Dna moczanowa – objawy, przyczyny i zalecenia dietetyczne 

Dna moczanowa atakuje dłonie i nadgarstki głównie mężczyzn

Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą metaboliczną, występującą pod nazwami: dna moczanowa, skaza moczanowa, artretyzm i podagra. U chorych w różnych tkankach organizmu osadzają się kryształy kwasu moczowego, co powoduje zapalenie stawów. Typowym objawem, jest ból dużego palca stopy i napady bólu w obrębie stawów. Zmiany mogą dotyczyć dłoni, nadgarstków, kolan, a także narządów wewnętrznych. W leczeniu dny moczanowej kluczową rolę odgrywa odpowiednia dieta i leki obniżające poziom kwasu moczowego w organizmie. 

Dna moczanowa – cztery stadia choroby 

Dna moczanowa często współwystępuje z takimi chorobami jak: cukrzyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze. Skaza moczanowa (podagra, artretyzm) z tymi chorobami tworzy tzw. zespół metaboliczny – złożoną jednostkę chorobową, obejmującą szereg czynników ryzyka. Wyróżnia się cztery stadia skazy moczanowej: 

  • bezobjawowe podwyższone stężenie kwasu moczowego,
  • okres międzynapadowy,
  • przewlekłe zapalenie stawów,
  • ostre dnawe zapalenie stawów.

Hiperurykemia w fazie bezobjawowej powinna być leczona odpowiednią dietą. Zaleca się regularną aktywność fizyczną, dopasowaną do stanu zdrowia pacjenta i utrzymywaniem należytej wagi. Profilaktyka pozwala obniżyć poziom kwasu moczowego do bezpiecznych wartości nawet bez użycia leków. Zalecenia te pomagają kontrolować cukrzycę, a także korzystnie wpływają na ciśnienie tętnicze i właściwy poziom cholesterolu.

Może Cię zainteresuje: Zakwaszenie organizmu – poradnik!

Dna moczanowa – objawy

Jak rozpoznać dnę moczanową? Objawy ataku dny moczanowej, które są najbardziej charakterystyczne dla tego schorzenia, przedstawiamy poniżej:

  • ograniczenie ruchomości stawu,
  • nagły, silny ból stawu – atak zwykle dotyczy jednego stawu,
  • obrzęk stawu i uczucie gorąca w obrębie stawu,
  • zaczerwienienie skóry nad stawem, skóra błyszczy się i łuszczy.

Atak podagry w zdecydowanej większości występuje w obrębie jednego stawu. W przeważającej większości jest to staw śródstopno-paliczkowy, łączący śródstopie z dużym palcem stopy. Pacjenci odczuwają silny ból palucha w nocy lub wcześnie rano.

Może Cię zainteresuje: Ostroga piętowa – objawy i sposoby leczenia

U kogo najczęściej występuje dna moczanowa?

Dna moczanowa z objawami występuje głównie u mężczyzn w średnim i starszym wieku. Mężczyźni po 40 roku życia chorują na dnę moczanową 10 razy częściej niż kobiety. Dna moczanowa u kobiet może się pojawić po menopauzie. Objawy dny moczanowej u dzieci nie występują.

Dna moczanowa - objawy
Dna moczanowa – objawy zdjęcia

Jakie badania na dnę moczanową wykonać

Rozpoznanie skazy moczanowej jest możliwe dzięki diagnostyce – wyniki badania stężenia kwasu moczowego we krwi. Podwyższony wynik w kilku badaniach potwierdza podwyższone stężenie kwasu moczowego u pacjenta. Równolegle zaleca się wykonanie lipidogramu – sprawdzanie poziom cholesterolu, który często jest wysoki w przypadku podwyższonego kwasu moczowego.

Zalecenia dietetyczne – dieta moczanowa

Dieta w profilaktyce dny moczanowej odgrywa kluczową rolę. Tzw. dieta moczanowa powinna zawierać produkty bogate w witaminę C i nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Niskopurynowe jogurty, kefiry i zsiadłe mleko obniżają poziom kwasu moczowego. Zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów do 3 litrów na dobę. Dieta w dnie moczanowej nie powinna zawierać drobiu i podrobów, mięsa, ryb, takich jak łosoś, śledzie i sardynki oraz owoców morza. Nie zaleca się spożywania miodu i dużej ilości owoców oraz słodzonych napojów. Pacjent nie powinien spożywać piwa i wysokoprocentowych alkoholi, dopuszczalne jest wino w umiarkowanych ilościach. Zalecane jest natomiast picie kawy.

Może Cię zainteresuje: DIETA KETO – kontrowersyjna dieta ketogeniczna. Za i przeciw

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top