Zdrowe odżywianie >>Jedzenie bez chemii >> Pryskane owoce >> Mirabelka
Mirabelka to dziś nieco zapomniana odmiana śliwy domowej, którą można znaleźć na nieużytkach, kwaśne zebrać owoce i spożytkować na powidła domowe. Niepozorne, żółte śliwki mirabelki są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Jeżeli interesuje Cię zdrowe odżywianie i właściwości owoców zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Kwaśna śliwka mirabelka ma właściwości ściągające, a dzięki temu poprawia wygląd zwiotczałej i obwisłej na skutek braku odpowiedniego nawilżenia skóry. Według medycyny chińskiej właściwości zdrowotne mirabelek nie kończą się na poprawie wyglądu skóry. Mirabelka w diecie może wpływać korzystnie na organizm przy nadmiernej potliwości i przeciążeniu wątroby. Zapraszamy do lektury!
Mirabelka – gdzie znaleźć kwaśne owoce?
Popularna śliwa mirabelka rosła niemal wszędzie, ponieważ obsadzono nią granice działek. Krzewy mirabelki znakomicie sprawdzają się jako żywopłot. Tworzą zwarte, sztywne, kolczaste i silnie rozgałęzione ogrodzenie, a przy okazji daje mnóstwo owoców.
Śliwka mirabelka ma małe, okrągłe żółte lub czerwone owoce, które doskonale nadają się na przetwory. Mirabelki szybko dojrzewają i opadają, dlatego ze zbieraniem trzeba się spieszyć. W przeciwnym razie przejrzałe owoce pod drzewem stają się problematyczne – wabią osy, a potem gniją, wydzielając nieprzyjemny zapach i niszcząc trawnik.
Śliwki mirabelki rosną przy starszych domostwach, na zaniedbanych lub opuszczonych terenach. Nie pozwólmy, aby te kwaśne owoce pełne właściwości odżywczych się zmarnowały!
Czy mirabelka to dzika śliwka?
Mirabelka to odmiana śliwy domowej, lecz pojawiają się dzikie odmiany tzw. samosiejki. Dzikie mirabelki żółte o drobnych owocach występują częściej niż śliwki z pomarańczowym rumieńcem czy mirabelki purpurowe, niezwykle dekoracyjne latem i wczesną jesienią. Do uprawy w ogrodzie stosuje się dwie odmiany:
- Mirabelka z Nancy – francuska odmiana samopylna, dojrzewająca w końcu sierpnia, o żółtych owocach z rumieńcem;
- Mirabelka flotowa – wczesna odmiana dojrzewająca w lipcu, pochodzi z Austrii, jest obcopylna, owocuje obficie, śliwki mają barwę żółtą, nakrapianą czerwienią;
Drzewo śliwki mirabelki dorasta zwykle na wysokość 3, niekiedy 6 lub 8 metrów i ma rozłożystą, gęstą koronę. Mirabelki żółte wydają drobne owoce w dużych ilościach, z tego względu jest to znakomity materiał szkółkarski. Sadownicy na bazie mirabelki tworzą odmiany o bardziej atrakcyjnych owocach, które dobrze sprzedają się na straganach.
Od śliwki mirabelki domowej wywodzą się wszystkie szlachetne odmiany śliw uprawianych w ogrodach. Mirabelki żółte czerwone są prekursorkami innych odmian bardzo lubianych śliwek.
Kwaśne owoce mirabelki w zdrowej diecie
Kwaśne owoce, w tym śliwki mirabelki, warto włączyć do diety z wielu powodów. Popularne i łatwo dostępne owoce o słodko-kwaśnym smaku, takie jak jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie działają oczyszczająco na wątrobę. Przeciążona wątroba dokucza wielu osobom, które na co dzień nie przywiązują dużej uwagi do swoich posiłków. Spożywanie śliwek jest wskazane szczególnie dla osób z nadwagą, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.
Śliwki mirabelki podobnie jak zielone warzywa np. sałata czy ogórek mają właściwości odtruwające wątrobę. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, że warzywa i owoce, które zawierają kwas szczawiowy: rabarbar, żurawina, mirabelka i inne kwaśne śliwki, spożywane zbyt często, mogą wpływać na zmniejszenie wchłaniania wapnia. Należy więc zachować umiar – lepszą strategią będzie spożywanie codziennie małych ilości kwaśnych owoców, niż zjedzenie jednorazowo większej ilości.
Śliwka mirabelka – wartości odżywcze w 100 g:
- witamina A z karotenoidów przeciwutleniających 345 mg
- witamina C 9,5 mg
- witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, K
- minerały: wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, selen, potas i cynk
- węglowodany 11,5 g
- wartość energetyczna 46 kcal.
Śliwki mirabelki na wiotką skórę
Mirabelka w diecie medycyny chińskiej reprezentuje smak kwaśny – jeden z pięciu smaków, używanych terapeutycznie w celu harmonizowania organizmu. Smak kwaśny wywołuje zaciśnięcie, skupia, ściąga i pochłania, a dodatkowo ma właściwości ochładzające. Pokarmy o smaku kwaśnym odwracają nieprawidłowy przepływ płynów organicznych (pot, limfa), osuszają oraz wzmacniają tkanki. Szczególnie korzystnie wpływa kwaśny smak mirabelki na powstrzymanie nadmiernej potliwości i wzmocnienie obwisłych tkanek zwiotczałej skóry.
Zastosowanie kwaśnego smaku w diecie leczniczej medycyny chińskiej stosuje się przy takich dolegliwościach jak: nietrzymanie moczu, nadmierne pocenie, częste krwotoki, wypadanie macicy i hemoroidy.
Mirabelki – owoce niepryskane
Mirabelki to owoce coraz rzadziej spotykane na naszym stole, którym warto przyjrzeć się bliżej również z tego powodu, że są to owoce niepryskane. Obecnie coraz trudniej znaleźć owoce bez chemii. Tym bardziej pryskane owoce z marketu warto od czasu do czasu zastąpić owocami ekologicznymi.
Mirabelka na domowe przetwory
Śliwki mirabelki mają kwaśny smak, który rzadko pojawia się we współczesnej diecie zdominowanej przez sól i cukier. Z pewnością warto sięgać w sezonie po kwaśne owoce mirabelki w celu równoważenia diety. Późne lato i wczesna jesień okresu zbiorów to najlepszy czas na spożywanie kwaśnych pokarmów.
Żółte i czerwone mirabelki znakomicie nadają się na domowe powidła, lecz naturalnie kwaśny smak owoców wymaga dodania sporej ilości cukru. Na ogół dżemy powstają z proporcji 200 g cukru na 1 kg owoców, a przy owocach żółtej mirabelki trzeba dodać 400, czy nawet 500 g cukru na kilogram surowca w zależności od smaku owoców. Powidła z mirabelek są aromatyczne, ale nadal mocno kwaskowe i mają niezwykle wyrazisty aromat. Mirabelka to również wdzięczny owoc na kompot. W rejonach, gdzie gotuje się zupę czerninę – kompot z mirabelek jest nieodzowny do uzyskania specyficznego słodko-kwaśnego smaku potrawy.
Przepis na babeczki z mirabelkami i czekoladą
Babeczki brownie z kwaśnymi śliwkami fantastycznie smakują na ciepło! Po upieczeniu przełam chrupiącą, słodką skorupkę i wyjadaj łyżeczką ciastko z foremki.
Składniki na 12 babeczek:
- 100 g gorzkiej czekolady;
- 100 g masła;
- 2 całe jajka;
- 150-180 g cukru;
- 100 g mąki pszennej;
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia;
- 150 g kwaśnych śliwek – najlepsza mirabelka;
- 5-10 siekanych orzechów włoskich.
Przygotowanie:
Masło lekko podgrzać, potem dodać posiekaną czekoladę, następnie rozpuścić całość i przestudzić. Dodać pozostałe składniki (oprócz śliwek i orzechów) i zmiksować na gładką masę. Ciasto powinno być gęste, można wlać 2 łyżki słodkiej śmietany lub mleka do rozrzedzenia masy. Na koniec dołożyć pokrojone śliwki oraz orzechy i ręcznie wymieszać. Masę rozłożyć do papierowych foremek na muffinki (papilotki są tu niezbędne!) do 3/4 wysokości. Piec w 180° C przez około 25 minut.
Trudno powstrzymać się przed skosztowaniem jeszcze ciepłych babeczek prosto z foremek. Po wystudzeniu babeczki dobrze odchodzą od papierków. Mirabelki lub inne kwaśne śliwki można zastąpić w przepisie owocami sezonowymi jak morele, brzoskwinie, borówki czy maliny.