Burza słoneczna – jak wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi? 

Burza słoneczna - wpływ na zdrowie

Dziesięć rozbłysków klasy X miało miejsce w pierwszej dekadzie maja 2024. Cztery silne CME obecnie oddziałują na pole magnetyczne naszej planety. Burza słoneczna jest zaburzeniem w polu magnetycznym Ziemi. Powoduje ona, że ogromne skupiska cząsteczek naładowanych elektrycznie (protony i elektrony) poruszają się szybko po torach magnetycznych wokół Ziemi. Pochodzą one z wiatru słonecznego, który powstaje, gdy Słońce wyrzuca z siebie ogromne ilości plazmy, podczas rozbłysków słonecznych. 

Co to jest burza słoneczna? 

Burza słoneczna rozpoczyna się od rozbłysków słonecznych połączonych z tzw. koronalnymi wyrzutami masy (ang. CME: coronal mass ejection). W przestrzeń kosmiczną emitowane są potężne ilości plazmy składającej się z cząstek o energii. Są to zarówno cząstki elementarne – elektrony, jak i cząstki subatomowe – protony i jony pierwiastków. Rezonans Schumanna wskazuje na znaczne anomalie.

Fala uderzeniowa dużej ilości plazmy z korony słonecznej wpływa na Ziemię i wywołuje różne zjawiska atmosferyczne. Łowcy zorzy polarnej zachwycają się efektami świetlnymi, jednak skutki burzy słonecznej mogą być destrukcyjne. Koronalny wyrzut plazmy skierowany na Ziemię powoduje poważne problemy w funkcjonowaniu systemów telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych.

Burza słoneczna w maju 2024 

Najważniejsze oddziaływania rozbłysków słonecznych, które miały miejsce w pierwszej dekadzie maja 2024 to silna burza słoneczna. Powoduje ona wzmocnienie strumienia plazmy i nasilenie się takich zjawisk jak silne burze wiatrowe, tropikalne tornada, gwałtowne ulewy czy wyładowania atmosferyczne z błyskawicami. Wzbudzenie globalnego obwodu elektrycznego w górę i dół poprzez ogniwa ciśnieniowe trwa od początku burzy przez 10 dni.

Centrum Badań Kosmicznych PAN ostrzega

Na Słońcu dzieją się zjawiska do tej pory nienotowane. Po kilku rozbłyskach X i M doszło do kolejnych dwóch rozbłysków klasy X. Najnowszy rozbłysk, zaklasyfikowany jako X1.12, wydaje się być już trzecim rozbłyskiem z regionu AR 3664 w dniu dzisiejszym. W sumie w ciągu zaledwie kilku dni – do 9 maja 2024 odnotowano 10 rozbłysków słonecznych klasy X. NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) podało, że możliwe jest wystąpienie burzy kategorii G4, czyli bardzo silnej. Oczekuje się, że wszystkie CME, które opuściły w ostatnim dniu region AR 3664, dotrą do nas w postaci jednej burzy geomagnetycznej 10 i 11 maja – informuje Centrum Prognoz Heliogeofizycznych.

Modulacja akcji serca w czasie burzy słonecznej 

Burza słoneczna wpływa na warunki atmosferyczne na Ziemi, a także działa na zdrowie ludzi w aspekcie fizjologicznym, psychologicznym i energetycznym. Pod względem fizjologicznym każda burza słoneczna powoduje modulację częstotliwości akcji serca i ciśnienia krwi, a w rezultacie zwiększa częstotliwość występowania chorób związanych z sercem. 

Zaburzenia autoimmunologiczne mają tendencje do nasilania się w okresach burzy słonecznej, a także nasilają się epizody napadów padaczkowych i migreny. Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka powinni zwrócić na to uwagę.

Ciśnienie krwi a rozbłyski na Słońcu

Silne burze słoneczne mogą wpływać na osoby chorujące na serce i borykające się z wysokim ciśnieniem krwi. Podczas burzy słonecznej, osoby z chorobami serca mogą doświadczyć przyspieszenia rytmu serca. Warto jednak zauważyć, że te efekty są zazwyczaj przejściowe i ustępują po zakończeniu burzy słonecznej. Niektóre osoby mogą doświadczyć wysokiego ciśnienia krwi, jednak nie powinniśmy uogólniać, wpływ burzy słonecznej zależy od indywidualnej wrażliwości danej osoby na takie zjawiska.

Wzrost poziomu strachu w czasie burzy słonecznej 

W przypadku większości zdrowych ludzi mogą pojawić się znikome skutki psychologiczne. Wszystkie znane zaburzenia mają nasilenie i znaczne nasilenie epizodów podczas burz słonecznych. W skali globalnej zauważa się ogólny nadmiar strachu, paniki i reakcji lękowych, które również mają tendencję do osłabienia zdolności motorycznych i funkcji poznawczych. Istnieje również podwyższony poziom niestabilności emocjonalnej związanej z tymi zdarzeniami i wpływają one na wszystkich. 

Burza słoneczna a technologia 

Dla osób zainteresowanych takimi zjawiskami jak burza słoneczna najbliższe dni są okazją do zastanowienia się nad wpływem technologii na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Można to podzielić na dwie kategorie dużych systemów technologicznych takich jak sieci energetyczne, Internet, systemy telefonii komórkowej, GPS, systemy ruchu powietrznego, kolejowe, a w przypadku systemów takich jak stacje transformatorowe i systemy informatyczne np. Gmail, serwery Google, PlayStation Network, komunikatory, media społecznościowe i inne sieci.

Ryzyko awarii i usterek w systemach informatycznych

Istnieje większe ryzyko wystąpienia awarii systemów, usterek, pożarów instalacji elektrycznej. Większość burz słonecznych zwiększa je od 3 do 20 razy, a tym razem zapowiada się silna sztorm słoneczny.

Spodziewamy się wystąpienia zorzy polarnej z efektownymi pokazami świetlnymi na południowym niebie. Istnieje szansa, że Aurora dotrze do niskich szerokości geograficznych. Istnieje duże prawdopodobieństw wystąpienia pewnych niekomfortowych problemów z systemami informatycznymi i sieciami, ale nie popadajmy w panikę. Występuje zaledwie 10 proc. ryzyka, że burza słoneczna osiągnie destrukcyjną siłę, która niszczy technologię. Prawdopodobieństwo zniszczenia jest niewielkie, natomiast zwiększa się ryzyko awarii i usterek. Szerzej omawiam ten temat w artykule: Aktywność słoneczna rośnie – rozbłyski, CME i burze słoneczne.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top