Za wysoki cholesterol, czyli znacznie podwyższone trójglicerydy zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy. Lekarze biją na alarm, powinniśmy zdać sobie sprawę ze skali problemu. Dwa razy więcej ludzi umiera z powodu miażdżycy, niż w wyniku wszystkich zsumowanych ze sobą rodzajów nowotworu. Odpowiednia dieta na cholesterol pozwala zbić tłuszcz we krwi i utrzymać cholesterol całkowity w normie. W tym artykule odkrywamy, co jeść na wysoki cholesterol, by zapobiec ryzyku powstawania miażdżycy.
Wysoki cholesterol – większe ryzyko udaru i zawału
Wysoki cholesterol, a zwłaszcza podwyższone trójglicerydy do poziomu 1000 mg/dl i więcej, to czynnik wpływający na większe ryzyko rozwoju ostrego zapalenia trzustki. Podwyższony cholesterol przez dłuższy czas już przy stężeniu 200 mg/dl powoduje zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy. Dodatkowo dochodzi realne zagrożenie incydentem sercowo-naczyniowym: udar mózg lub zawał serca. Jest więc o co powalczyć, tym bardziej że na każdy procent, o jaki uda się obniżyć zawartość cholesterolu w osoczu krwi, obniża o 2 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca.
Cholesterol całkowity norma:
- Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl.
- Stężenie dobrego cholesterolu (HDL) powinno być większe od 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl),
- Frakcja LDL nie może przekraczać 115 mg/dl.
- Poziom trójglicerydów nie powinien być większy od 150 mg/dl.
Kiedy rośnie poziom cholesterolu?
Za wysoki cholesterol odpowiadają najczęściej złe nawyki żywieniowe. Problem stanowi rafinowany cukier i zbyt duża ilość tłustych pokarmów w codziennej diecie, a także inne błędy, popełniane w trakcie wyborów żywieniowych. Gdy rodzimy się, nasz poziom cholesterolu we krwi wynosi około 70 mg/dl. W ciągu kilkunastu lat jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności, poziom cholesterolu we krwi wzrasta do 150 mg/dl. Badania wskazują, że w wieku 17 lat mamy około 75 proc. poziomu cholesterolu spotykanego przeciętnie w populacji osób dorosłych na całym świecie. Z biegiem czasu parametry ulegają pogorszeniu.
Podwyższony cholesterol niebezpieczny dla zdrowia
Normy na cholesterol całkowity zmieniają się co pewien czas. Poziom cholesterolu uznawany za niebezpieczny dla zdrowia wynosi obecnie 200 mg/dl. Jeszcze niedawno wydawnictwa medyczne informowały, że za wysoki cholesterol uznaje się stężenie powyżej 250 mg/dl. Jednak ostatnio przeprowadzono badania, z których wynika, że ogromna liczba zawałów serca dosięga osób, które mają cholesterol całkowity o stężeniu 200-250 mg/dl.
Wysoki cholesterol – wysokie ryzyko chorób
Z uwagi na to, że przewlekle wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, istnieje ryzyko powstawania poważnych schorzeń. Tłuszcze we krwi powoduje stwardnienie i pogrubienie ścianek naczyń, a to z kolei powoduje zaburzenia w przepływie krwi. Nieprawidłowe krążenie może powodować chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze i ryzyko nadmiernej krzepliwości krwi (skrzepy).
Tłuszcz we krwi
Istnieją dwa źródła cholesterolu: jedno to dieta, a drugie to własny cholesterol wytwarzany przez organizm. Nasze ciało potrzebuje cholesterolu. Ta kluczowa dla zdrowia substancja występuje w mózgu i układzie nerwowym, a także w wątrobie i krwi. Niewielkie ilości cholesterolu znajdziemy również w innych tkankach. Organizm korzysta z cholesterolu do wytwarzania hormonów płciowych, hormonów nadnerczy (adrenalina, noradrenalina i dopamina), witaminy D oraz żółci. Chodzi więc wyłącznie o to, aby zbijać wysoki cholesterol, który utrzymuje się przez dłuższy czas w organizmie. Jednocześnie nie powinniśmy eliminować z diety wszystkich produktów, które zawierają cholesterol.
Dieta na cholesterol
Ograniczenie ilości tłustych potraw w diecie prowadzi do zmniejszenia ilości tłuszczu we krwi. Dieta na obniżenie cholesterolu polega na spożywaniu specyficznych składników, które zmniejszają ilość cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Te substancje to: lecytyna; niacyna, witamina E i C. Suplementacja wymienionych składników nie jest tak skuteczna, jak przyjmowanie lecytyny, niacyny, witaminy C i E z pełnowartościowym pożywieniem. Realnym wsparciem będzie suplement diety zawierający ekstrakt z karczocha.
Dieta na obniżenie cholesterolu
Pokarmy, które skutecznie oczyszczają krew z tłuszczu, zawierają lecytynę. Są to wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe, takie jak soja, fasola, groch i soczewica. Korzystny wpływ roślin strączkowych na obniżenie poziomu cholesterolu wynika m.in. z bogatej zawartości choliny – głównego składnika lecytyny. Cholina to lipo troficzny czynnik, który kontroluje metabolizm i naturalnie rozpuszcza komórki tłuszczowe. Dieta na obniżenie cholesterolu powinna zawierać bogate w lecytynę soję i fasolę mung.
Kiełki fasoli mung na wysoki cholesterol
W diecie na wysoki cholesterol korzystnie będą działały kiełki fasoli mung lub kiełki soi. Kiełki można przygotować samodzielnie z nasion. Do kiełkowania kupujemy specjalne nasiona do kiełkowania. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy dobrej jakości nasiona do kiełkowania soi i kiełki fasoli mung. Najłatwiej przygotować samodzielnie świeże kiełki, używając do tego celu kiełkownicy.
Jak usunąć tłuszcz z krwi?
Źródłem niacyny są nieprzetworzone ziarna rodzimych zbóż oraz quinoa komosa ryżowa i amarantus. Bogate źródło witamin C i E to zielone warzywa m.in. kapusta i pietruszka (natka) oraz słodka papryka i owoce cytrusowe. Biały miąższ skórki owoców cytrusowych jest bogaty we flawonoidy. Warto zjeść odrobinę razem z miąższem, mimo gorzkiego smaku. Dochodzi wtedy do synergii z witaminą C, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.
Polecane: Oczyszczenie krwi. Sprawdź, co jeść na oczyszczanie żył i tętnic?
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Kiełkownica – sprawdź promocję w sklepie
Pingback: Czereśnie na artretyzm, szypułki czereśni na zastoje limfatyczne - jakwyleczyc.com
Pingback: Zielona herbata liściasta - właściwości i działanie na zdrowie - jakwyleczyc.com