
Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą metaboliczną, występującą pod kilkoma nazwami: dna moczanowa, skaza moczanowa, artretyzm i podagra. U chorych – w różnych tkankach organizmu – osadzają się kryształy kwasu moczowego, co powoduje zapalenie stawów. Typowe objawy dny moczanowej to ból dużego palca stopy i napady bólu w obrębie stawów. Zmiany mogą dotyczyć dłoni, nadgarstków, kolan, a także narządów wewnętrznych. W leczeniu dny moczanowej kluczową rolę odgrywa dieta i leki obniżające poziom kwasu moczowego w organizmie.
Od czego wychodzi dna moczanowa?
Dna moczanowa często współwystępuje z takimi chorobami jak: cukrzyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze. Dna moczanowa inaczej podagra lub artretyzm z wymienionymi wyżej schorzeniami tworzy tzw. zespół metaboliczny – złożoną jednostkę chorobową, obejmującą szereg czynników ryzyka.
Wyróżnia się cztery stadia skazy moczanowej, które wymieniamy poniżej:
- Bezobjawowe podwyższone stężenie kwasu moczowego – na tym etapie poziom kwasu moczowego we krwi jest podwyższony, ale nie występują jeszcze żadne objawy bólowe czy zapalenie stawów. Stan ten może utrzymywać się latami, zanim pojawią się pierwsze symptomy choroby.
- Okres międzynapadowy – między epizodami ostrych ataków bólu dny moczanowej chory może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Jednak w organizmie nadal dochodzi do odkładania kryształów moczanów, co zwiększa ryzyko kolejnych napadów.
- Przewlekłe zapalenie stawów – w zaawansowanym stadium choroby uszkodzenia stawów są trwałe. Dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia, które prowadzi do ograniczenia ruchomości i deformacji stawów, znacząco obniżając jakość życia.
- Ostre dnawe zapalenie stawów – czwarte stadium dny moczanowej charakteryzuje się nagłym, silnym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem stawu. Najczęściej dotyczy stawu palucha u stopy, ale może także występować w innych stawach. Epizody te mogą być wywołane stresem, dietą bogatą w puryny lub odwodnieniem.
Nadmiar kwasu moczowego – hiperurykemia w fazie bezobjawowej powinna być leczona odpowiednią dietą. Zaleca się regularną aktywność fizyczną, dopasowaną do stanu zdrowia pacjenta i utrzymywaniem należytej wagi. Profilaktyka pozwala obniżyć poziom kwasu moczowego do bezpiecznych wartości nawet bez użycia leków. Zalecenia te pomagają kontrolować cukrzycę, a także korzystnie wpływają na ciśnienie tętnicze i prawidłowy poziom cholesterolu.
Może Cię zainteresuje: Zakwaszenie organizmu – poradnik!
Jakie są objawy dny moczanowej?
Dna moczanowa daje objawy o charakterze nagłym w postaci ostrego bólu stawów, który często występuje w nocy. Objawy towarzyszące atakowi dny moczanowej to obrzęk, zaczerwienienie i uczucie gorąca w zajętym stawie, najczęściej w dużym palcu u stopy. Dodatkowo pacjenci mogą odczuwać sztywność stawów, a w zaawansowanych przypadkach pojawiają się guzki dnawe. Napady dny mogą być wywołane stresem, spożyciem alkoholu lub produktów bogatych w puryny.
Objawy dny moczanowej, najbardziej charakterystyczne dla tego schorzenia, przedstawiamy poniżej:
- ograniczenie ruchomości stawu,
- nagły, silny ból stawu – atak zwykle dotyczy jednego stawu,
- obrzęk stawu i uczucie gorąca w obrębie stawu,
- zaczerwienienie skóry nad stawem, skóra błyszczy się i łuszczy.
Atak choroby w zdecydowanej większości występuje w obrębie jednego stawu. W przeważającej większości jest to staw śródstopno-paliczkowy, łączący śródstopie z dużym palcem stopy. Pacjenci odczuwają silny ból palucha w nocy lub wcześnie rano.
Może Cię zainteresuje: Ostroga piętowa – objawy i sposoby leczenia
U kogo najczęściej występuje dna moczanowa?
Dna moczanowa z objawami występuje głównie u mężczyzn w średnim i starszym wieku. Mężczyźni po 40 roku życia chorują na dnę moczanową 10 razy częściej niż kobiety. Dna moczanowa u kobiet może się pojawić po menopauzie. Objawy dny moczanowej u dzieci nie występują.

Jakie badania na dnę moczanową wykonać?
Rozpoznanie skazy moczanowej jest możliwe dzięki diagnostyce – wyniki badania stężenia kwasu moczowego we krwi. Podwyższony wynik w kilku badaniach potwierdza podwyższone stężenie kwasu moczowego u pacjenta. Równolegle zaleca się wykonanie lipidogramu – sprawdzanie poziom cholesterolu, który często jest wysoki w przypadku podwyższonego kwasu moczowego. Norma u dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), u dorosłych kobiet na poziomie 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl).
Jak łagodzić ból stawów przy dnie moczanowej?
Naturalne metody leczenia bólu stawów przy dnie moczanowej mogą skutecznie wspierać konwencjonalne leczenie, łagodzenie stanu zapalnego i poprawianie komfortu życia. Najprostszym domowym sposobem na ból stawów są ciepłe bądź zimne okłady. Chorzy sami powinni zaobserwować, co przynosi im większą ulgę. Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy lub nasz termofor solny. Zimne okłady zmniejszają obrzęki i łagodzą dolegliwości bólowe.
Zioła o działaniu przeciwzapalnym, takie jak kurkuma z kurkuminą, imbir czy czarci pazur łagodzą stan zapalny. Regularne picie naparów z pokrzywy może wspomóc usuwanie kwasu moczowego z organizmu. Warto również zastosować dodatkowe ćwiczenia, które poprawiają mobilność bez dodatkowego obciążenia. Naturalne metody przynoszą najlepsze efekty przy systematycznym stosowaniu.
Dieta moczanowa
Dieta w profilaktyce dny moczanowej odgrywa kluczową rolę. Tzw. dieta moczanowa powinna zawierać produkty bogate w witaminę C i nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Niskopurynowe jogurty, kefiry i zsiadłe mleko obniżają poziom kwasu moczowego. Zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów do 3 litrów na dobę. Dieta w dnie moczanowej nie powinna zawierać między innymi drobiu i podrobów. Pacjent nie powinien spożywać piwa i wysokoprocentowych alkoholi, dopuszczalne jest wino w umiarkowanych ilościach. Zalecenia dietetyczne indywidualnie można omówić z dietetykiem medycyny chińskiej na konsultacji online.
Współpraca reklamowa:
Wiosenne porządki tanio

Pingback: Sok z brzozy - właściwości oskoły – jakwyleczyc.com
Pingback: Sole Schusslera - przewodnik – jakwyleczyc.com
Pingback: Zakwaszenie organizmu - poradnik! – jakwyleczyc.com
Pingback: Dieta lecznicza - poradnik – jakwyleczyc.com
Pingback: Czereśnie i szypułki czereśni – jakwyleczyc.com