Czereśnie na artretyzm, szypułki czereśni na zastoje limfatyczne

Czereśnie na artretyzm

Czereśnie pomagają na artretyzm oraz choroby pęcherza moczowego. Artretyzm i opuchnięte stawy dotykają zwykle te osoby, które mają niedobory witaminy B5. Czereśnie są w stanie uzupełnić ten brak, dlatego poleca się je osobom cierpiącym na opuchnięte i zniekształcone stawy. W sezonie na te owoce warto zajadać się nimi także profilaktycznie na zdrowe jelita. Na blogu Jak Wyleczyć znajdziesz przepis na napar z ogonów czereśni o właściwościach oczyszczających limfę.

Spis treści: 

  1. Czereśnie – właściwości zdrowotne;
  2. Czy czereśnie są zdrowe?
  3. Szypułki czereśni właściwości oczyszczające;
  4. Jak przygotować napar z ogonków czereśni?
  5. Dieta czereśniowa na opuchnięte stawy;
  6. Monodieta czereśniowa dwudniowa;
  7. Ile kalorii mają czereśnie?
  8. Wpływ diety czereśniowej na zdrowe osoby.  

Czereśnie – właściwości zdrowotne

Czereśnie mają liczne właściwości zdrowotne i choć w 80 procentach składają się z wody, to pozostałe 20 procent wypełniają witaminy oraz składniki mineralne. 100 g owoców zawiera aż 222 mg potasu, który usuwa z organizmu nadmiar soli, a dzięki temu dobroczynnie wpływa na serce, nerki oraz stawy. Są także źródłem kwercetyny, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i reguluje stężenie cholesterolu we krwi.

Współpraca:

Propozycja dla Ciebie: Wysoki cholesterol – medycyna chińska na podwyższone trójglicerydy

Czy czereśnie są zdrowe?

Czereśnie mają zdolność usuwania z organizmu kwasów, w tym kwasu moczowego, a dodatkowo owoce te są znakomitym źródłem żelaza i jodu. Im ciemniejsze owoce, tym zdrowsze! Medycyna chińska zaleca spożywanie tych owoców, ponieważ zwiększają energię Qi, wzmacniają śledzionę i trzustkę. Co ciekawe owoce te zapobiegają mimowolnej utracie nasienia u mężczyzn (nocne polucje).

Czy czereśnie są zdrowe? Czereśnie mają właściwości korzystne dla zdrowia i są zalecane w wielu schorzeniach, jako wsparcie w leczeniu np. reumatyzmu. Owoce będą szczególnie pomocne w takich dolegliwościach jak: anemia, podagra, artretyzm, reumatyzm, drętwienie kończyn i paraliż jako skutek reumatyzmu.

Szypułki czereśni właściwości oczyszczające limfę
Szypułki czereśni właściwości

Szypułki czereśni – właściwości oczyszczające limfę 

Ogonki czereśni (szypułki czereśni) są bogatym źródłem manganu, potasu, miedzi, witamin A, B, C. Są pełne antyoksydantów, a także barwników roślinnych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i przeciwmiażdżycowym. Szypułki czereśni właściwości zdrowotnych mają wiele. M.in. korzystnie wpływają na układ nerwowy i ułatwiają wydalanie toksyn z organizmu.

Medycyna chińska zaleca ogonki czereśni w postaci naparu na zmniejszanie obrzęków, które powstają w wyniku zastoju limfy. Zalecenia dietetyczne spożywania takiego naparu dotyczą przede wszystkim osób borykających się z zastojami limfy.

Jak przygotować napar z ogonków czereśni?  

Szypułki czereśni – co ciekawe, są tak samo zdrowe jak owoce, a w niektórych przypadkach mogą okazać się nawet zdrowsze. Ogonki czereśni należy pokroić i zalać wrzątkiem (łyżka posiekanych ogonków na szklankę wody), by uzyskać napar na poprawę przemiany materii i usuniecie zastojów limfatycznych. Kuracja powinna trwać 2-3 tygodnie – 1 szklanka naparu rano i wieczorem. Ogonki można ususzyć i stosować także poza sezonem. Kto nie zdążył nazbierać – w zielarniach dostaniemy gotowe, suszone ogonki do przyrządzania leczniczych naparów.

Czereśnie właściwości dla zdrowia
Czereśnie właściwości dla zdrowia

Dieta czereśniowa na opuchnięte stawy

Dieta czereśniowa polegająca na włączeniu w sezonie letnim do diety czereśni, bazuje na zastąpieniu jednego posiłku zdrowymi owocami. Czereśnie na śniadanie, obiad lub kolację to około pół kilograma owoców zjadanych codziennie. Z kolei monodieta czereśniowa na zmniejszenie stężenia kwasu moczowego i oczyszczenie opuchniętych stawów polega na jedzeniu wyłącznie czereśni bez ograniczeń.

Dieta czereśniowa trwa 2 dni i choć wydaje się rygorystyczna, to przeprowadzona w upalny, letni weekend wcale taka nie jest! W czasie diety apetyt na czereśnie zaspakaja około 1,5 – 2 kg owoców dziennie. Aby skorzystać z prozdrowotnych właściwości czereśni profilaktycznie, należy w sezonie spożywać codziennie około pół kilograma czereśni, najlepiej zastępując owocami jeden, wybrany posiłek.

Na opuchnięte stawy i artretyzm warto jeść czereśnie w większych ilościach lub zastosować mono dietę. Dieta czereśniowa znakomicie oczyszcza stawy ze złogów. Praktycznie już po pierwszym dniu daje się odczuć większą elastyczność w stawach. Najlepiej jeść wyłącznie czereśnie przez dwa dni – twierdzą autorzy diety. Co ciekawe, ten rodzaj diety nie działa przeczyszczająco na organizm, a jedynie oczyszcza stawy.

Tym niemniej reakcja na dietę jest indywidualną sprawą i w dużej mierze zależy od stanu zdrowia. Warto więc przemyśleć ten sposób odżywiania, a jeśli masz wątpliwości zaczerpnąć więcej informacji, zanim zdecydujesz się na dietę czereśniową.

Monodieta czereśniowa

Dieta czereśniowa jednoskładnikowa to model żywienia oparty na spożywaniu tylko jednego produktu w nieograniczonych ilościach. Zwykle w mono dietach (czereśniowej, bananowej czy ryżowej) można spożywać jeden składniki pod różnymi postaciami, jednak na tej diecie owoce zjada się na surowo. 

Wiele osób zainteresowało się tym rodzajem diety ze względu na możliwość redukcji wagi. Dieta czereśniowa rzeczywiście odznacza się właściwościami odchudzającymi, ale jej głównym celem jest oczyszczenie stawów, odczuwanie większej elastyczności stawów i zwiększenie zakresu ruchu w stawie.

Dieta czereśniowa może być przyjemną odskocznią od rutynowych posiłków podczas wakacji. Sezon na te owoce przypada na lipiec. Jeśli więc wybierzesz szczyt letnich upałów na przeprowadzenie monodiety – diety złożonej z samych owoców, dostarczysz organizmowi niezbędnego nawodnienia, soli mineralnych i witamin, a także błonnika. Czereśnie na jelita działają łagodząco. Te owoce nie mają właściwości przeczyszczających.

Ile kalorii mają czereśnie?

Owoce sezonowe są znakomitą okazją, by uzupełnić składniki mineralne w tym: potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku oraz kwasu foliowego. Owoce mają dużo jodu (im ciemniejsze, tym więcej jodu zyskujesz), beta-karotenu, witamin i cennych pierwiastków śladowych. 

Czereśnie – wartości odżywcze

Składnik odżywczyZawartość w 100 g czereśni
Energia63 kcal
Woda 83,6 g
Białko1 g
Tłuszcz0,3 g
Węglowodany14,6 g
Błonnik pokarmowy1,3 g
Kwasy tł. nasycone0,07 g
Kwasy tł. jednonienasycone0,08 g
Kwasy tł. wielonienasycone0,09 g
Sód2 mg
Potas202 mg
Wapń13 mg
Fosfor16 mg
Magnez7 mg
Żelazo0,3 mg
Cynk0,15 mg
Miedź0,05 mg
Mangan 0,02 mg
Jod0,9 µg
Witamina A12 µg
Beta-karoten69 µg
Witamina E0,13 mg
Tiamina0,041 mg
Ryboflawina0,049 mg
Niacyna0,33 mg
Witamina B60,05 mg
Foliany6,0 µg
Witamina C15,0 mg
Czereśnie wartości odżywcze wg PZWL

*

Czereśnie kcal – ile kalorii mają czereśnie?

Ile kalorii mają czereśnie? Czereśnie kcal 63 na 100 g.

Czereśnie IG – czereśnie indeks glikemiczny

Czereśnie IG – czereśnie indeks glikemiczny 22.

*

Czereśnie indeks glikemiczny 

Czy cukrzyk może jeść czereśnie? Indeks glikemiczny świeżych owoców wynosi 22, zatem ich spożycie jest jak najbardziej zalecane! Jednak w przypadku deserów np. ciasta z owocami należy sprawdzić zawartość węglowodanów i indeks glikemiczny.

 Propozycja dla Ciebie: Izotonik – nawodnienie i elektrolity. Domowy izotonik dla dzieci i dorosłych

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Zeolit wiąże metale ciężkie i mineralizuje

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top