocznymi i używać woli, by jak najszybciej wybudzić się z tego koszmaru.
Czy można umrzeć przez paraliż senny?
Paraliż senny budzi śmiertelne przerażenie, ale czy można umrzeć przez paraliż senny? Porażenie senne, mimo że wywołuje nieprzyjemne doznania i uczucie silnego strach, nie jest groźny dla życia. Paraliż zazwyczaj samoistnie ustępuje po kilku sekundach. Warto jednak pamiętać, że jeśli doświadczasz częstych tego typu epizodów, zalecane jest podjęcie terapii i skonsultowanie się ze specjalistą.
Jakie są przyczyny porażenia sennego?
Sporadycznie występujący paraliż senny to pewnego rodzaju zgrzyt we współpracy mięśni i świadomości. Zjawisko paraliżu podczas snu można interpretować jako „błąd fizjologiczny”. Istnieją czynniki, które zakłócają zasypianie i spokojny nocny wypoczynek, a jednocześnie zwiększają ryzyko porażenia. Należy do nich zbyt późne kładzenie się spać, nieregularne spanie i niedobór snu.
Przyczyny paraliżu sennego upatruje się w silnym napięciu emocjonalnym i stresie. Sytuacja częściej przytrafia się osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych, leków i alkoholu. Zaniepokoić mogą nawracające często sytuacje sparaliżowania ciała w trakcie snu. W takiej sytuacji warto zastanowić się głębiej nad przyczynami ataków i zastosować ochronę. Na przykład zmienić ustawienie łóżka, a zamiast zwykłej pościeli używać kołdry obciążeniowowej, która daje poczucie bezpieczeństwa.
Paraliż senny to jedno z zaburzeń snu, które obok lunatyzmu, mówienia przez sen i zespołu niespokojnych nóg należy do grupy zaburzeń o nazwie parasomnie. Jest to grupa różnorodnych problemów ze spaniem, odnoszących się do niepożądanego zachowania.
Paraliż senny – forum
Paraliż senny i porażenie przysenne na forum internetowym są szczegółowo omawiane przez osoby, które same tego doświadczyły. Znajdziemy realistyczne opisy porażenia, o zaskakująco podobnym scenariuszu.
Marek dwa razy w życiu doświadczył paraliżu sennego. Za pierwszym razem naprawdę się przestraszył. Opisuje to jako uczucie, gdy budzi się w nocy w swoim łóżku całkowicie sparaliżowany. Cały czas jest świadomy tego co dzieje się wokół niego, ale nie może się poruszyć. Czuje ogromny ciężar na klatce piersiowej, jakby ktoś przygniatał go kolanem.
Za drugim razem, gdy dopadł go paraliż senny, udało mu się przekręcić głowę i dostrzegł tuż nad swoją twarzą zjawę wpatrującą się w niego. Mówi, że nigdy w życiu czegoś gorszego nie przeżył. Okazuje się, że przerażającą zjawę widzi wiele osób doświadczających koszmaru.
Marzena doznała porażenia przysennego podczas oglądania tv. Mówi, że to było straszne, nie mogła ruszyć nawet palcem u nogi, a coś, jakaś siła, może zmora, trzymała i nie chciała puścić. Marzenie akurat wtedy pomogła żarliwa modlitwa, stopniowo odzyskiwała moc i paraliż zaczął puszczać. Miała odczucie, jakby przygniatał ją ciężki głaz, albo jakby sama była z kamienia. Dziewczyna nie chciałaby drugi raz tego doświadczyć.
Niektóre opowieści są wstrząsające, a wiele z nich ma wspólne wątki, jak choćby uczucie przygniecenia ciężarem i pojawianie się przerażającej zjawy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co wywołane halucynacje i omamy?
Porażenie senne FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Jak wygląda osoba w trakcie paraliżu sennego?
Osoba, która doświadcza porażenia przysennego, jest w pełni świadoma, ale nie może się poruszyć ani nic powiedzieć. Zjawisku prawie zawsze towarzyszą silne uczucie strachu, przyspieszony rytm serca oraz wrażenie ucisku w klatce piersiowej.
- Co widzi się podczas paraliżu sennego?
Paraliż całego ciała, postać, demony – mogą pojawiać się przerażające wizje, a wręcz silne odczucie obecności demonicznej postaci. Zaskakująco często powtarzają się halucynacje dźwiękowe, wzrokowe i dotykowe, dodatkowo potęgujące strach.
- Ile trwa paraliż senny?
Paraliż w trakcie snu trwa od kilku sekund do kilkunastu minut i zazwyczaj mija samoistnie.
- Jak przerwać zjawisko paraliżu sennego?
Jak „wyleczyć” paraliż senny i przetrwać ciężką noc? Wystarczy poruszyć palcem, podwinąć stopę czy zgiął rękę – to niby niewiele, a porażenia przysennego jest niezwykle trudne do wykonania! Poruszenie choć jednym mięśniem powoduje, że paraliż senny mija. Kilka szybkich gwałtownych wdechów i siła woli – to najlepsze lekarstwo na paraliż senny!
Współpraca reklamowa:
Koce elektryczne bestseller

Pingback: Pomidory i jajka warto łączyć w diecie – jakwyleczyc.com
Pingback: Parasomnie - zaburzenia snu u dzieci – jakwyleczyc.com