
Od 19 sierpnia 2024 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Unii Europejskiej, które wprowadza istotną zmianę w wykazie dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych, dotyczących suplementów diety i żywności. Modyfikuje ono wcześniejsze przepisy zawarte w rozporządzeniu. W wyniku tej zmiany monakolina K nie może być oferowana w celu utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. A dokładniej UE wycofuje oświadczenie zdrowotne związane z monakoliną K – substancją pozyskiwaną z fermentowanego czerwonego ryżu.
Monakolina K wycofana – co to oznacza w praktyce?
Monakolina K wycofana została ze sprzedaży ma powyżej 3 mg w dawce. W praktyce oznacza to, że z aptek zniknęły preparaty zawierające więcej niż 3 mg monakoliny K na pojedynczą dawkę (LipiForma, Cholefect, Anticholest, Profichol Forte). Suplementy diety zawierające więcej niż 3 mg tej substancji w jednej dawce nie są już dopuszczone do obrotu przez Rozporządzenie Komisji Europejskiej 2022/860, które weszło w życie 22 czerwca 2022 roku. Rozporządzenie Komisji Europejskiej 2022/860. dopuszcza jedynie suplementy diety zawierające do 3 mg monakoliny K w dawce.
Decyzja ta została podjęta z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego, a szczególnie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych takich jak uszkodzenia wątroby i mięśni.
Przepisy, które weszły w życie w sierpniu 2024, dotyczą oświadczenia medycznego. Nie można już używać stwierdzenia:
„Monakolina K z fermentowanego czerwonego ryżu pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi” – nawet w produktach, które wcześniej zawierały zalecane 10 mg tej substancji. Pełną treść nowego aktu prawnego znajdziesz tutaj: Rozporządzenie 2024/2041 – EUR-Lex.
Dlaczego monakolina K wycofana została z aptek?
Zmiana została wprowadzona ze względu na narastające wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa spożycia monakolin, szczególnie w większych dawkach. Już w 2022 roku wprowadzono zakaz stosowania produktów, które dostarczają 3 mg lub więcej monakoliny K w zalecanej porcji dziennej. Obecne rozporządzenie jest kontynuacją tej ostrożnościowej polityki.
Jeśli szukasz sposobu na wysoki cholesterol, przeczytaj kolejny artykuł: Dieta na obniżenie cholesterolu