Olej rycynowy i jego właściwości docenia szczególnie starsze pokolenie. Nasze babcie wiedzą, jak stosować olej rycynowy na zaparcia, okłady i do pielęgnacji włosów. Rycynowy olej jest jednym z najbardziej przydatnych specyfików w domowej apteczce. Babcia ma go zawsze pod ręką i zawsze coś z niego przyrządzi, by pomogło na rozmaite dolegliwości. Dzisiaj parę słów o nieco zapomnianym, a tak przydatnym oleju, który przydaje się w każdym domu.
Olej rycynowy – właściwości
Olej rycynowy ma właściwości nawilżające i zmiękczające skórę, a stosowany regularnie zapobiega jej ponownemu wysuszeniu. Głęboko nawilża skórę i aktywnie ją zmiękcza dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej. W przemyśle kosmetycznym oleum ricini stosowany jest jako składnik odżywek do włosów, brwi i rzęs.
Właściwości oleju rycynowego, jak i jego nazwa – olej tłoczy się z nasion rącznika pospolitego – wynikają z zawartości kwasu rycynolowego. Substancja przyczynia się do działania nawilżającego i przeciwzapalnego. Dzięki niej olej można stosować do pielęgnacji skóry podrażnionej i trądzikowej. Dodatkowo olej ten tworzy idealny filtr na skórze, który sprzyja szybszemu gojeniu ran, otarć i oparzeń.
Zastosowanie oleju rycynowego
Olej rycynowy ma zastosowanie nie tylko w pielęgnacji skóry i wzmacnianiu włosów. Pomaga w wielu dolegliwościach układu pokarmowego, wspomaga pracę układu odpornościowego oraz funkcjonowanie dróg oddechowych. Spożywanie rycynowego oleju to znany sposób na zaparcia. Zewnętrznie stosuje się olejek na skórę oraz do okładów.
Ciepłe okłady z oleju rycynowego
Okłady, a najlepiej ciepłe okłady z oleju rycynowego to domowy sposób na skuteczne pozbycie się toksyn z organizmu. W poradnikach medycyny ludowej spotyka się opisy kuracji z zastosowaniem oleju z rącznika w formie okładów na skórę. Kompresy wykorzystuje się przy dolegliwościach ze strony woreczka żółciowego i wątroby, a także jelita grubego. Można stosować zarówno na ciepłe jak i zimne okłady.
Olej rycynowy na zaparcia
Spożywanie oleju rycynowego na zaparcia to sposób, który jest doskonale znany w każdym domu. W popularnych kuracjach oczyszczających wątrobę olej z rącznika jest czynnikiem, który pomaga w końcowej fazie oczyszczania uwolnić organizm ze złogów i toksyn.
Czy olej rycynowy to, to samo, co olejek rycynowy? Olej w nazwie produktu wskazuje, że mamy do czynienia z organicznym olejem z rącznika – rycynowym. Natomiast nazwa olejek wskazuje na kompozycję różnych olejów, w skład której wchodzi olej z rącznika i inne oleje.
Olej rycynowy – przeciwwskazania
Wydawać by się mogło, że olej rycynowy stanowi remedium na wszystkie dolegliwości. Tak jednak nie jest. Osoby uczulone na kwas rycynolowy przed zastosowaniem oleju powinny wykonać próbę uczuleniową. Nie jest wskazane używanie rycyny do leczenia zaparć u dzieci, matek karmiących i kobiet ciężarnych. Nie można również stosować gorących okładów podczas miesiączki oraz w przypadku występowania stanów zapalnych narządów wewnętrznych w jamie brzusznej.
Inne oleje, które znajdą zastosowanie w domowej apteczce to olej z wiesiołka i olej z czarnuszki
Katarzyna Labudda jest absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi terapie żywieniowe i rozwija blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.