Czy wiesz, co teraz pyli? Kalendarz Pylenia 2024

Co teraz pyli

Jak wyleczyć >> Alergia na pyłki >> Co teraz pyli?

Kalendarz pylenia z informacjami, co teraz pyli, to przydatne narzędzie do monitorowania i prognozowania stężenia pyłków roślin w powietrzu. Kalendarz opiera się na badaniu intensywności pylenia popularnych gatunków roślin w okresie wegetacyjnym. Spis obejmuje gatunki drzew, traw, krzewów i kwiatów, które uwalniają pyłki najczęściej powodujące objawy uczuleniowe. Kalendarz alergika to niezbędnik dla uczulonych na alergeny wziewne, takie jak pyłki traw i drzew. Sięgnij po skrócony kalendarz pylenia w tym artykule i sprawdź, co teraz pyli – pomoże Ci to podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. 

*

Co teraz pyli? Istotne dla alergików informacje 

Alergie sezonowe na pyłki zmuszają do regularnego sprawdzania, co teraz pyli i może powodować objawy alergii. Kalendarz pylenia staje się niezbędny, ponieważ zawiera istotne dla alergików w codziennym życiu informacje. Tzw. kalendarz alergików pozwala na precyzyjne śledzenie okresów, w których występuje największa intensywność pylenia roślin wywołujących alergie wziewne. 

Jesteś alergikiem? Sprawdź Kalendarz Pylenia 2024, zobacz, co teraz pyli i zaplanuj swoje aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki istotnym informacjom dla alergika możesz zastosować odpowiednie środki zaradcze, w celu złagodzenia dolegliwości. Poruszam ten temat w oddzielnym artykule: Alergia na pyłki – domowe sposoby na objawy alergii

Kalendarz alergików  

Współpraca:

Dietetyk medycyna chińska

Pełen Kalendarz Pylenia 2024 uwzględnia najnowsze dane w poszczególnych regionach Polski. Prognozy są kluczowym źródłem informacji dla alergików o tym, które rośliny, na jakim obszarze i w jakim czasie aktywują pylenie. To z kolei pozwala na unikanie źródła alergenów lub wcześniejsze przygotowanie. Oprócz tego, że istnieje możliwość zastosowania profilaktyki i dodatkowo można przeprowadzić adaptację do panujących warunków. 

Kalendarz Pylenia 2024

Co teraz pyli – kalendarz
Kalendarz Pylenia 2024

Pogoda dla alergików na dziś 

Aktualna pogoda dla alergików dostarcza bieżących informacji, co teraz pyli, a te mogą wpłynąć na stan zdrowia. W okresie, gdy nasilają się alergie wziewne sezonowe na pyłki, codzienne aktualizacje obejmują nie tylko prognozę pylenia. Dodatkowo również monitoruje się zanieczyszczenie powietrza, w związku z tym, że może zaostrzać objawy alergii. 

Mapa pogodowa dla alergików uzupełnienia dane o pyleniu na danym obszarze kraju. Alergicy mogą na bieżąco sprawdzić informacje, co teraz pyli i dostosowywać swoje plany do panujących warunków. Mogą też podjąć decyzję, czy lepiej unikać wyjścia na zewnątrz w dni o wysokim stężeniu alergenów, czy przyjąć leki przeciwhistaminowe blokujące receptory.  

Co teraz pyli? Leszczyna
Co teraz pyli? Leszczyna

Marzec – co teraz pyli? Leszczyna

Pylenie leszczyny i brzozy jest głównych źródeł alergii wziewnych wczesną wiosną. Jeżeli zastanawiasz się, co teraz pyli na żółto, mogą to być leszczyny lub brzozy, które są znane z właściwości alergizujących. W kalendarzu pylenia aktywność leszczyny zaczyna się już zimą i może trwać do końca marca w zależności od pogody i regionu. 

Co teraz pyli? Brzoza
Co teraz pyli? Brzoza

Kwiecień – co teraz pyli? Brzoza i topola 

W kwietniu różne rośliny zaczynają pylić, co może powodować reakcje alergiczne u wrażliwych osób. Jeżeli jesteś alergikiem, sprawdź kalendarz kwitnienia i dopasuj miejsce i czas aktywności na świeżym powietrzu. Kwitnienie brzozy rozpoczyna się pod koniec marca i trwa przez cały kwiecień. Pyłki brzozy są jednym z najsilniejszych uczulających alergenów. W kalendarzu pylenia kwiecień to początek pylenia traw. Pyłki traw mogą być równie uciążliwe, co pyłki drzew dla osób z alergią. Alergie sezonowe na pyłki traw wywołują objawy alergiczne zazwyczaj wiosną. Dodatkowo w kwietniu pyli też topola, wierzba i jesion. 

Co teraz pyli? Topola
Co teraz pyli? Topola

Topola zaczyna pylić wczesną wiosną, zwykle w marcu, a w kwietniu do połowy maja następuje szczyt pylenia. Kwitnienie topoli jest widoczne po białym puchu w powietrzu, który niesie wiatr. To są nasiona topoli. Przy uczuleniu na pyłki topoli, warto śledzić kalendarz pylenia i unikać aktywności w rejonie, gdzie występuje skupisko topoli.

Co teraz pyli? Dąb

Maj – co teraz pyli? Dąb

Kalendarz pylenia wskazuje, że również w maju różne rośliny zaczynają pylić, co może powodować reakcje alergiczne. Co teraz pyli intensywnie? Dąb zaczyna wypuszczać pąki w kwietniu, ale w maju przypada zazwyczaj szczyt kwitnienia i pylenia. Maj to także czas intensywnego pylenia sosny. W kalendarzu pylenia maj zaznaczają na czerwono pyłki traw. Intensywność pylenia zwykle różni się w zależności od warunków pogodowych. 

Owies pyli w czerwcu

Czerwiec – co teraz pyli? Trawy

W czerwcu pylą trawy, szczaw i babka lancetowata. Babka pyli od maja do września, dlatego osoby uczulone na pyłki babki mogą mieć objawy alergii przez długi okres. Największe stężenia pyłku babki występuje w pobliżu łąk, trawników i pól oraz nieużytków. W tym miesiącu przypada apogeum pylenia pokrzywy i komosy, jednak gatunkiem, który w czerwcu szczególnie doskwiera alergikom, są trawy. Pyłki traw stanowią najczęstszą przyczynę objawów alergii na pyłki. Zaczynają pylić już w kwietniu i maju, by w czerwcu stężenie alergenów w powietrzu osiągnęło maksimum.

W czerwcu pylą zboża. Najsilniej uczulającą trawą uprawną jest żyto, które pyli w pierwszej połowie czerwca. Stężenie pyłków zbóż największe jest wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy trawy pylą najsilniej.

Czerwiec to okres kwitnienia platanów – drzewa te rosną najczęściej w parkach i przy alejach. Pyłki platanów nie są tak silnym alergenem jak np. pyłki brzozy, która zakończyła kwitnienie w maju.

Lipa kwitnie w lipcu

Lipiec – co teraz pyli? Lipa

W lipcu pylą m.in. babka, pokrzywa, trawy i komosa. Lipiec to czas, kiedy kwitnienie lipa pospolita. W tym roku kwitnienie lipy odbyło się wcześniej, na wielu obszarach Polski lipa zakwitła już w czerwcu. Pyłki bylin i lipy należą do tzw. alergenów wziewnych, które oddziałują głównie na układ oddechowy. W związku z tym rzadziej wywołują objawy widoczne na skórze.

Co teraz pyli? Bylica
Kalendarz pylenia – bylica

Sierpień – co teraz pyli? Bylica

Sierpień to czas intensywnego pylenia chwastów: bylicy, pokrzywy i szczawiu oraz traw. Alergeny bylicy rozprzestrzeniają się szczególnie poza miastem, gdzie mogą osiągać bardzo wysokie ilości. Pylenie pokrzywy, szczawiu i niektórych traw utrzymuje się na średnim poziomie, następnie ich pyłki zanikają pod koniec miesiąca. Równocześnie zarodniki grzybów pleśniowych, takich jak Cladosporium i Alternaria powinny pozostać pod kontrolą alergika.

Co teraz pyli – pokrzywa
Kalendarz pylenia – pokrzywa

Wrzesień – co teraz pyli? Pokrzywa

We wrześniu pylenie chwastów, takich jak pokrzywa i bylica, stopniowo ustaje, a reakcje alergiczne na pyłki stają się coraz słabiej odczuwalne. Jednak zarodniki grzybów pleśniowych, przede wszystkim Alternaria, są obecne w powietrzu i mogą być dokuczliwe dla alergików.

Co teraz pyli
Kalendarz pylenia – zarodniki pleśni

Październik – co teraz pyli? Zarodniki pleśni

W październiku głównymi alergenami są zarodniki pleśni. Pylenie roślin zanika, a w powietrzu pojawia się większe stężenie zarodników grzybów pleśniowych. Pleśnie mogą występować na podwyższonym poziomie, szczególnie w wilgotnych warunkach. Dla alergików jest to wskazówka do przebywania w środowisku zamkniętym i ochrona przed wilgocią.

Listopad i grudzień – czas na oddech

Dwa ostatnie miesiące roku – listopad i grudzień po intensywnym pyleniu chwastów na jesień są niemal całkowicie wolne od alergenów zewnętrznych. Pamiętajmy jednak, aby monitorować aktualne prognozy pylenia i stosować działania profilaktyczne dopasowane do zmieniających się warunków. Listopad to czas, gdy niemal nie ma w powietrzu pyłków roślin. Zarodniki pleśni, takie jak Cladosporium i Alternaria, są obecne, ale w mniejszych ilościach. Grudzień to miesiąc, w którym pylenie roślin jest znikome. Główne zagrożenie dla alergików stanowią alergeny występujące w środowisku wewnętrznym, takie jak roztocza i zarodniki pleśni wewnątrz domu, np. Penicillium.

Istnieje możliwość umówienia się na konsultacje online z dietetykiem medycyny chińskiej w celu zmiany diety i zastosowania środków zaradczych na objawy alergii wziewnej.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top