Nużyca jest chorobą skóry głowy ujawniającą się jako stan zapalny owłosionej skóry, świąd i łupież. Nużeniec ludzki pojawia się nie tylko we włosach, lecz także na twarzy, gdzie ujawnia się czerwonymi wypryskami oraz takimi objawami jak: wypadanie brwi, wypadanie rzęs i ropiejące oczy. Zacznijmy traktować nużeńca poważnie, ponieważ większość dorosłych jest nosicielem i żywicielem tego pasożyta.
Jak wyleczyć nużeńca?
Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów, jak wyleczyć nużeńca, kilka słów o tym, jak wygląda nużeniec na zdjęciach. Nużeniec ludzki, znany również jako pasożyt roztoczy, może być uciążliwym problemem. Choroba skóry głowy, którą wywołuje nużeniec, nosi nazwę nużyca. Odsetek ludzi zakażonych nużycą rośnie z wiekiem. Ze względu na to, że skóra dzieci produkuje niewielkie ilości sebum, którym żywi się nużeniec, rzadko jest u nich diagnozowany. Z kolei odsetek osób starszych (powyżej 70. roku życia) zakażonych nużeńcem ludzkim wynosi od 70 do 100 proc.
Jak wygląda nużeniec na zdjęciach?
Gołym okiem nużeniec jest widoczny, choć z trudem, ze względu na biały lub jasnożółty kolor ciała. To małe pajęczaki z rzędu roztoczy mają długości około 0,5 mm do 1 mm i wydłużone ciało o kształcie przypominającym gruszkę. Spójrzmy teraz, jak wygląda nużeniec na zdjęciach:
Choroby skóry, które wywołuje nużeniec
Nużeniec ludzki to pasożyt z rodziny roztoczy, który wywołuje różne choroby skóry. Na skórze człowieku występują dwa gatunki: Demodex folliculorum i Demodex brevis. Oba bytują w mieszku włosowym i żywią się lipidami oraz komórkami nabłonkowymi (łojem) skóry. W największej ilości pajęczaki te gromadzą się w okolicy nosa, oczu, na czole, brodzie i w bruździe nosowo – wargowej.
Pasożyty można znaleźć również na innych częściach ciała, np. na dłoniach czy stopach, choć najczęściej występuje na skórze głowy, brwiach i rzęsach. Nużeniec w oku powoduje suchość gałki ocznej i uczucie piasku w oczach. Zdecydowanie częściej występuje nużeniec na twarzy, choć może bytować także w owłosionych okolicach intymnych. Nużeniec włosów jest aktywny głównie w nocy, wtedy mogą nasilać się objawy świądu i pieczenia skóry głowy.
Pasożyt nużeniec ludzki – miejsca bytowania:
- nużeniec w oku, na brwiach i rzęsach powoduje ropienie oczu,
- nużeniec twarzy występuje w okolicy nosa, oczu, czoła, brody i w bruździe nosowo; powoduje czerwone wypryski na skórze, rumień i trądzik różowaty,
- pasożyt bytuje na dłoniach i stopach, wywołując wysypkę i wykwity ropne.
- nużeniec włosów wywołuje stan zapalny owłosionej skóry, łupież i świąd,
- w okolicach intymnych nużeniec włosów wywołuje świąd i pieczenie skóry.
Może Cię zainteresować: Pasożyty w ciele człowieka – objawy i źródła zakażeń ludzi
Nużeniec ludzki – pasożyt skóry
Nużeniec ludzki to pasożyt odpowiedzialny za wywoływanie choroby skóry o nazwie nużyca lub demodekoza. Dolegliwość jest niezwykle powszechna, ponieważ nosicielem nużeńca ludzkiego jest większość dorosłych. Jednak ze względu na to, że gołym okiem nużeniec jest trudny do wykrycia, bywa mylony z różnego rodzaju chorobami skóry, oczu i reakcjami alergicznymi.
Leczenie nużeńca ludzkiego
Nużeniec wymaga leczenia długotrwałego. Zarówno nużeniec w oku, jak i nużeniec włosów oraz nużeniec twarzy może być uciążliwy i trudny do usunięcia. Leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości oraz samodyscypliny. Kluczowa jest w tym przypadku higiena, częste wietrzenie pomieszczenia i ogólne dbanie o czystość, by nie namnażały się roztocza, w tym nużeniec.
Leczenie nużycy polega na stosowaniu preparatów miejscowych, takie jak maści i kremy przeciwzapalne. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, choć w tym przypadku wiele zależy od samoleczenia.
Osoby, którym doskwiera nużeniec w oku, powinny częściej przemywać powieki nawilżającymi chusteczkami. Należy zachować higienę i dezynfekować przedmioty osobiste. W celu ochrony przed zakażeniem pasożytem należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi.
Czego nie lubi nużeniec ludzki?
Leczenie domowymi sposobami w przypadku wykrycia nużycy powinniśmy podjąć jak najszybciej. Czego nie lubi nużeniec? Dziegieć brzozowy to składnik szamponów na owłosioną skórę głowy, w której bytuje nużeniec włosów. Naprawdę warto zastosować szampon zawierający w składzie dziegieć, którego ten pasożyt wyjątkowo nie lubi.
Podczas mycia głowy należy wetrzeć szampon we włosy i skórę głowy do uzyskania obfitej piany, przykryć głowę czepkiem, zawiązać turban z ręcznika i zaczekać ze spłukaniem szamponu co najmniej 30 minut.
Dziegieć brzozowy to oleisty płyn o ostrym, charakterystycznym zapachu i ciemnym kolorze. Dziegieć jest produktem naturalnym, pozyskanym z kory brzozy w wyniku suchej destylacji. Naturalny dziegieć charakteryzuje wyjątkowo bioróżnorodny skład chemiczny; zawiera gwajakol, betulinę, benzen, ksylen, fenol, a także substancje żywiczne, fitoncydy i kwasy organiczne. Dziegieć brzozowy wykazuje silnie działanie przeciwpasożytnicze, odkażające, przeciwświądowe, znieczulające, przeciwzapalne, wysuszające i przeciwgrzybiczne.
Czego jeszcze nie lubi nużeniec?
Drugi domowy sposób na nużeńca to zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. W przypadku wystąpienia choroby skóry nużycy zalecane jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego zewnętrznie na skórę. Olejek ten ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, a dzięki temu jest pomocny w zwalczaniu nużeńca.
Jak wyleczyć nużeńca olejkiem z drzewa herbacianego? Przeprowadzone badania wskazują na wysoką skuteczność używania olejku przez 4-6 tygodni na problemy skórne stwarzane przez nużeńca. Środek można zastosować do masażu powiek i codziennej higieny. W badaniu zastosowano na skórę olejek z drzewa herbacianego o stężeniu 50 proc. i szampon do włosów z ekstraktem z drzewa herbacianego.
Nużeniec ludzki – tonik na pasożyty
Na uciążliwy problem, jakim jest nużeniec ludzki, możemy przygotować w domu tonik ziołowy. Środek służy do spryskiwania skóry i przecierania powiek lub nakładania kompresów, gdy występuje nużeniec w oku. Receptura jest prosta, a składniki powszechnie dostępne. Trzeba przygotować napar z równych porcji ziela piołunu, wrotyczu i glistnika jaskółcze ziele, przestudzić i przelać do butelki z atomizerem. Tonik stosuje się zarówno na gładką, jak i owłosioną skórę. Przygotowując kompresy na oczy, pamiętajmy, że powinny być letnie lub ciepłe.
Katarzyna Labudda – dietetyk, absolwentka Avicenna Institut Claude Diolosa we Fryburgu, założycielka bloga o zdrowiu. Prowadzi praktykę dietetyczną opartą o medycynę chińską. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem diety, kuracji lub stosowaniem suplementu diety w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.