Olej rycynowy i jego właściwości docenia szczególnie starsze pokolenie. Nasze babcie wiedzą, jak stosować olej rycynowy na zaparcia, okłady i do pielęgnacji włosów. Rycynowy olej jest jednym z najbardziej przydatnych specyfików w domowej apteczce. Babcia ma go zawsze pod ręką i zawsze coś z niego przyrządzi, by pomogło na rozmaite dolegliwości. Dzisiaj parę słów o nieco zapomnianym oleju, który przydaje się w każdym domu.
Jakie właściwości ma olej rycynowy?
Olej rycynowy zawiera kwas rycynolowy, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz wspomaga gojenie się ran. Ciepłe okłady z oleju rycynowego stosuje się medycynie naturalnej jako sposób na złagodzenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego.
Ponadto rycynowy olej ma właściwości nawilżające i zmiękczające skórę, a stosowany regularnie zapobiega jej ponownemu wysuszeniu. Głęboko nawilża skórę i aktywnie ją zmiękcza dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym. Nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej. W przemyśle kosmetycznym oleum ricini stosowany jest jako składnik odżywek do włosów, brwi i rzęs.
Właściwości oleju rycynowego, jak i jego nazwa – olej tłoczy się z nasion rącznika pospolitego – wynikają z zawartości kwasu rycynolowego. Substancja przyczynia się do działania nawilżającego i przeciwzapalnego. Dzięki niej olej można stosować do pielęgnacji skóry podrażnionej i trądzikowej. Dodatkowo olej ten tworzy filtr na skórze, który sprzyja szybszemu gojeniu ran, otarć i oparzeń. Portal Pub Med publikuje na ten temat streszczenie badań: Różne zastosowania rośliny rącznika pospolitego.
Współpraca:
Zastosowanie oleju rycynowego
Olej rycynowy ma zastosowanie nie tylko w pielęgnacji skóry i wzmacnianiu włosów. Pomaga w wielu dolegliwościach układu pokarmowego, wspomaga pracę układu odpornościowego oraz funkcjonowanie dróg oddechowych. Olej rycynowy może być spożywany i jest to znany sposób na zaparcia. Zewnętrznie stosuje się olej rycynowy na twarz i na skórę, a także do okładów.
Olej rycynowy – zastosowanie:
- detoksykacja wątroby – olej rycynowy (ciepłe okłady) wspiera wątrobę w procesie usuwania toksyn,
- ciepłe okłady na brzuch – olej rycynowy stosuje się na brzuch w dolegliwościach bólowych,
- olejowanie włosów – olej rycynowy kosmetyczny do włosów wzmacnia strukturę włosa,
- pielęgnacja twarzy – olejek rycynowy na rzęsy i brwi wzmacnia i zagęszcza włoski,
- pielęgnacja dłoni – olejek rycynowy na paznokcie wzmacnia płytkę i zmiękcza skórki,
- olej rycynowy do picia – spożywczy olej rycynowy na zaparcia i dolegliwości układu pokarmowego.
Ciepłe okłady z oleju rycynowego
Ciepłe okłady z oleju rycynowego to prosty i skuteczny sposób na wspomaganie leczenia różnych dolegliwości, od bólów mięśniowych i stawowych po problemy skórne. Regularne stosowanie może poprawić krążenie, złagodzić ból i wspomóc detoksykację organizmu.
Zastosowanie ciepłych okładów z oleju rycynowego:
- Ból stawów i mięśni – okłady z oleju rycynowego mogą zmniejszać stany zapalne oraz ból związany z artretyzmem, urazami mięśni czy napięciami w ciele.
- Problemy trawienne – okład na brzuch może pomóc w łagodzeniu zaparć i wzdęć.
- Detoksykacja wątroby – okłady z oleju rycynowego wspomagają pracę wątroby i wspierają detoksykację.
- Ból menstruacyjny – zastosowanie ciepłego okładu na podbrzusze może przynieść ulgę w przypadku bolesnych skurczów miesiączkowych.
- Stan zapalny na skórze – olej rycynowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu może pomóc w leczeniu trądziku, egzem czy innych stanów zapalnych skóry.
Okłady, a najlepiej ciepłe okłady z oleju rycynowego to domowy sposób na skuteczne pozbycie się toksyn z organizmu. W poradnikach medycyny naturalnej spotyka się opisy kuracji z zastosowaniem oleju z rącznika w formie okładów na skórę. Kompresy wykorzystuje się przy dolegliwościach ze strony woreczka żółciowego i przeciążonej wątroby, a także jelita grubego. Można stosować zarówno na ciepłe jak i zimne okłady.
Właściwości oleju rycynowego do ciepłych okładów:
- Łagodzenie bólu – ciepłe okłady mogą przynosić ulgę w bólach menstruacyjnych, bólach brzucha, jak również w bólach pleców i karku.
- Działanie przeciwzapalne – olej rycynowy zawiera kwas rycynolowy, który może pomagać w redukcji stanów zapalnych i obrzęków. Jest szczególnie pomocny przy bólach stawów i mięśni.
- Działanie detoksykacyjne – ciepłe okłady mogą wspomóc usuwanie toksyn z organizmu, co jest szczególnie przydatne w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik czy egzema.
- Poprawa krążenia – ciepło w połączeniu z olejem rycynowym stymuluje krążenie krwi, co może przyspieszać gojenie się tkanek i wspomagać regenerację organizmu.
Jak przygotować ciepłe okłady z oleju rycynowego?
W celu detoksykacji wątroby ciepły okład z oleju rycynowego nakłada się na 3-4 godziny. W razie pytań można skontaktować się z dietetykiem medycyny chińskiej i omówić szczegóły na konsultacji dietetycznej online. Poniżej prezentuję sposób, jak przygotować ciepłe okłady z oleju rycynowego na brzuch.
- Przygotowanie materiałów:
- Olej rycynowy (najlepiej tłoczony na zimno, organiczny).
- Czysta, bawełniana ściereczka lub gazę.
- Folia (najlepiej spożywcza).
- Termofor lub poduszka elektryczna do podgrzania okładu.
- Krok po kroku:
- Nalej odpowiednią ilość oleju rycynowego na ściereczkę, aby była dobrze nasączona, ale nie kapała.
- Owiń nasączoną ściereczkę folią, aby zatrzymać wilgoć i ciepło.
- Podgrzej termofor lub poduszkę elektryczną do komfortowej temperatury (nie powinna być zbyt gorąca, aby uniknąć poparzeń).
- Połóż okład na wybraną część ciała i przykryj go termoforem lub poduszką elektryczną.
- Pozostaw okład na skórze przez około 30-60 minut lub dłużej, starając się zrelaksować.
- Po skończonej terapii zmyj resztki oleju z ciała ciepłą wodą.
Olej rycynowy na zaparcia
Spożywanie oleju rycynowego na zaparcia to sposób znany w każdym domu. W kuracjach oczyszczających wątrobę olej z rącznika jest czynnikiem, który pomaga w końcowej fazie oczyszczania uwolnić organizm ze złogów i toksyn. Do spożycia należy wybierać te produkty, które są odpowiednio oznakowane. Czy olej rycynowy to, to samo, co olejek rycynowy? Olej w nazwie produktu wskazuje, że mamy do czynienia z organicznym olejem z rącznika – rycynowym. Natomiast nazwa olejek wskazuje na kompozycję różnych olejów, w skład której wchodzi olej z rącznika i inne oleje.
Olej rycynowy – przeciwwskazania
Wydawać by się mogło, że olej rycynowy stanowi remedium na wszystkie dolegliwości. Tak jednak nie jest. Osoby uczulone na kwas rycynolowy przed zastosowaniem oleju powinny wykonać próbę uczuleniową. Nie jest wskazane używanie rycyny do leczenia zaparć u dzieci, matek karmiących i kobiet ciężarnych. Nie można również stosować gorących okładów podczas miesiączki oraz w przypadku występowania stanów zapalnych narządów wewnętrznych w jamie brzusznej.
Przeciwwskazania i środki ostrożności:
- Ciąża – kobiety w ciąży powinny unikać stosowania okładów z oleju rycynowego na brzuch, ponieważ może on wywołać skurcze.
- Podrażnienia skóry – zawsze warto wykonać test na małym fragmencie skóry, aby sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna.
- Gorączka – unikaj stosowania okładów, jeśli masz gorączkę lub infekcję – ciepło może pogorszyć objawy.
Inne oleje, które znajdą zastosowanie w domowej apteczce to olej z wiesiołka i olej z czarnuszki.