Na dokuczliwe szumy uszne inaczej nazywane tinnitus skarżą się miliony ludzi na całym świecie. Już około 30 proc. populacji doświadcza szumu w uszach w pewnym momencie swojego życia. Znasz to irytujące uczucie? Szum w uchu to słyszenie dźwięków, które nie mają zewnętrznego źródła. Typowe rejestrowane hałasy to syczenie, trzaski i dzwonienie w uszach. Leczenie szumów usznych i domowe środki zaradcze na szumy uszne, a także technika masażu „Niebiańskie bębny” to temat naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Co to są szumy uszne?
Przewlekłe szumy uszne to przypadłość akustyczna, którą cechuje indywidualne odczuwanie objawów. Dźwięki takie jak dzwonienie w uszach, piski, trzaski i brzęczenie w jednym lub obu uszach słyszalny jest tylko przez daną osobę. Co ciekawe, źródło dźwięku nie znajduje się na zewnątrz, bowiem hałas ten nie pochodzi z otoczenia.
Szum w uszach generowany jest wewnątrz przez zaburzenia w obrębie narządu słuchu lub głębiej. Dokuczliwe szumy uszne bywają nasilone i trudno je lekceważyć. Czekanie, aż same znikną ciągnie się nieraz latami.
Szumy uszne to słyszenie dźwięku bez zewnętrznego źródła hałasu. Odgłosy bywają słyszane stale lub okresowo, podczas wykonywania określonych czynności. Typowe dźwięki słyszane gdy szumi w uszach to 7 głównych rodzajów hałasu, które prezentujemy na liście umieszczonej poniżej:
- dzwonienie w uszach – wysokie, ciągłe brzmienie przypominające dźwięk dzwonka, które może być uporczywe i trudne do zignorowania,
- głośny szum uszny – intensywny, jednostajny dźwięk podobny do szumu fal lub wiatru, który często zakłóca koncentrację,
- brzęczenie w jednym lub obu uszach jednocześnie – wibrujący dźwięk przypominający odgłos owadów, mogący zmieniać intensywność,
- syczenie w uchu – cichy, ale uporczywy odgłos przypominający szum gazu lub pary,
- szum w głowie i uszach jednocześnie – dźwięk odczuwany jako wewnętrzny, trudny do zlokalizowania, przypominający echa lub rezonans,
- jednostajne buczenie w uszach – niski, ciągły ton przypominający odgłos pracujących urządzeń,
- nieregularne trzaski w głowie lub uszach – nagłe, przerywane odgłosy, przypominające trzaskanie lub pękające bąbelki, które mogą powodować dyskomfort i zaskoczenie.
Współpraca:
Czy szumy uszne powodują stres?
Długotrwały szum w uchu może prowadzić do stresu i trudności z koncentracją. Niektóre osoby słyszą szum w głowie i uchu od czasu do czasu. Innym zdarza się słyszeć hałas, który trwa przez całą dobę. Może to być tym bardziej irytujące, że przyczyna szumu w uchu jest trudna do zdiagnozowania, a odczucie ma wpływ na funkcjonowanie w codziennym życiu. Osoby zmagające się z szumem w uszach często odczuwają szeroki zakres emocji, poza irytacją. Pięć najczęściej spotykanych emocji wymieniamy poniżej:
- frustracja wynikająca z nieustannego i niekontrolowanego hałasu,
- niepokój lub lęk, zwłaszcza jeśli obawiają się pogorszenia objawów,
- złość skierowana na sytuację lub trudność w znalezieniu rozwiązania,
- bezradność z powodu braku skutecznego leczenia,
- smutek lub nawet przygnębienie związane z wpływem na jakość życia.
Jak wyleczyć szumy uszne?
Leczenie szumu usznego i wybór odpowiedniej metody zależy od przyczyny dolegliwości. Przyczyna szumu w uszach może tkwić w infekcji bakteryjnej. W takim przypadku terapia szumów usznych opiera się na farmakoterapii.
Jeżeli brzęczenie i piski w uszach są związane ze stanem zapalnym w uchu, schorzeniem w obrębie trąbki słuchowej, czy chorobą ucha wewnętrznego to leczenie szumu w uszach przy pomocy farmakoterapii może być skuteczne. Niekiedy szumy uszne mogą występować wskutek stosowanych leków. Szum w uszach po chorobie mija dopiero po ich odstawieniu leków.
Leczenie szumów w uszach u osób z zaburzeniami słuchu, spowodowanymi nietypową pracą mózgu, może polegać na przeprowadzeniu operacji w obrębie ucha. Następnie pacjenta przyzwyczaja się do prawidłowego słyszenia i wyeliminowania szumów, aż do momentu, kiedy szum ucha nie będzie słyszany.
Jednym ze sposobów leczenia jest terapia habituacji szumu. Tinnitus Retraining Therapy – TRT to metoda opierająca się na modelu neurofizjologicznym. Polega ona na leczeniu określonymi dźwiękami. Wykorzystuje się do tego celu generator szumu szerokopasmowego. Urządzenie wytwarza dźwięki na szumy uszne, a pacjent na regularnych sesjach jest poddawany odsłuchiwaniu cichego tła dźwiękowego, które ma na celu zmniejszenie odczuwania jego własnych szumów.
Medycyna chińska a szumy uszne
Medycyna chińska szum w uszach przypisuje zaburzeniu krążenia krwi, osłabieniu funkcji wątroby i woreczka żłóciowego. Przyczyna dolegliwości może być powiązana z zaburzonym krążeniem krwi lub pracą pęcherzyka żółciowego. W gabinetach przybywa nowych pacjentów zgłaszających się na leczenie szumów usznych. Inspiruje to do propagowania prostych środków zaradczych, które są elementem autoterapii. Z punktu widzenia TCM główna przyczyna szumów w uszach to zablokowanie energii i niedobory energii.
Terapeuta medycyny chińskiej szuka przyczyny szumu w uszach w 5 niżej wymienionych obszarach:
- zablokowanie meridianów zlokalizowanych wokół uszu,
- niedoboru energii Qi,
- osłabionej funkcji nerek,
- zaburzeniach krążenia krwi,
- przeciążeniu woreczka żółciowego.
Szumy uszne – przyczyna związana z zablokowaniem swobodnego przepływu energii przez meridiany mają swoje źródła zarówno w emocjach (stres, gniew), jak i diecie nadmiernie obciążającej woreczek żółciowy. Z kolei nieodpowiednia dieta i nadmierna ilość tłustych pokarmów może zaburzać funkcjonowanie woreczka żółciowego. Meridiany woreczka żółciowego przebiegają wokół uszu, a ich zablokowanie może wpływać na uszy, powodując słyszenie wewnętrznych dźwięków.
Inna przyczyna szumów usznych wg medycyny chińskiej to niedobór energii Qi. Z powodu wyczerpania, długotrwałej choroby lub podeszłego wieku i procesów wynikających ze starzenia się, energia Qi i krew są niedoborowe w organizmie. To z kolei prowadzi do niewystarczającej ilości esencji w nerkach do odżywienia organizmu, a w tym uszu. Piski w uszach możemy potraktować jako sygnał ostrzegawczy, że w nerkach występują niedobory życiodajnej esencji.
Kolejna przyczyna pojawienia się szumów w uszach to nagła krótka lub długotrwała ekspozycja na bardzo głośny hałas powodujący uszkodzenie narządu słuchu. Szum w uszach może być spowodowany lub nasilony przez wiele czynników, dlatego każdy nawyk powtarzany codziennym życiu, może przyczynić się do wyleczenia lub pogorszenia szumu w uszach.
Rady na szumy uszne
Najlepszy czas na pozbycie się szumów usznych to okres trzech pierwszych miesięcy od pojawienia się objawów. Najłatwiej wtedy poradzić sobie z irytującymi dźwiękami i wyeliminować całkowicie szumy uszne. Niektóre osoby mogą uzyskać znaczną poprawę w ciągu tygodnia lub dwóch, stosując domowe środki zaradcze.
Pacjenci, którzy mają szum w uszach przez dłuższy czas, pierwsze efekty terapii mogą zauważyć dopiero po kilku miesiącach. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i wypracować w sobie odpowiednią rutynę. Zlikwidowanie szumów usznych to proces i wymaga czasu, dlatego nie poddawaj się po kilku próbach. Poniżej prezentujemy 4 rady, które mogą pomóc w pozbyciu się problemu.
4 rady na szumy w uszach:
- Unikanie hałaśliwych miejsc, a jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, należy nosić słuchawki ochronne na uszy, aby zminimalizować wpływ hałasu.
- Usuwanie woskowiny z uszu – konchowanie (świecowanie) uszu w wyspecjalizowanym gabinecie i unikanie dłubania w uszach.
- Sen i odpoczynek – to ważne czynniki w regeneracji całego organizmu, a szczególnie w pracy pęcherzyka żółciowego i wątroby. Ważna jest nie tylko jakość snu, ale także kładzenie się spać przed godziną 23.00. Pomiędzy 23:00-1:00 to czas pęcherzyka żółciowego a między 1-3 w nocy to czas na regenerację wątroby. Brak snu w tym czasie może powodować zaburzenie w meridianie pęcherzyka żółciowego, co nasila szum w uszach.
- Umiejętność radzenia sobie ze stresem – stres i gniew mogą powodować zablokowanie meridianów. To z kolei doprowadzać może do powstawania szumu w uszach. Działania, które świetnie redukują stres to terapia manualna czyli masaż. Z uwagi na potrzebę zmniejszenia stresu warto sięgnąć po ćwiczenia, najlepiej z muzyką relaksacyjną. Nie zapominajmy również o przebywaniu w naturze. Warto zastosować ćwiczenia oddechowe, które są również świetne, aby zrelaksować umysł i ciało.
Szum uszny – leczenie dietą
Dieta na wzmocnienie nerek i ochronę pęcherzyka żółciowego polega przede wszystkim na unikaniu niektórych pokarmów. Dietą można wyleczyć szumy uszne? Warto spróbować! Na początek trzeba zrezygnować z takich produktów, jak kawa, alkohol, bardzo pikantne potrawy i jedzenie smażone w głębokim tłuszczu. Na wzmocnienie nerek medycyna chińska stosuje m.in. produkty spożywcze w kolorze czarnym np. wodorosty. Pomocne będą także czarne grzyby, a szczególnie korzystnie na nerki działa czarny sezam.
Jak wyleczyć szum w uszach? Poza dietą poleca się zasosowanie techniki manualnej. Masaż na szumy uszne polega na opracowaniu okolicy nad uszami. Następnie uciskaniu punktów, które znajdują się w okolicy ucha, jak i masowaniu samej małżowiny usznej. Z uwagi na to, że masaż powinno się robić 2-3 razy dziennie, najlepiej nauczyć się techniki i wykonywać kilka powtórzeń samodzielnie.
Czy masaż na szumy uszne pomaga?
Masaż uszu to dobry pomysł na szumy uszne, ponieważ uwalnia napięcie zgromadzone w organizmie. Wokół uszu znajdują się meridiany, a więc masaż uszu dodatowo stymuluje pracę całego organizmu. Tego rodzaju technika poprawia także ogólną cyrkulację, krążenie krwi, rozgrzewa ciało i wzmacnia nerki. Masaż na szumy uszne polega na ułożeniu palców (wskazujący i środkowy) w kształt litery V i masowanie w kierunku góra/dół po obu stronach ucha. Jednoczesne uciśnięcie koniuszkami palców przy każdym ruchu w dół wgłębienia, które znajduje się pod uchem a nad żuchwą, zwiększa efektywność tej techniki.
Druga technika to masowanie małżowiny usznej, które rozpoczynamy od góry, delikatnie ujmując ucho między palce i wykonując koliste ruchy po obu stronach przez całe ucho. Masaż małżowiny usznej bardzo szybko poprawia ukrwienie i wkrótce daje się odczuć intensywne ciepło.
Szumy uszne – terapia „Niebiańskie bębny”
Technika „Niebiańskie bębny” jest skuteczną metodą w leczenia szumów usznych. Warto polecić ją szczególnie tym osobom, które mają ochotę pozbyć się irytujących hałasów i są jednocześnie gotowi do podjęcia regularnego wysiłku. Tu potrzebna będzie odrobina samodyscypliny.
Technika „Niebiańskie bębny”:
Dłońmi zakryj uszy, a rozłożone place oprzyj z tyłu poziomo na głowie. W tej pozycji wyprostowany palec wskazujący skrzyżuj ze środkowym. Teraz uruchom palec wskazujący i pozwól mu dynamicznie zsunąć się z palca środkowego i trafić w czaszkę poniżej kości potylicznej. Jeżeli działasz prawidłowo, powinieneś usłyszeć dudniący dźwięk. Ponownie skrzyżuj palce i powtórz ten ruch 36 razy. Masaż najlepiej wykonywać 2-3 razy dziennie.
Minerały na szumy w uszach
Sole Schusslera to minerały niezbędne w przebiegu wszystkich procesów życiowych. Zestaw soli Schusslera pomaga wychwytywać składniki mineralne z pokarmów podczas trawienia i jeszcze lepiej je przyswajać. Na tym polega fenomen stosowania tej terapii! Kompozycja soli w zestawie zależy od stanu biochemicznego organizmu. Wybrane minerały trzeba rozpuścić w 1,5 litra przegotowanej wody i spożywać równomiernie przez cały dzień, dawkując po kilka łyków. Sole Schusslera zalecane na szumy uszne to: Nr 11 Calcium fluoratum i Nr 3 Ferrum phosphoricum.
Pingback: Jak wzmocnić nerki dietą i ziołami medycyny chińskiej. PRZEPISY - jakwyleczyc.com
Pingback: Jak wzmocnić nerki dietą i ziołami medycyny chińskiej. PRZEPISY - jakwyleczyc.com
Szumy uszne można również z powodzeniem leczyć poprzez zażywanie olejku konopnego z CBG. Dowodzą tego relacje osób, którym CBG pomogło. Powinien to być olejek CBG full spectrum, najlepiej z certyfikowanych upraw ekologicznych, ponieważ w tym wypadku pochodzenie surowca i sposób obróbki są kluczowe.