Zapalenie tarczycy – 5 objawów, na które należy zwrócić uwagę

Zapalenie tarczycy - objawy

Zapalenie tarczycy manifestuje objawy choroby tarczycy i nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu w sposób mało charakterystyczny. Pierwsze objawy problemów z tarczycą często przypisywane są innym chorobom – zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu. W przypadku wątpliwości zalecane jest wydanie skierowania do endokrynologa.

Zapalenie tarczycy dotyczy 22 proc. populacji 

Od lat rośnie zachorowalności na zapalenie tarczycy w Polsce. Na choroby tarczycy choruje obecnie 22 proc. populacji, przy czym kobiety dziesięć razy częściej niż mężczyźni. Choroby tarczycy mogą pojawić się na każdym etapie życia, jednak najczęściej diagnozowane są u kobiet w wieku 20-40 lat. 

Przyczyny zapalenia tarczycy 

Choroby tarczycy są złożone i mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką i czynnikami środowiskowymi. Co do związku chorób tarczycy ze stylem życia, to stres jest jednym z czynników, które mogą wpływać na zdrowie tarczycy. 

Współpraca:

Panuje powszechne przekonanie, że jedną z przyczyn zapalenia tarczycy jest deficyt jodu. W Polsce jesteśmy szczególnie narażeni na niedobory jodu, stąd obligatoryjne jodowanie soli. Mimo to, osoby mieszkające nad morzem, blisko największego rezerwuaru jodu i w rejonach górskich, tak samo często zapadają na zapalenie tarczycy. 

Selen a zapalenie tarczycy 

Badania przedstawione w 1996 roku w Journal of the American Medical Association wykazują, że selen zastosowany u chorych o połowę obniża śmiertelność choroby nowotworowej. 

Selen wpływa na przekształcenie tyroksyny w trójjodotyroninę, która umożliwia metabolizm składników odżywczych. Niedoczynność tarczycy, otyłość z niedoczynnością tarczycy oraz przedwczesne starzenie, choroby serca, zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane to zaburzenia związane z niedoborem selenu. 

Pełne ziarno pszenicy jest jednym z najlepszych pokarmowych źródeł selenu. Badania wykazują, że zachorowalność na choroby nowotworowe jest niższa w tych regionach świata, gdzie w glebie występuje obfitość selenu. 

Pojedynczy minerał przyjmowany w formie suplementu nie uzupełnia niedoborów tak skutecznie, jak dieta bogata w selen. Każdy minerał jest przyswajany lepiej, gdy towarzyszą mu inne minerały i pierwiastki śladowe, a tego typu połączenie znajduje się w pełnowartościowym pożywieniu. 

Polecane: Selen – jak zwiększyć spożycie selenu? Produkty bogate w selen

Choroby tarczycy

Zapalenie tarczycy wywołujące choroby tarczycy ogólnie podzieli się czynnościowo, ponieważ przebiega ono jednocześnie z niedoczynnością bądź nadczynnością tarczycy. Do najczęściej występujących zaburzeń należą guzki na tarczycy, wole tarczycowe, nowotwory tarczycy, choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa.

Niedoczynność tarczycy – objawy 

Jak rozpoznać zapalenie tarczycy i kiedy pójść do lekarza? Do szukania pomocy u specjalisty chorób tarczycy powinny skłonić symptomy, które mogą sugerować niedoczynność tarczycy. Poniżej prezentujemy 5 objawów najbardziej charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy. 

Niedoczynność tarczycy – 5 objawów: 

  • spowolnienie metabolizmu i wzrost masy ciała przy obniżonym łaknieniu;
  • wypadanie włosów, suchość skóry szczególnie szorstkie łokcie i kolana;
  • senność, apatia, obniżenie nastroju, stany depresyjne;
  • obrzęk twarzy związany z nadmiernym zatrzymaniem wody w organizmie;
  • problemy kardiologiczne takie jak arytmia serca i spowolnienie akcji serca;

Nadczynność tarczycy – objawy 

Zapalenie tarczycy może dawać objawy nadczynności tarczycy, które powinny skłonić do wykonania badań i wizyty u lekarza. Przy nadczynności tarczycy występuje jeden lub kilka objawów, co dodatkowo utrudnia i opóźnia właściwą diagnozę. Poniżej przedstawiamy objawy zapalenia tarczycy wskazujące na nadczynność tarczycy. 

Nadczynność tarczycy – 5 objawów: 

  • spadek masy ciała przy zwiększonym łaknieniu;
  • nadmierna potliwość;
  • dotkliwe odczuwanie zimna;
  • zaburzenia kardiologiczne;
  • swędzenie skóry, drażliwość i agresja;

Zapalenie tarczycy – lekarz endokrynolog  

Zazwyczaj występuje jeden lub kilka spośród powyższych objawów, co dodatkowo utrudnia właściwe rozpoznanie. Jeśli istnieje ryzyko, że za dolegliwości odpowiada chora tarczyca, lekarz, oprócz wywiadu przeprowadzonego u pacjenta, na ogół zleca wykonanie badań potwierdzających albo wykluczających diagnozę.

Polecane: Choroba Hashimoto – jakie badania na tarczycę Hashimoto zrobić?

Informacje zamieszczone w tym artykule są ogólnymi wytycznymi i mogą nie dotyczyć wszystkich osób. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą ds. zdrowia w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia.

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga JakWyleczyc. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Zeolit Detox wiąże metale ciężkie i mineralizuje

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top