Słaby chwyt dłoni a ryzyko zawału serca

Zmień słaby chwyt dłoni w siłę i moc

Czy wiesz, że siła, z jaką ściskasz dłoń przy powitaniu, wpływa na zdrowie twojego serca? Okazuje się, że słaby chwyt dłoni może być ostrzeżeniem przed ryzykiem zawału serca i innych chorób układu krążenia. Na blogu JakWyleczyc w tym artykule dowiesz się, co to jest chwyt dłoni, jak go zmierzyć i jak go poprawić, aby chronić swoje serce.

Spis treści:

 1. Słaby chwyt dłoni a ryzyko zawału serca;
 2. Słaby chwyt dłoni – od czego zależy?
 3. Słaba siła chwytu dłoni koreluje z kondycją serca;
 4. Pomiar siły chwytu dłoni;
 5. Jak poprawić słaby chwyt dłoni?
 6. Podsumowanie – słaby chwyt dłoni.

Słaby chwyt dłoni – od czego zależy? 

Mocny lub słaby chwyt dłoni to zdolność do chwytania i trzymania przedmiotów za pomocą mięśni przedramienia i dłoni. Siła chwytu dłoni zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, wzrost, waga, technika chwytu, koordynacja ruchowa i elastyczność mięśni i stawów. Zazwyczaj mężczyźni mają mocniejszy chwyt niż kobiety, a młodzi ludzie mają mocniejszy chwyt niż starsi. Siła chwytu dłoni może się zmniejszać z powodu starzenia się, chorób, urazów, braku aktywności fizycznej lub nieodpowiedniej diety.

Współpraca:

Słaba siła chwytu dłoni koreluje z kondycją serca 

Siła chwytu dłoni może być miarą sprawności fizycznej, kondycji mięśniowej i stanu zdrowia. Według badań siła chwytu dłoni może korelować z ryzykiem zgonu, chorób serca, cukrzycy, demencji i depresji. Im słabszy chwyt dłoni, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zmian w strukturze i funkcji serca. Chodzi tu zdrowie! Zmiany mogą prowadzić do zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu lub zgonu.

Pomiar siły chwytu dłoni 

W trosce o zdrowie warto wiedzieć, jak zmierzyć siłę chwytu dłoni? Najprostszym sposobem jest użycie specjalnego urządzenia, które nazywa się dynamometrem hydraulicznym ręcznym. Jest to przyrząd, który mierzy siłę nacisku, jaki wywieramy na jego uchwyt. Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy wykonać trzy pomiary dla każdej ręki i obliczyć średnią. Średnia siła chwytu dłoni dla mężczyzn wynosi około 50 kg, a dla kobiet około 30 kg. Jeśli twoja siła chwytu dłoni jest znacznie niższa niż średnia, może to być sygnał, że twoje serce jest zagrożone.

Jak poprawić słaby chwyt dłoni?

Na słaby chwyt dłoni pomagają ćwiczenia fizyczne. Jak poprawić siłę uścisku, gdy badania wykazują słaby uścisk dłoni? Aby zwiększyć siłę chwytu dłoni, można wykonywać specjalne ćwiczenia siłowe:

 • Podciąganie na drążku,
 • Ćwiczenia z obciążeniem dla przedramion,
 • Ćwiczenia na maszynach siłowych,
 • Walizkowanie polegające na chodzeniu z ciężarem, naśladujące niesienie walizki,
 • Nawijanie linki z ciężarem na kij,
 • Ćwiczenia z hantlami,
 • Treningi z użyciem drążka do chwytania lub ściana wspinaczkowa.

Ponadto warto wykonywać regularne ćwiczenia rozciągające, które poprawią elastyczność mięśni i stawów, oraz dbać o zdrową dietę, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych dla mięśni.

*

Przyrządy do ćwiczeń na słaby chwyt dłoni

Przyrządy do ćwiczeń – mocniejszy chwyt dłoni

Podsumowanie – słaby chwyt dłoni 

Poprawa słabego chwytu dłoni na mocniejszy zwiększa zdolność do wykonywania codziennych czynności. Większa aktywność ruchowa pomaga z kolei zadbać o serce i zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Badacze nie sugerują, aby ludzie trenowali siłę uścisku dłoni, w szczególności w celu zmniejszenia ryzyka śmiertelności. 

Pamiętaj, że słaby chwyt dłoni może być ostrzeżeniem przed problemami ze zdrowiem. Dlatego nie lekceważ tego wskaźnika i regularnie sprawdzaj swoją siłę chwytu dłoni. Jeśli masz wątpliwości co do swojej siły chwytu dłoni lub stanu swojego serca, w trosce o zdrowie, skonsultuj się z lekarzem lub kardiologiem.

Przeczytaj także: Dieta seniora – produkty korzystne w diecie osoby starszej

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top