
Torbiele powiek to powszechne zjawisko, które może dotknąć każdego z nas. Chociaż zazwyczaj są łagodne, mogą powodować dyskomfort i niepokój. Z tego artykułu możesz dowiedzieć się więcej o torbielach powiek, ich przyczynach, objawach i leczeniu.
Co to są torbiele powiek?
Torbiele powiek, inaczej cysty na powiece to łagodne i małe zmiany skórne, które znajdują się na powiece górnej, dolnej lub w obrębie spojówki. Te zmiany w medycynie zwane są jako chalaziony. Małe guzki – cysty wypełnia płyn lub galaretowata treść. Torbiel na powiece wizualnie przypomina guzek.
Łagodne zmiany skórne, takie jak cysta czy torbiel może pojawić się w innych okolicach ciała. Zazwyczaj nie jest to zmiana złośliwa i nie wiąże się z dużym ryzykiem dla zdrowia. Torbiele, pomimo swojego patologicznego charakteru, bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu.
Większość torbieli nie daje dokuczliwych objawów – nie powodują bólu, lecz niektóre z nich mogą uciskać na narządy i powodować dyskomfort oraz pewne problemy z funkcjonowaniem. Dowiedzmy się, jak powstają torbiele powiek i jakie są ich typy.
Torbiele powiek – przyczyny powstawania
Torbiele i cysty powiek są zazwyczaj wynikiem zapalenia gruczołu Meiboma, małego gruczołu olejowego na krawędzi powieki. Istnieje wiele przyczyn powstawania torbieli powiek. Część z nich ma charakter wrodzony, który powodują wady rozwojowe płodu lub uwarunkowania genetyczne.
Torbiele powiek o charakterze nabytym najczęściej tworzą się natomiast w wyniku przewlekłego stanu zapalnego lub urazu mechanicznego. Inne przyczyny ich powstawania to infekcje, a także choroby nowotworowe.
Torbiel powieki pojawia się najczęściej w konsekwencji przebytej infekcji. Torbiel powodują bakterie, które mogą dodatkowo zatykać kanaliki łzowe. Zmiana także może pojawić się w konsekwencji stosowania niewłaściwych środków do pielęgnacji w obrębie oka.
Może Cię zainteresuje: Męty ciała szklistego oka – domowe sposoby na męty w oku
Czy torbiele powiek trzeba usunąć chirurgicznie?
Większość torbieli powiek ustępuje samoistnie, ale niektóre mogą wymagać zabiegu chirurgicznego. Torbiele powiek są usuwane w gabinecie specjalisty okulisty. Lekarz nacina cystę na powiece, a następnie usuwa z niej zalegający płyn. Zastosowanie diatermii (miejscowego nagrzewania tkanek) zapewnia mniejsze uszkodzenia tkanek w porównaniu do skalpela i tradycyjnych laserów. Dzięki temu pacjenci odczuwają mniejszy ból pooperacyjny i w związku z mniejszym uszkodzeniem tkanek rany goją się szybciej. Chirurgiczne usunięcie cysty na oku nie wymaga zakładania szwów, nie pozostawiając widocznych blizn.
Jakie są łagodne zmiany na skórze powiek?
Torbiel oka jest tylko jedną z kilku łagodnych zmian na skórze powiek, które ustępują samoistnie. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że przyłożenie bezpośrednio na powiekę białego wewnętrznego miąższu z grejpfruta pomoże pozbyć się szybciej tej dolegliwości.
Oprócz torbieli powiek najczęściej występują następujące zmiany na skórze powiek:
- Kępki żółte – powstają w wyniku odkładania się cholesterolu w skórze. Lipidy powodują powstanie grudek na powiekach górnych lub dolnych.
- Gradówka – pojawia się w wyniku zablokowania ujść gruczołów i zalegającej w nich wydzieliny. Występują jako zgrubienie brzegu powieki, które najczęściej nie wywołują bólu.
- Skrzydlik – mięsisty rozrost spojówki naciekającej na rogówkę.
- Brodawczak spojówki nieuszypułowany – pojedyncze guzy powstające w wyniku zakażenia wirusem Human papilloma, występujące w jednym oku, najczęściej na spojówce.
- Brodawczak uszypułowany – spowodowany przez wirusy kurzajki występują najczęściej na spojówce, mięsku łzowym, ładzie półksiężycowatym.
Czy torbiele powiek to powszechne zjawisko?
Torbiele powiek to powszechne zjawisko, które może powodować dyskomfort. Chalaziony, torbiele, cysty na powiece jak i inne opisane zmiany można usunąć chirurgicznie. Ten artykuł ma na celu dostarczenie ogólnych informacji na temat torbieli powiek i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej.
Współpraca reklamowa:

Pingback: Okulista NFZ - czy potrzebne skierowanie – jakwyleczyc.com
Pingback: Nużeniec ludzki -poradnik! – jakwyleczyc.com