Paraliż senny – tajemnicze zjawisko porażenia w czasie snu

Paraliż senny

Paraliż senny lub porażenie przysenne jest zjawiskiem, którego sporadycznie doświadcza od 5 do 50 proc. populacji kobiet i mężczyzn. Paraliż w czasie snu (ang. sleep paralysis) pojawia się podczas zasypiania lub budzenia, a także nagłego przebudzenia. Można powiedzieć, że paraliż przysenny ma miejsce, gdy ciało śpi, a umysł jest świadomy. Choć zjawisko nie jest groźne dla zdrowia, to towarzyszące mu uczucie bezwładu całego ciała. Jednocześnie pojawia się ucisk klatki piersiowej oraz halucynacje postaci demona budzącego strach. Co to jest paraliż senny i skąd bierze się to tajemnicze zjawisko?

Co to jest paraliż senny?

Niekiedy paraliż senny pojawia się podczas zasypiania lub budzenia, ale najczęściej ma miejsce w fazie snu REM, w której przytrafiają się najbardziej realistyczne wizje senne. Pozwól wyjaśnić, co to jest paraliż senny? Podczas snu w fazie REM (REM – szybkie ruchy gałek ocznych) następuje fizjologiczne rozluźnienie mięśni, określane jako porażenie mięśni całego ciała z wyłączeniem mięśni oddechowych i gałek ocznych. To swoiste odłączenie z użytkowania mięśni chroni śniącego przed niekontrolowanymi ruchami ciała i ewentualną krzywdą, jaką mógłby wyrządzić sobie lub komuś innemu. Paraliż senny z wizją demona, występuje w fazie snu REM, natomiast porażenie przysenne pojawia się zazwyczaj podczas zasypiania lub budzenia ze snu. 

Jak wygląda paraliż senny? 

Dla badaczy ciekawe jest obserwowanie, jak wygląda paraliż senny i czym różni się u poszczególnych osób. Występuje tu pewnego rodzaju dysocjacja, bowiem człowiek doświadczający paraliżu w trakcie snu lub porażenia podczas snu zachowuje pełną świadomość, lecz nie może się poruszyć. Paraliż całego ciała, demony, mroczna postać blisko łóżka – wizja trwa od kilku sekund do kilkunastu minut i zazwyczaj mija samoistnie. 

Współpraca:

Objawy paraliżu sennego z wizją demona zwykle występują jednocześnie: 

  • Brak możliwości poruszania ciałem;
  • Ucisk w klatce piersiowej, 
  • Przyspieszony rytm serca,
  • Halucynacje – postać demona;
  • Silne uczucie strachu i lęku. 

Paraliż ciała, senne zjawy, postać demona, duszenie, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszony rytm serca, a nierzadko omamy słuchowe i dotykowe pozostają na długo w pamięci. Trudno się dziwić, że wszystkiemu towarzyszy silne uczucie strachu i lęku. Jedyne co można zrobić podczas tego doświadczenia to oddychać, poruszać gałkami ocznymi i używać woli, by jak najszybciej wybudzić się z koszmaru. 

Czy można umrzeć przez paraliż senny?

Kiedy zapytamy lekarza, czy można umrzeć przez paraliż senny, otrzymamy odpowiedź negatywną. Porażenie senne, mimo że wywołuje nieprzyjemne doznania i uczucie silnego strach, nie jest groźny dla życia. Paraliż zazwyczaj samoistnie ustępuje po kilku sekundach. Warto jednak pamiętać, że jeśli doświadczasz częstych tego typu epizodów, zalecane jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Przyczyny paraliżu sennego

Sporadycznie występujący paraliż senny to pewnego rodzaju zgrzyt we współpracy mięśni i świadomości. Zjawisko paraliżu podczas snu można interpretować jako „błąd fizjologiczny”. Istnieją czynniki, które zakłócają zasypianie i spokojny nocny wypoczynek, a jednocześnie zwiększają ryzyko porażenia. Należy do nich zbyt późne kładzenie się spać, nieregularne spanie i niedobór snu. 

Przyczyny paraliżu sennego upatruje się w silnym napięciu emocjonalnym i stresie. Sytuacja częściej przytrafia się osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych, leków i alkoholu. Zaniepokoić mogą nawracające często sytuacje sparaliżowania ciała w trakcie snu. W takiej sytuacji warto zastanowić się głębiej nad przyczynami ataków i zastosować ochronę np. zmienić ustawienie łóżka, a zamiast zwykłej pościeli być może sprawdzi się kołdra obciążeniowa, która daje poczucie bezpieczeństwa. 

Paraliż senny – forum 

Paraliż senny i porażenie przysenne na forum internetowym są szczegółowo omawiane przez osoby, które same tego doświadczyły. Znajdziemy realistyczne opisy porażenia mającego miejsce wiele razy. 

Marek dwa razy w życiu doświadczył paraliżu sennego. Za pierwszym razem naprawdę się przestraszył. Opisuje to jako uczucie, gdy budzi się w nocy w swoim łóżku całkowicie sparaliżowany. Cały czas jest świadomy tego co dzieje się wokół niego, ale nie może się poruszyć. Czuje ogromny ciężar na klatce piersiowej, jakby ktoś przygniatał go kolanem. 

Za drugim razem, gdy dopadł go paraliż senny, udało mu się przekręcić głowę i dostrzegł tuż nad swoją twarzą zjawę wpatrującą się w niego. Mówi, że nigdy w życiu czegoś gorszego nie przeżył. Okazuje się, że przerażającą zjawę widzi wiele osób doświadczających koszmaru.

Marzena doznała porażenia przysennego podczas oglądania tv. Mówi, że to było straszne, nie mogła ruszyć nawet palcem u nogi, a coś, jakaś siła, może zmora, trzymała i nie chciała puścić. Marzenie akurat wtedy pomogła żarliwa modlitwa, stopniowo odzyskiwała moc i paraliż zaczął puszczać. Miała odczucie, jakby przygniatał ją ciężki głaz, albo jakby sama była z kamienia. Dziewczyna nie chciałaby drugi raz tego doświadczyć. 

Niektóre opowieści są wstrząsające, a wiele z nich ma wspólne wątki, jak choćby uczucie przygniecenia ciężarem i pojawianie się przerażającej zjawy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co wywołane halucynacje i omamy? 

Porażenie przysenne i towarzyszące objawy 

Przyczyny paraliżu sennego są zazwyczaj podobne do innych nieprzyjemnych zaburzeń snu. Parasomnia to grupa różnorodnych problemów ze spaniem, odnoszących się do niepożądanego zachowania. Należą do niej lunatyzm, mówienie przez sen czy zgrzytanie zębami. Paraliż senny, postać demoniczna, koszmary i nocne lęki też należą do tego typu zaburzeń snu.

Jak wyleczyć paraliż senny? 

Jednorazowy incydent bywa silnym przeżyciem, ale trudno doradzić, jak wyleczyć paraliż senny, bowiem nie jest on postrzegany jako jednostka chorobowa. Tym niemniej istnieje kilka sposobów, jak szybko wybudzić się i ochronić przed następnymi atakami. 

Pamiętajmy, że cały ten koszmar znika wraz z wybudzeniem. Wystarczy wykonać kilka szybkich wdechów, zmobilizować do pracy płuca i klatkę piersiową, a następnie skoncentrować całą swoją wolę nad uruchomieniem reszty ciała. Można poruszyć palcem, podwinąć stopę czy zgiął rękę w łokciu – to tak niewiele, a jednak w tym momencie bardzo trudne do wykonania! Na szczęście poruszenie choćby jednym mięśniem powoduje, że paraliż senny znika.

Nawracające porażenia senne są wystarczającym powodem, aby zgłosić się do poradni, w której przyjmuje specjalista leczenia zaburzeń snu. W niektórych przypadkach lekarze zalecają środki farmakologiczne.

Przeczytaj także artykuł Pomoc psychologiczna online. Holistyczne metody terapii.

*

Świadome śnienie i wychodzenie z ciała

Co ma wspólnego paraliż i świadome śnienie? Świadomy sen pojawia się w tym samym momencie, co porażenie przysenne na granicy jawy i snu. Istnieje technika świadomego opanowania przechodzenia ze stanu czuwania w stan nocnych marzeń, pozwalająca wykreować sen. Kontrolowany paraliż to świadome śnienie z przyjemniejszym efektem. Co niezwykle istotne szczególnie na początku – technikę świadomego snu należy stosować wtedy, gdy naprawdę odczuwamy senność.

Paraliż senny FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak wygląda osoba w trakcie paraliżu sennego?

Paraliż senny sprawia, że osoba, która go doświadcza, jest w pełni świadoma, ale nie może się poruszyć ani nic powiedzieć. Zjawisku prawie zawsze towarzyszą silne uczucie strachu, przyspieszony rytm serca oraz wrażenie ucisku w klatce piersiowej.

  1. Co widzi się podczas paraliżu sennego?

Paraliż senny, postać, demony – mogą pojawiać się przerażające wizje, a wręcz silne odczucie obecności demonicznej postaci. Zaskakująco często powtarzają się halucynacje dźwiękowe, wzrokowe i dotykowe, dodatkowo potęgujące strach. 

  1. Ile trwa paraliż senny? 

Paraliż w trakcie snu trwa od kilku sekund do kilkunastu minut i zazwyczaj mija samoistnie. 

  1. Jak przerwać zjawisko paraliżu sennego?

Jak „wyleczyć” paraliż senny i przetrwać ciężką noc? Wystarczy poruszyć palcem, podwinąć stopę czy zgiął rękę – to niby niewiele, a porażenia przysennego jest niezwykle trudne do wykonania! Poruszenie choć jednym mięśniem powoduje, że paraliż senny mija. Kilka szybkich gwałtownych wdechów i siła woli – to najlepsze lekarstwo na paraliż senny! 

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top