Jak wyleczyć ból zatok domowymi sposobami? Tatarak na tabakę

Ból zatok - domowe sposoby

Ból zatok to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Większość przypadków zapalenia zatok można wyleczyć w domu. Oprócz dostępnych bez recepty leków na ból zatok, przeciwzapalnych i obkurczających naczynia krwionośne, stosuje się domowe sposoby łagodzenia bólu zatok.

Ból zatok bez kataru

Zapalenie zatok, które objawia się bólem zatok bez kataru, bólem głowy i niedrożnością nosa może powodować nadciśnienie tętnicze. Domowe sposoby na ból zatok bez kataru mogą okazać się niewystarczające. Choć nie jest to częsta sytuacja, to zdecydowanie powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza. Jeśli natomiast podczas zapalenia zatok wydobywa się z nosa śluz, to domowe sposoby będą skuteczne. 

Bakteryjne zapalenie zatok – objawy i leczenie 

Leczenie zapalenia zatok i pozbycie się bólu zatok jest bardziej złożone, niż wyleczenia przeziębienia domowymi sposobami. Niezależnie, czy szukasz sposobu, jak wyleczyć wirusowe zapalenie zatok, a może bakteryjne zapalenie zatok, objawy mogą być bardzo podobne. Obrzęk tkanek w okolicy oczu i wysoka gorączka (powyżej 39°C) świadczy o obecność bakterii. W większości przypadków leczenie zapalenia zatok jest objawowe. Domowe sposoby mogą być równie skuteczne jak stosowanie leków udrażniających zatoki. Jeśli zatoki atakuje infekcja bakteryjna lub choroba często nawraca – konieczna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Wirusowe zapalenie zatok – objawy 

Zapalenie zatok charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Objawy zapalenia zatok zazwyczaj obejmują:

  • Ból zatok i głowy często odczuwany w okolicy czoła, nasilający się przy pochylaniu.
  • Uczucie zatkanego nosa, trudności w oddychaniu przez nos.
  • Wydzielanie śluzu w postaci obfitej, gęstej wydzieliny z nosa, często w kolorze zielonym lub żółtym.
  • Zaburzenia węchu i smaku, osłabienie lub utrata węchu i smaku.
  • Kaszel zwykle nasilający się w nocy.
  • Stan podgorączkowy lub gorączka.

Domowe sposoby na ból zatok:

  • Inhalacje przynoszą ulgę w bólu zatok. Udrażniają one drogi oddechowe i pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny. Do inhalacji na zapalenie zatok możesz wykorzystać sól kuchenną, olejki eteryczne np. eukaliptusowy albo sosnowy lub napar z mięty, rumianku lub lawendy. Zabiegi inhalacyjne powinno się powtarzać codziennie przez kilka dni.
  • Nawilżanie śluzówki nosa i nawadnianie organizmu ciepłymi napojami pomoże rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Pomocne jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach. 
  • Tatarak pomaga pozbyć się problemu z zatokami definitywnie. Suszone kłącze tataraku (jest dostępne w zielarni) należy zmielić na pył i zażywać jak tabakę nie częściej niż 2 x dziennie przez okres 2-3 tygodni. Usuwa nawet gęsty zielony śluz!
  • Spanie z uniesioną głową ułatwia wydostawanie się wydzieliny z zatok. 

Pamiętaj, że domowe sposoby na zapalenie zatok nie zastępują leczenia farmakologicznego, ale mogą pomóc w łagodzeniu bólu zatok i innych objawów choroby. Jeśli ból zatok nie ustępuje lub się nasila, skonsultuj się z lekarzem. 

Może Cię zainteresować: Babka zwyczajna macerowana w alkoholu na paradontozę

N-acetylocysteina na ból zatok

Poza domowymi sposobami na ból zatok możesz wypróbować suplement N-acetylocysteina. To aminokwas, który pełni ważną funkcję w produkcji antyoksydantów. Jest uważana za warunkowo niezbędny aminokwas, ponieważ organizm może ją wytwarzać z innych związków. Jednak jej dostarczenie jako suplementu diety może przynieść korzyści w wielu obszarach, w tym w leczeniu zapalenia zatok. N-acetylocysteina rozrzedza gęstą i lepką wydzielinę z nosa i zatok, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, zmniejsza ryzyko powikłań bakteryjnych, nie obciąża wątroby.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top