Mastyks – żywica Mastika, znana także jako guma z Chios to naturalna substancja pozyskiwana z drzew pistacji kleistej (Pistacia lentiscus). Drzewo występuje endemicznie na greckiej wyspie Chios. Żywica ta jest stosowana na problemy trawienne i na skórę ze względu na prozdrowotne właściwości.
Mastyks – co to jest?
Mastyks z Chios to naturalna żywica drzewa mastyksowego, które rośnie tylko na wyspie Chios w Grecji. Badania naukowe pokazują, że mastyks (mastika) ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i lecznicze. Grecka żywica Mastiha z pewnością ma także korzystny wpływ na higienę ciała i pielęgnację skóry.
Mastyks do żucia stosowany w odpowiednich ilościach może hamować na przykład rozwój bakterii Helicobacter pylori. Poza tym dodatkowo żywica drzewa mastyksowego wpływa korzystnie regenerująco na błony śluzowe.
Mastyks – właściwości lecznicze:
- przeciwbakteryjne – mastyks skutecznie eliminuje bakterie Helicobacter pylori będące główną przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka,
- przeciwgrzybicze – jeszcze bardziej potwierdza się działanie przeciwgrzybicze mastyksu wobec drożdżaków z rodzaju Candida, które często są oporne na leczenie.
- ochronne – mastyks, który przyjmuje się doustnie, powoduje spadek liczby bakterii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia takich objawów chorobowych jak zgaga czy inne problemy trawienne.
- regeneracyjne – zastosowanie żywicy Mastiha może być stosowane do ochrony błon śluzowych i mikrobiomu jelitowego.
Żywica Mastyks a Helicobacter pylori
Mastyks z Chios to naturalny sposób na Helicobacter pylori. Zakażenie H. pylori jest szeroko rozpowszechnione i może nieść konkretne ryzyko rozwoju wrzodów, uszkodzenie błony śluzowej wtórnej. Metody leczenia nie zawsze są skuteczne. Z tego względu coraz częściej szuka się alternatywnych sposobów walki z Helicobacter pylori.
Jakie są objawy H. pyroli? Główne objawy zakażenia mogą obejmować takie dolegliwości jak na przykład: ból brzucha, uczucie pełności, wzdęcia, zgaga, czy także nudności. Niekiedy pojawiają się nawet wymioty, co z kolei znacząco pogarsza jakość życia pacjentów.
Jak działa mastyks?
Działanie mastyksu polega na dostarczaniu składników, takich jak kwas mastihowy i polifenole, które skutecznie niszczą bakterie i jednocześnie wspierają ochronę przed szkodliwym działaniem. Przede wszystkim mastyks niweluje takie objawy jak po pierwsze ból, po drugie zgaga, a następnie niestrawność. W końcu te objawy często towarzyszą infekcjom Helicobacter pylori.
Badania wskazują, że mastyks ma silne i konkretne działanie antybakteryjne, które może wspierać organizm w walce z H. pylori. Substancje z żywicy hamują rozwój bakterii, tworząc w żołądku środowisko, które nie sprzyjają rozmnażaniu bakterii. W badaniach na patogeny wywoływane przez H. pylori zauważa się, że przyjmowanie żywicy Mastiha powoduje spadek liczby bakterii. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia takich objawów chorobowych, jak zgaga czy inne problemy trawienne.
Mastyks do żucia
Mastyks można spożywać w różnych formach: jako gumę do żucia, kapsułki czy proszek. Zalecane jest spożywanie suplementu przed posiłkami, aby maksymalizować jej działanie na układ pokarmowy. Warto dodać, że produkty zawarte w mastyksie są dostępne także w postaci kapsułek, co ułatwia stosowanie.
Żywica Mastika jest wyjątkowym darem natury o wielowiekowej tradycji. Naturalne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz wsparcie regeneracji błony śluzowej, powoduje korzystne działanie na organizm. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem.