Jakie właściwości ma cytryna i sok z cytryny?

Właściwości cytryny i soku z cytryny dla zdrowia

Fenomenalne właściwości cytryny i soku z cytryny mogą niejednego zaskoczyć! Soczysta i kwaśna cytryna ma ochładzającą termikę i ściągające, odkażające właściwości. Jeżeli w Twojej diecie jest dużo białka i tłuszczu, pełna soku dojrzała cytryna będzie dla Ciebie najbardziej wartościowym owocem pod względem harmonizującym układ pokarmowy. Zobacz, na co jeszcze pomaga sok z cytryny!

Spis treści:

 1. Właściwości cytryny i soku z cytryny dla zdrowia;
 2. Sok z cytryny dobry na wątrobę;
 3. Woda z cytryną nawilża organizm;
 4. Czy herbata z cytryną szkodzi zdrowiu?
 5. Sok z cytryny na negatywne emocje.

Właściwości cytryny i soku z cytryny dla zdrowia

Właściwości cytryny każdemu przyniosą korzyści dla zdrowia! Mogą po nią sięgać zarówno osoby czujące się wyśmienicie, jak i borykające się z różnymi probelami zdrowotnymi, np. z nadciśnieniem. Przede wszystkim sok cytrynowy obniża ciśnienie krwi, a także zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, a tym samym zapobiega rozwojowi cukrzycy. Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, związek, który zapobiega wiązaniu się wapnia. Dzięki temu cytryna nie dopuszcza do powstania trudnych do rozpuszczenia kamieni nerkowych. Jak widać właściwości zwykłej cytryny oraz jej potencjał terapeutyczny jest zdecydowanie zbyt rzadko doceniany.

Współpraca:

Kwaśny sok wyciśnięty z cytryny niszczy bakterie gnilne zarówno w ustach, jak i w jelitach. Z tego względu cytryna jest wykorzystywana do odświeżania oddechu. W niektórych pastach do zębów znajduje się dodatek wyciągu z cytryny. Picie soku z cytryny (można rozcieńczać z wodą) działa przeciwbakteryjnie, a także rozpuszcza śluz, dlatego zaleca się dodawanie kwaśnej cytryny do napojów podczas grypy, infekcji czy kaszlu.

Sok z cytryny możemy stosować od rana do wieczora w przeróżnej postaci. Jest bardzo zdrowy dla jelit, odświeżający w upalne dni, dodaje blasku skórze przez cały rok, niweluje zmarszczki i hamuje krwawienie np. z błon śluzowych. Cytryna jest bogata w witaminę C, A, E i witaminy z grupy B oraz kwas cytrynowy, a także minerały: fosfor, cynk, miedź, potas, magnez, wapń, sód oraz żelazo.

Sok z cytryny dobry na wątrobę

Odświeżające właściwości cytryny warto zafundować przeciążonej wątrobie. Pij sok z cytryny na odświeżenie wątroby i pobudzenie woreczka żółciowego! Podczas przygotowania posiłku, pamiętaj o dodaniu kilku kropli cytryny do sałaty czy dresingu. Odrobina cytryny podbije smak kurczaka i smażonej ryby. To jednak nie wszystko! Przede wszystkim cytryna poprawia wchłanianie składników mineralnych, które są zawarte w pokarmie. Możesz doprawić cytryną usmażoną potrawę, a najlepiej, by nie stracić cennych właściwości, zrobić to już po zaserwowaniu dania – na talerzu.

Sok z cytryny właściwości korzystnych dla zdrowia ma więcej:

 • wspomaga wydzielanie żółci,
 • pomaga w utracie zbędnych kilogramów,
 • oczyszcza krew,
 • rozrzedza słabo krążącą krew,
 • obniża zbyt wysokie ciśnienie,
 • wzmacnia kruche naczynia krwionośne.

Nawilżające właściwości cytryny

Cytryna zwiększa produkcję płynów organicznych, dlatego woda z orzeźwiającym sokiem z cytryny to znakomity sposób na gaszenie pragnienia. Rozcieńczony sok z cytryny warto spożywać w stanach niedoboru płynów np. przy cukrzycy, w stresie, przy bólu gardła i bolesnych skurczach.

Zawartość kwasu cytrynowego w cytrynie i limonce jest porównywalna, natomiast w innych cytrusach – pomarańczach i grejpfrutach jest go od 3 do 7 razy mniej, w zależności od gatunku.

Czy herbata z cytryną szkodzi?

Tradycyjnie do kubka gorącej herbaty w długie zimowe wieczory dodajemy gruby plaster cytryny, a to niestety nie jest korzystne dla zdrowia. W wysokiej temperaturze cytryna traci witaminę C, a w połączeniu z czarną herbatą dochodzi do wytrącania glinu (aluminium), który niekorzystnie wpływa na komórki mózgu. Aluminium z herbaty po dodaniu kwasu tworzy już przyswajalny cytrynian glinu, który może być bardzo szkodliwy dla organizmu. Odkłada się w tkankach i przypuszczalnie może przyczyniać się do powstania Alzheimera (badania na ten temat są kontynuowane). Znacznie zdrowiej i bezpieczniej pić ciepłą wodę z sokiem z cytryny!

Sok z cytryny na negatywne emocje

Odświeżające właściwości cytryny o dziwo dotyczą także emocji. W nagłym przypływie gniewu bądź frustracji wypicie łyżeczki soku z cytryny w cudowny sposób odcina od złych emocji. Kwaśna cytryna wykrzywia na chwilę twarz i natychmiast przywraca zdolność logicznego myślenia!

Przeczytaj także: Dieta TCM

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top