Hashimoto: objawy choroby i ich wpływ na samopoczucie i wygląd 

Hashimoto objawy w wyglądzie

Sucha skóra, matowe włosy i wzrost masy ciała to objawy choroby tarczycy związane z wyglądem. Hashimoto daje objawy, które dotyczą wyglądu i samopoczucia. Istnienie szereg symptomów takich jak przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność i zmienność nastroju. Obecnie Hashimoto jest najczęściej występującą chorobą autoimmunologiczną na świecie. Dzisiaj omówimy chorobę Hashimoto pod kątem objawów związanych z wyglądem ciała i nastrojem oraz ogólnym samopoczuciem, ponieważ problem narasta i dotyczy coraz liczniejszej grupy kobiet i mężczyzn.

Hashimoto objawy w wyglądzie i nastroju

U chorych na Hashimoto objawy są związane ze złym samopoczuciem, kondycją psychiczną i wyglądem zewnętrznym. Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem tarczycy, diagnozowanym u wielu pacjentów bez względu na wiek czy płeć. Objawy Hashimoto widoczne w wyglądzie fizycznym i samopoczuciu obserwuje u siebie coraz więcej osób. Aktualnie jest to najczęstsza choroba autoimmunologiczna na świecie, co daje wyobrażenie skali tego problemu. 

Hashimoto jest chorobą trudną do zdiagnozowania, a objawy choroby mogą być mylące. Zdarza się, że pomimo wykonywania badań parametru tarczycowego i wyniku poziomu TSH w normie, choroba zostaje wykryta dopiero w późnej fazie.

Polecane: Choroba Hashimoto – jakie badania na tarczycę Hashimoto zrobić?

Współpraca:

Jakie objawy daje Hashimoto – włosy 

Choroba Hashimoto może wpływać na wygląd zewnętrzny — cierpią włosy, skóra i paznokcie. Wypadanie włosów, przerzedzona fryzura i zwiększona łamliwość włosów to objawy występujące najczęściej przy Hashimoto. Włosy są suche, matowe, pozbawione witalności, a odżywki i maski poprawiają ich wygląd jedynie na krótki czas. 

Sucha skóra przy chorobie Hashimoto

Przy Hashimoto często zauważa się takie objawy jak szorstkie łokcie, kolana i pięty. Bardzo sucha i szorstka skóra powoduje dyskomfort i wpływa niekorzystnie na wygląd oraz samopoczucie. W przebiegu choroby Hashimoto może niekiedy pojawić się żółte zabarwienie skóry oraz nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet (hirsutyzm). Można również zaobserwować zmiany w wyglądzie paznokci w postaci plam lub wyżłobień. 

Polecane: Szorstkie łokcie – objaw choroby, czy zła pielęgnacja skóry? 

Wzrost masy ciała i obrzęki 

Uciążliwe dla chorych na Hashimoto objawy to niekontrolowany wzrost masy ciała tzw. tycie z powietrza. Jest to jeden z głównych powodów, który powinien skłonić do wizyty u lekarza. Osoby dotknięte Hashimoto często mają objawy w postaci obrzęków zarówno w okolicach twarzy, szyi, jak i w innych miejscach np. w okolicy nadgarstków, palców i dłoni. Poranny obrzęk twarzy przy Hashimoto może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. 

Polecane: Zoga Face czy masaż Kobido? Rozwiązanie na opuchniętą twarz

Większość wspomnianych objawów dotyczyła wyglądu. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg symptomów, które są związane z samopoczuciem. 

Hashimoto – objawy i wpływ na samopoczucie: 

  • przewlekłe zmęczenie,
  • nadmierna senność i zaburzenia snu,
  • dotkliwe odczuwanie zimna,
  • zaburzenia pamięci,
  • problemy z koncentracją,
  • wahania nastroju i depresja. 

Hashimoto często objawia się w postaci dolegliwości psychicznych, takich jak stany depresyjne oraz wahania nastrojów. Chorzy bywają apatyczni i odczuwają brak energii, trudno im się skupić, a także wykonywać codzienne zadania. Po wyrównaniu poziomu hormonów w organizmie objawy powinny stopniowo ustępować. Znaczna część osób, które na co dzień zmagają się z objawami Hashimoto, przeszła długą drogę, zanim usłyszała diagnozę i rozpoczęła leczenie. 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Thyroset wsparcie tarczycy

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top