Aloes właściwości – aloes zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji

Aloes - właściwości przeciwwirusowe

Aloes i jego właściwości są bardzo dobrze opisane w biologii i medycynie pod względem wirusobójczym. Aloes to roślina lecznicza, którą stosuje się w leczeniu chorób wirusowych od czasów, gdy nie znano jeszcze pojęcia samego patogenu. Pierwsze informacje o aloesie pochodzą sprzed ok. 5 000 lat. Powszechnie dziś znany aloes (m.in. Aloe vera) swoje korzenie ma na kontynencie afrykańskim. Lecznicze właściwości aloesu wykorzystywano przy dolegliwościach żołądkowych, schorzeniach reumatycznych i wielu innych. Obecnie aloes stosuje się zewnętrznie i wewnętrznie. Żel z aloesu służy do produkcji kosmetyków o właściwościach nawilżających, na oparzenia słoneczne, jako składnik pasty do zębów, a także spożywczo do produkcji soków i napojów. 

Aloes leczniczy

Aloes Aloe vera i aloes zwyczajny Aloe barbadensis oraz 18 innych gatunków aloesu ma właściwości lecznicze. W medycynie, a szczególnie w dermatologii i kosmetologii, stosuje się aloes zwyczajny Aloe barbadensis oraz aloes drzewiasty Aloe arborescens. Popularny jako surowiec do produkcji preparatów pielęgnacyjnych jest również aloes Aloe vera. 

Aloes w naturalnym środowisku występuje w krajach śródziemnomorskich, na Półwyspie Arabskim, Madagaskarze i w Chinach, ale z powodzeniem można hodować go w domu. Z aloesu o właściwościach nawilżających i regenerujących warto przygotowywać domowe kosmetyki.  

Aloes jest naturalnie przystosowany do życia w warunkach ograniczonego dostępu do wody, jak każdy sukulent, dlatego gromadzi w liściach zapasy w formie żelu. Bogata w składniki odżywcze substancja służy do wytwarzania preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych. 

Czy wiesz, że …


Nie należy podlewać aloesu przed ścinaniem liści przez około dwa tygodnie, a po zbiorach należy liście włożyć do lodówki na kolejne 10-14 dni i dopiero potem spożytkować. 

W jaki sposób stosować aloes? 

Z aloesu pozyskiwane jest mleczko aloesowe, które stanowi surowiec do sporządzania leków i kosmetyków. Druga substancja to żel aloesowy – świeży miąższ wyciśnięty z liści, bogaty w związki bioaktywne. Woda strukturyzowana przez roślinę stanowi 96 proc. miąższu aloesu, to sekret, któremu zawdzięczamy nawilżające właściwości aloesu.

Aloes – właściwości bakteriobójcze i antyoksydacyjne  

Jak aloes działa na skórę? Aloes nawilża, regeneruje i chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Preparaty z aloesem stosowane na skórę poprawiają mikrokrążenie i opóźniają procesy starzenia. Aloes to roślina, którą można spożytkować na wiele sposobów. 

Antywirusowe i bakteriobójcze działanie aloesu zauważyli producenci pasty do zębów. Aloes wspomaga bowiem utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jamie ustnej. Dla osób, które szukają zamiennika zwykłej pasty, pasta do zębów z aloesem bez fluoru będzie znakomitą alternatywą dla całej rodziny. 

Aloes – właściwości nawilżające w pielęgnacji skóry

Popularność aloesu w składzie kosmetyków do pielęgnacji wynika z fantastycznego wpływu nawilżającego i dotleniającego na skórę. Aloes pomaga w transporcie tlenu do komórek, wpływa stymulująco na powstawanie kolagenu i elastyny, a do tego łagodzi oparzenia słoneczne i nieprzyjemne dolegliwości po ukąszeniu owadów. Na półkach w drogerii jest mnóstwo kosmetyków z aloesem w składzie, jednak najbardziej uniwersalny w stosowaniu na twarz, ciało i włosy jest czysty żel aloesowy o wysokiej zawartości aloesu. 

Warto włączyć aloes do codziennej pielęgnacji na szerszą skalę dla cery w każdym wieku. Aloes w kremach do twarzy dojrzałej często łączy się z wąkrotką azjatycką (Cica), która również działa antywirusowo, a dodatkowo nawilża, regeneruje, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i niweluje efekty starzenia. Coraz popularniejsza u nas staje się naturalna koreańska pielęgnacja – ekspert w kosmetykach z aloesem do każdego rodzaju skóry.

Czy wiesz, że …


Aloes skutecznie łagodzi poparzenia słoneczne. Gdy na skórze wystąpi zaczerwienienie, ból czy nieprzyjemny świąd po ekspozycji na słońce, warto sięgnąć po aloes. Składniki aktywne żelu z aloesu zapewniają szybszą regenerację poparzonej skóry i niwelują nieprzyjemne dolegliwości, spowodowane zbyt intensywnym opalaniem. Zobacz artykuł Kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Aloes do picia i spożycia 

Regularne spożywanie soku z aloesu wspomaga odporność, łagodzi stany zapalne oraz regeneruje tkanki. Najbardziej wartościowy jest sok niepasteryzowany, który ma wiele właściwości wspierających zdrowie: 

  • Wspiera organizm w usuwaniu toksyn, jak również wspomaga utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej;
  • Usprawnia metabolizm kwasów tłuszczowych;
  • Bierze udział w regulacji gospodarki cukrowej;
  • Działa ochronnie na wątrobę i jelito grube; 
  • Łagodzi objawy bólowe stawów i mięśni. 

Ze względu na uniwersalne działanie żel aloesowy stosowany jest w leczeniu zakażeń helicobacter pylori, choroby Leśniowskiego-Crohna i zespołu jelita wrażliwego. 

Aloes – właściwości wirusobójcze

W jaki sposób stosować aloes w celu zwalczania wirusów? Substancja odpowiedzialna za działanie przeciwwirusowe znajduje się w wielu gatunkach aloesu. Z rośliny sporządza się macerat na wodzie lub sok, który jest najskuteczniejszy spożywany rano na czczo. Podczas kuracji zwalczającej drobnoustroje, warto skojarzyć co najmniej dwa różne środki, zwiększając tym samym skuteczność ich działania. 

Poniżej znajdziesz listę wybranych roślin oraz sposób ich użycia razem z aloesem, by uzyskać podwójne działanie niwelujące wirusy: 

  • Aloes – macerat na wodzie, sok niepasteryzowany stosowany na czczo lub ampułki z aloesem;
  • Rzepik – macerat ze świeżego ziela lub nalewka;
  • Kurzyślad – świeża roślina, macerat, napar z suszu lub nalewka;
  • Mirt cytrynowy – olejek eteryczny, inhalacje, aromatyzowanie pomieszczeń, wcieranie w skórę;
  • Wąkrotka azjatycka (Cica, Centella Asiatica) – nalewka na 70 proc. alkoholu; 
  • Glistnik jaskółcze ziele – macerat na wodzie lub nalewka na świeżym surowcu;
  • Śnieżyczka przebiśnieg – nalewka na cebulkach 70 proc. alkoholu. 
  • Echinacea (jeżówka) – macerat ze świeżej całej rośliny, ziela lub korzenia, nalewka na świeżym surowcu. 

Źródło: Rośliny przeciwwirusowe przydatne w praktycznej fitoterapii. Henryk Różański. 28.01.2020 

Aloes FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Kiedy aloes ma właściwości lecznicze? 

Najskuteczniejsze w leczeniu i pielęgnacji są rośliny trzyletnie. Ważnym aspektem składu aloesu starszego niż trzyletni są polisacharydy, które indukują procesy regeneracyjne i naprawcze.

  1. W domu mam aloes – co zrobić z liści aloesu? 

Zaplanuj ścinanie liście aloesu i zrezygnuj z podlewania przez dwa tygodnie. Następnie zetnij liście, opłucz i włóż do lodówki na 10-14 dni. Potem wykorzystaj je do zrobienia kosmetyków, maceratu, wody aloesowej, soku lub koktajlu. 

  1. Czy można smarować oparzenia aloesem?

Aloes o właściwościach żelu lub kremu łagodzi skutki oparzeń, otarć oraz nadmiernego opalania. Aloes można stosować na podrażnienia skóry, także tych przebiegających z krwawieniem, na skórę z rozszerzonymi porami lub egzemą. 

2 thoughts on “Aloes właściwości – aloes zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji”

  1. Pingback: Sok z brzozy - właściwości oskoły na wiosenny detoks  - jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Zdrowie jelit – co jeść i jak wspomagać trawienie? - jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top