Pacjenci pytają, jak wyleczyć stopę cukrzycową? Owrzodzenia cukrzycowe stóp to poważne zagrożenie dla zdrowia. Leczenie ran jest trudne, a gdy okazuje się nieskuteczne, przysparza chorym cierpienie. Poważnym powikłaniem w leczeniu ran cukrzycowych są zakażenia drobnoustrojami opornymi na antybiotyki. Istnieje więc potrzeba znalezienia skutecznych sposobów leczenia owrzodzeń cukrzycowych stóp. Jednym z przebadanych klinicznie rozwiązań jest zastosowanie miodu pszczelego do opatrunków. Z przedstawionych w 2020 roku badań wynika, że stosowanie opatrunków z miodu w owrzodzeniach stopy cukrzycowej daje korzystne efekty, lepsze i szybciej osiągalne niż w przypadku preparatów wykorzystywanych w praktyce klinicznej. (stopacukrzycowa)
Jak wyleczyć stopę cukrzycową?
Lekarze wyleczyli stopę cukrzycową miodem Manuka w ramach eksperymentu medycznego. Jak wyleczyć stopę cukrzycową, a raczej jak uratować stopy cukrzycowe stało się bowiem przedmiotem badań. Medycy doszli do wniosku, że antybiotyki nie przynoszą spodziewanych efektów. Z tego względu sięgnęli po inne metody, o których piszemy w niniejszym artykule. Skuteczne leczenie stopy cukrzycowej to przykład, jak połączyć metody naturalne z farmakoterapią. Medycyna holistyczna okazuje się w przypadku ratowania stopy cukrzycowej metodą godną rozważenia.
Stopa cukrzycowa – pierwsze objawy
Utrzymująca się długotrwale cukrzyca, szczególnie u starszych osób, może prowadzić do upośledzenia przepływu krwi i niedotlenienia tkanek w obrębie naczyń włosowatych. Pierwsze objawy stopy cukrzycowej pojawiają się gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych i owrzodzeń stóp. Martwica tkanek spowodowana niedrożnością i zarastaniem naczyń włosowatych to początek cukrzycowej stopy, objawiający się owrzodzeniem.
Początki stopy cukrzycowej to rany, które pojawiają się na podeszwie stopy, w okolicy główek kości śródstopia lub na brzegu dużego palca. Owrzodzenia mogą ulegać zakażeniu drobnoustrojami chorobotwórczymi, co prowadzi do ropowicy stóp oraz uszkodzenia nerwów, a to może powodować dalsze powikłania. Całokształt zmian z tym związanych nosi nazwę „zespół stopy cukrzycowej”. Istnieje więcej niż 10 symptomów ryzyka wystąpienia stopy cukrzycowej, 6 głównych prezentujemy poniżej:
Stopa cukrzycowa – pierwsze objawy:
- osłabienie mięśni międzykostnych utrzymujących prawidłowy kształt stopy,
- zmniejszenie napięcie sklepienia stopy,
- zmiany w stawach, więzadłach i kościach stopy,
- modzele oraz pęknięcia skóry na podeszwie,
- rany cukrzycowe na stopach,
- deformacja stopy. stopacukrzycowa
Co to jest martwica tkanek przy stopie cukrzycowej?
Stopa cukrzycowa może objawiać się martwicą tkanek, która jest efektem niedokrwienia i powstawania zakrzepów, obejmuje najczęściej jeden lub kilka palców i część stopy. Tkanki martwicze przybierają czarne zabarwienie i stopniowo oddzielają się od tkanek zdrowych. Gdy dochodzi do zakażenia, rany cukrzycowe zaczynają ropieć Jeżeli pacjent nie wie, jak wyleczyć stopę cukrzycową i nie otrzymuje skutecznej pomocy, zagraża mu amputacją palców stopy lub nogi objętej zakażeniem. Co roku w Polsce wykonuje się 7000 amputacji kończyny u chorych na cukrzycę.
Leczenie trudno gojących się ran miodem
W medycynie XIX wieku istnieją wzmianki o leczeniu trudno gojących się ran surowym miodem pszczelim. Współczesne badania o charakterze klinicznym potwierdzają skuteczność miodu w leczenia trudno gojących się cukrzycowych owrzodzeń stóp. W Azji lekarze prowadzili testy wśród pacjentów z przewlekłymi, wrzodziejącymi ranami, a 6 z 20 pacjentów poddanych temu badaniu cierpiało na cukrzycowe owrzodzenia stóp.
Rany cukrzycowe na stopach leczono miodem pszczelim. Metoda leczenia polegała na pokrywaniu owrzodzeń miodem na całej powierzchni i przykryciu jałową gazą raz dziennie. Terapię prowadzono przez 6 tygodni. Badania wykazały, że miód w ciągu 1 tygodnia oczyszczał rany z martwych tkanek, usuwał nieprzyjemny zapach, zmniejszał stan zapalny oraz wyraźnie zmniejszał wielkość ran i obecność w nich drobnoustrojów. Wyekstrahowane patogeny wykazywały oporność na podstawowe antybiotyki stosowane w konwencjonalnej terapii.
Przedstawione wyniki wskazują, że po 3 tygodniach terapii powierzchnia owrzodzeń zmniejszyła się pięciokrotnie, a całkowite wyleczenie wszystkich pacjentów odnotowano po 6 tygodniach stosowania miodu. Na tej podstawie można przyjąć, że miód jest skutecznym środkiem do leczenia owrzodzeń cukrzycowych stóp.
Jak wyleczyć stopę cukrzycową – opatrunki z miodem
Opatrunki z miodem oraz podobną procedurę przeprowadzono także w takich krajach jak Tajlandia, Wielka Brytania, Sudan, Nigeria, Pakistan czy Grecja skutecznie lecząc pacjentów. Badania greckich lekarzy potwierdzają skuteczność leczenia miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp. Przeprowadzili oni badania kliniczne z udziałem ponad sześćdziesięciu osób z owrzodzeniami cukrzycowymi stóp. Pacjentów podzielono na dwie grupy: w pierwszej zastosowano opatrunki z miodem, w drugiej opatrunki konwencjonalne. Z badań wynika, że stosowanie opatrunków z miodu w przypadkach owrzodzeń cukrzycowych stóp daje korzystne efekty. Rezultaty terapii są średnio od 50 do 70 proc. lepsze i szybciej osiągane niż w przypadku opatrunków konwencjonalnych.
B. Kędzia i E. Hołderna-Kędzia przedstawili wyniki badań klinicznych w opracowaniu Leczenie miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp.