Breadcrumbing. Co to znaczy w psychologii?

Breadcrumbing – co to znaczy? W psychologii breadcrumbing, czyli „sypanie okruszków”, to zjawisko manipulacji emocjonalnej, polegające na dawaniu komuś minimalnych sygnałów zainteresowania, bez intencji nawiązania trwałej relacji. Osoba stosująca breadcrumbing utrzymuje kontakt z drugą osobą tylko po to, aby podtrzymać jej nadzieję i zainteresowanie, ale nie podejmuje żadnych konkretnych działań, aby relacja się rozwijała. Dziękuję, że wybrałaś/eś blog o zdrowiu jakwyleczyc.com. Z artykułu dowiesz się m.in., że breadcrumbing jest powszechny i może występować zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i w mediach społecznościowych czy na portalach randkowych. 

*

Breadcrumbing – co to oznacza w psychologii?

Breadcrumbing – skąd się wzięła ta nazwa? Określenie trafiło do psychologii z bajki o Jaśku i Małgosi, którzy zostawiali okruchy chleba, aby znaleźć drogę powrotną do domu. W kontekście relacji breadcrumbing oznacza zostawianie „okruchów” w postaci niezobowiązujących wiadomości, gestów, lajków czy komentarzy. Te okruchy mają za zadanie wskazywać drogę do potencjalnej relacji, ale w rzeczywistości nie prowadzą donikąd. 

Współpraca:

*

Breadcrumbing – przyczyny

Psychologicznie, osoby stosujące breadcrumbing mogą to robić z różnych powodów, takich jak np. podniesienie własnego ego. Osoba breadcrumbująca może czerpać satysfakcję z tego, że ktoś się nią interesuje, podziwia ją lub pragnie jej. Może też chcieć zrekompensować sobie brak poczucia własnej wartości lub niedostatek uwagi w innych sferach życia.

Breadcrumbing ma przyczyny w lęku przed samotnością – osoba breadcrumbująca może obawiać się bycia sama i dlatego chce utrzymywać kontakt z kilkoma osobami naraz, aby mieć zawsze kogoś „w zanadrzu”. Może też chcieć uniknąć odrzucenia lub porzucenia przez potencjalnego partnera.

Niechęć do zobowiązań to kolejna przyczyna sypania okruchów. Osoba breadcrumbująca może nie być gotowa lub nie chcieć angażować się w głębszą i trwałą relację z kimś. Może też mieć problemy z zaufaniem, intymnością lub komunikacją. Dlatego woli utrzymywać powierzchowny i niezobowiązujący kontakt, który daje jej poczucie wolności i kontroli.

*

Może Cię zainteresować: Dieta sattwiczna – najlepsze posiłki Ajurwedy. PRZEPISY

*

Breadcrumbing – co to daje?

Bycie ofiarą breadcrumbing może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Breadrcumbing – co to daje w konsekwencji? Przede wszystkim wpływa na obniżone poczucie własnej wartości. Osoba, która jest breadcrumbowana, może czuć się niepewna, nieatrakcyjna, niegodna lub niekochana. Może też mieć wrażenie, że coś jest z nią nie tak, albo że nie zasługuje na prawdziwą miłość. Po drugie frustracja i rozczarowanie – osoba, która jest breadcrumbowana, może czuć się zmanipulowana, wykorzystana lub oszukana. Może też mieć nadzieję, że osoba breadcrumbująca zmieni się lub zdecyduje się na zaangażowanie, co jednak nie następuje. Wreszcie uczucie osamotnienia i izolacji. Osoba, która jest breadcrumbowana, może czuć się odcięta od innych ludzi i możliwości nawiązania prawdziwych relacji. Może też mieć trudności z zaufaniem, otwarciem się lub nawiązaniem kontaktu z kimś nowym.

*

Jak radzić sobie z breadcrumbingiem?

Radzenie sobie z breadcrumbingiem wymaga uświadomienia sobie sytuacji, co to znaczy dla ciebie, postawienia granic i poszukiwania wsparcia. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w tym procesie:

  • Zidentyfikuj sygnały ostrzegawcze. Zrozum zjawisko breadcrumbingu i co to znaczy dla relacji, a jeśli zauważysz, że osoba, z którą się spotykasz lub rozmawiasz, jest niespójna, niejasna, unikająca lub niezobowiązująca, to może być znak, że stosuje breadcrumbing. Przykłady takich zachowań to: sporadyczne wiadomości, brak konkretnych planów na przyszłość, unikanie głębszych rozmów i uczuć, odwoływanie spotkań w ostatniej chwili, obietnice bez pokrycia, ignorowanie lub blokowanie kontaktu.
  • Porozmawiaj z osobą breadcrumbującą. Jeśli masz pewność, że jesteś ofiarą breadcrumbing, możesz spróbować porozumieć się z osobą, która to robi. Wyraź swoje uczucia, oczekiwania i potrzeby. Poproś o jasność i szczerość. Zapytaj, czego naprawdę chce i co ją motywuje. Nie bój się zadać trudnych pytań i nie daj się zwieść pustym słowom lub wymówkom.
  • Odcięcie się od osoby breadcrumbującej. Jeśli osoba breadcrumbująca nie jest w stanie lub nie chce zmienić swojego zachowania, może być konieczne zakończenie kontaktu z nią. Nie pozwól, żeby ciągnęła cię za sobą i zabierała ci czas i energię. Zablokuj ją na mediach społecznościowych, usuń jej numer telefonu, nie odpowiadaj na jej wiadomości. Nie daj się skusić na kolejne okruszki i nie daj się złapać w pułapkę nadziei.
  • Poszukaj wsparcia u bliskich osób lub profesjonalistów. Jeśli czujesz się źle z powodu breadcrumbing, nie bój się poprosić o pomoc. Skorzystaj ze wsparcia rodziny, przyjaciół, terapeuty lub innych osób, które mogą cię zrozumieć, pocieszyć i doradzić. Nie izoluj się i nie obwiniaj się za to, co się stało. Pamiętaj, że nie jesteś sam i że breadcrumbing nie jest twoją winą.

*

Jak uniknąć breadcrumbingu w przyszłości?

Zapobieganie breadcrumbingowi – co to oznacza w praktyce? Aby uniknąć bycia ofiarą breadcrumbingu w przyszłości, staraj się budować zdrowe i szczere relacje z ludźmi, którzy szanują cię i doceniają. Rozwijaj swoje umiejętności komunikacyjne i asertywne. Utrzymuj poczucie własnej wartości i granice. Nie zgadzaj się na mniej, niż zasługujesz i nie bój się wyrażać swoich uczuć i potrzeb. Nie pozwól, żeby ktoś cię traktował jak opcję, a nie priorytet.

*

Breadcrumbing a mroczna trójca osobowości 

Breadcrumbing może być związany z mroczną trójcą osobowości. W psychologii nazywa się tak trzy cechy, uważane za destrukcyjne i szkodliwe dla relacji międzyludzkich: narcyzm, manipulacja i psychopatia. Osoby z ciemnej triady często wykorzystują innych do osiągnięcia własnych celów. Nie mają empatii dla innych i są aroganckie. Są zdominowani przez nadmierne poczucie własnej wartości. Te cechy mogą sprzyjać stosowaniu breadcrumbingu. Przyczyny i motywacja? Dzięki sypaniu okruchów narcyz, manipulant i psychopata podnosi swoje ego i poczucie własnej wartości, dając innym fałszywe nadzieje i podziw. Breadcrumbing przyczyny lokuje w strachu przed samotnością i porzucenie, dlatego utrzymują kontakt z wieloma osobami, nie angażując się w żadną z tych relacji. 

*

Przeczytaj także: Psychoterapia przez Internet – uproszczony dostęp do terapeuty

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top