Dzisiaj ważne pytania: Jak wyleczyć migrenę? Co to jest migrena? Migrena to uciążliwy ból głowy, niekiedy tak silny, że utrudnia wykonywanie obowiązków. Bóle migrenowe to nie wszystkie objawy migreny – do tego dochodzi szereg objawów towarzyszących, które dodatkowo pogarszają samopoczucie. Migrena (migrena z aurą i migrena oczna) występuje nawet u 28 proc. ludzi w pewnym okresie ich życia i ma charakter dziedziczny. Zapadalność na tę chorobę wynosi 6‑15 proc. u mężczyzn i 14‑35 proc. u kobiet rocznie. Mimo powszechnie występującej dolegliwości, przyczyny migrenowych bólów głowy są nieznane. Jeżeli chcesz poznać inne sposoby na migrenę niż lek na migrenę bez recepty, zapraszam do lektury!
Jak wyleczyć migrenę i bóle migrenowe?
Hirudoterapia, czyli pijawki lekarskie są odpowiedzią na pytanie, jak wyleczyć migrenę naturalnymi metodami. Objawy migreny to migrenowe bóle głowy. Dodatkowo atak migreny wywołuje nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy, a w skrajnych przypadkach nudności i wymioty. Istnieje przekonanie, że każdy ból głowy to objaw migreny, jednak warto rozróżnić zwykły ból głowy od migreny, żeby zastosować odpowiednie leczenie.
Migrena to bóle samoistne, które nie są związane z innym schorzeniem. Migrena ma napadowy i nawracający charakter, a jak pokazują statystyki, zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zapadalność na migreny jest ponad dwukrotnie wyższa u dorosłych kobiet niż u mężczyzn i dotyczy nawet 35 procent kobiet rocznie.
Medycyna uznaje migrenę za chorobę przewlekłą, a leczenie polega na łagodzeniu objawów. Zalecana jest również profilaktyka tzn. unikanie czynników wyzwalających napady choroby. Niekonwencjonalne metody leczenia mogą okazać się skuteczniejsze w długofalowym ujęciu, niż doraźnie stosowany silny lek na migrenę bez recepty.
Może Cię zainteresować: Jak wyleczyć ból zatok domowymi sposobami? Tatarak na tabakę
Jakie są objawy migreny?
Najbardziej typowym objawem migreny jest silny ból głowy, który jest szczególnie dokuczliwy podczas napadu migreny. Ból umiejscowiony jest z jednej strony głowy, za gałką oczną i skronią. Ma pulsujący, narastający charakter z biegiem czasu. W takim stanie trudno zebrać myśli, poruszać się swobodnie i wykonywać codzienne obowiązki. Migrenowy ból głowy bywa tak silnie obciążający organizm, że utrudnia normalne funkcjonowanie.
Objawy migreny zdarzają się u co trzeciej osoby dorosłej. Co to migrena, przekonuje się prawie 30% dorosłych, u których w różnym wieku pojawiły się objawy migreny. Poza dolegliwościami związanymi z narastającym bólem pojawić się mogą także inne objawy migreny. Poniżej lista objawów, które mogą towarzyszyć migrenie.
Atak migreny – objawy towarzyszące bólowi głowy to:
- światłowstręt – pewne wzory światła, jak na przykład paski lub błyski wywołują dyskomfort u osób z migreną,
- mdłości, nudności i wymioty – podczas ataku migreny nudności dotyczą 60 – 95% chorych, wymioty 50 – 62% chorych,
- zwiększona wrażliwość na hałas i zapachy – intensywne zapachy mogą nasilać dolegliwości migrenowe,
- zaburzenia mowy – zmiany w istocie białej mózgu w trakcie ataku migreny są podobne do udaru mózgu,
- zaburzenia widzenia – zygzaki, plamki, migotania obrazu, dwojenie obrazu, ślepota występują przy migrenie z aurą,
- mrowienie kończyn – drętwienia i mrowienia kończyn występują przy migrenie porażennej.
Co to jest migrena z aurą?
Medycyna rozróżnia takie rodzaje migreny, jak między innymi migrena z aurą i migrena oczna. Szukanie sposobu, jak wyleczyć migrenę powinno się zacząć od określenia, z jakim rodzajem migreny mamy do czynienia. Poszczególne objawy migreny pozwalają na sklasyfikowanie choroby. Przede wszystkim rozróżnia się dwa typy migreny: migrena z aurą i migrena bez aury, lecz także migrenowe bóle głowy powiązane z innymi objawami. Poniżej prezentuję listę 4 głównych rodzajów migreny.
Jakie występują rodzaje migreny?
- migrena z aurą – typowe objawy migreny z aurą to silny ból głowy; aura migrenowa trwa ona krótko – zwykle od kilku do 20 minut i bardzo rzadko dłużej niż 60 minut; istnieje forma migreny, w której nie występuje ból głowy – wówczas pojawia się jedynie aura migrenowa,
- migrena bez aury – silny ból migrenowy poprzedza atak aury, polegający na neurologicznych zaburzeniach widzenia i czucia; podczas ataku migreny u chorego występuje co najmniej 5 napadów bólowych; ból głowy o charakterze napadowym trwa nie krócej niż 4 godziny i nie dłużej niż 72 godziny (u dzieci napad choroby trwa co najmniej 60 minut),
- silna migrena z wymiotami – nudności i wymioty występują już w fazie prodromalnej ataku migreny; nudności mają źródło w jądrach pnia mózgu i strukturach podkorowych, jest to stały składnik bólu migrenowego,
- migrena oczna – główne objawy migreny ocznej obejmują zaburzenia wzrokowe (aura wzrokowa) lub utratę części pola widzenia; chory odczuwa pulsujący ból głowy, nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Oprócz 4 głównych, najczęściej występujących rodzajów migreny, istnieją także rzadziej występujące rodzaje migreny, np. migrena menstruacyjna czy brzuszna. W zależności od czasu trwania objawów wyróżnia się stan migrenowy, gdy ból migrenowy trwa dłużej niż 3 doby (trzydniowa migrena) oraz migrenę przewlekłą, gdy bóle migrenowe występują przez co najmniej połowę dni w miesiącu i 3 miesiące z rzędu. Rodzaj migreny porażennej – inaczej nazywany migreną skojarzoną polega na tym, że oprócz pulsującego bólu głowy, pacjent odczuwa zaburzenia mowy (afazja, dyzartria) i czucia (parestezje), które mijają po ataku.
Migrena – przyczyny bólu głowy
Migrena – ból głowy o charakterze napadowym może pojawiać się u kobiet cyklicznie wraz z miesiączką. Także ciąża i menopauza u kobiet może być powiązana z migrenowymi bólami głowy. Większe ryzyko migreny występuje przy przemęczeniu, silnym stresie czy zaburzeniach snu. Niedostateczna lub nadmierna ilość snu jest czynnikiem, który może wywołać ból głowy u osób skłonnych do migreny.
Przyczyny migreny u mężczyzn upatruje się w stresie, braku snu i przy gwałtownych zmianach pogody. Niestety, pomimo przeprowadzenia badań nad migreną, nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny dolegliwości, skąd się ona bierze i co ją wywołuje. Bazując na wynikach badaniach klinicznych, można wyciągnąć wniosek, że za występowanie bólów migrenowych odpowiedzialne są także geny oraz wpływ czynników środowiskowych.
Może Cię zainteresować: Ashwagandha najlepsza na lęk, stres i ból głowy
Na czym polega leczenie migreny u neurologa?
Leczenie migreny polega na dobraniu odpowiednich środków przeciwbólowych. Oprócz diagnozy i doraźnej pomocy neurolog może zalecić leczenie lub lek na migrenę, który umożliwi pacjentowi samodzielne kontrolowanie ataków migreny w przyszłości.
W przypadku gdy występują migrenowe bóle głowy o charakterze epizodycznym, leki rekomendowane to preparaty o najwyższym poziomie dowodów naukowych (klasa zaleceń A). Należą do nich leki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen oraz tryptany. Pamiętajmy, że lek na migrenę o działaniu przeciwbólowym nie wyleczy migreny. Lek na migrenę bez recepty nie przeciwdziała kolejnym napadom migreny, a jedynie doraźnie uśmierza ból głowy.
Jak wyleczyć migrenę naturalnymi metodami?
Leczenie migreny metodą hirudoterapii może przynieść długofalowe rozwiązanie problemu bólu głowy. Pijawki lekarskie są skuteczne na migrenę – przekonują gabinety, które zajmują się hirudoterapią. Osoby borykające się z migrenowymi bólami głowy i szukające pomocy u specjalistów mają styczność z metodami, które nie działają. W związku z tym z rezerwą podchodzą do obietnicy wyleczenia migreny pijawkami.
Żaden terapeuta nie daje gwarancji, że pijawki wyleczą migrenę i pomogą całkowicie pozbyć się bólów migrenowych. Istnieje jednak szansa, że seria zabiegów zmniejszy nasilenie bólu i częstotliwość napadów migreny – twierdzą terapeuci.
Pijawki lekarskie w leczeniu migreny przystawia się w okolicach szyi, za uszami i wzdłuż kręgosłupa. Pacjentowi zwykle przystawia się od 3 do 8 pijawek, a zabieg należy powtórzyć w serii do 10 razy. W tym przypadku leczenie migreny za pomocą pijawek wymaga czasu. Hirudoterapia jako metoda naturalna nie jest tania. Jeden zabieg kosztuje od 150 zł.
Przeczytaj także: Szumy uszne – jak pozbyć się irytującego dzwonienia w uszach?
Jaką stosować dietę przy migrenowym bólu głowy?
Dieta na migrenę powinna eliminować produkty, które zawierają aminokwas tyramina i mogą przyczyniać się do nasilania dolegliwości bólowych. W pracy jako dietetyk otrzymuję pytanie jak wyleczyć migrenę dietą? Radzę wtedy pacjentom, aby zrezygnowali z wysokoprzetworzonej żywności. Do grupy produktów, które mogą sprzyjać występowaniu ataków migreny, należą między innymi wędliny takie jak salami, szynka dojrzewająca i wędzone ryby. Poniżej prezentuję listę 5 głównych źródeł tyraminy w diecie.
Jakie są źródła tyraminy w diecie? Tyramina występuje w produktach takich jak:
- ser – sery dojrzewające (np. parmezan, cheddar),
- mięso – mięsa dojrzewające i wędliny (np. salami, szynka),
- produkty fermentowane (np. kiszonki, soja, sos sojowy),
- czerwone wino i inne alkohole fermentowane,
- owoce – niektóre owoce np. cytrusy, przejrzałe banany, awokado.
Jakie zioła lecznicze na migreny stosować?
Leczenie migreny kłączem tataraku i innymi ziołami leczniczymi stosował znany polski zielarz – ojciec Klimuszko. Jak wyleczyć migrenę przy pomocy ziół leczniczych i receptur zielarskich Klimuszki? Zioła na migrenę w recepturze słynnego zielarza to m.in. kwiat pierwiosnka i kłącze tataraku. Istnieją również receptury zielarskie, w których znajduje się ziele o nazwie uczep – silnie działające ziele, stosowane jako forma detoksykacji na oczyszczanie krwi i łagodzenie objawów migreny. Również ziele maruny wykazuje działanie prozdrowotne: stosowane w profilaktyce i leczeniu objawów migreny.
Szerzej o naparach z ziół leczniczych: Sekret receptur ziołowych Ojca Klimuszko