Objawy towarzyszące covid – utrata węchu i smaku mają inny przebieg niż przy zwykłym przeziębieniu lub grypie. Przede wszystkim brak węchu po covid nie jest związany z katarem i zatkanym nosem czy chorymi zatokami. Nagła utrata węchu i smaku zwykle pojawia się w ciągu zaledwie kilku godzin. Blog o zdrowiu proponuje trening z olejkami eterycznymi, który może być pomocny, gdy brak węchu i smaku staje się powodem do niepokoju, gdyż trwa dłużej niż dwa tygodnie.
Nagła utrata węchu i smaku
Badania wskazują, że utrata węchu i następująca po niej utrata smaku dotyczy od 30 do 70 proc. pacjentów zarażonych wirusem. U pacjentów wyróżnia się osłabienie powonienia, nadwrażliwość i całkowitą utratę węchu (anosmia), a w przypadku smaku obniżony lub podwyższony próg odczuwania smaku, oraz całkowity zanik smaku (ageuzja).
Utrata węchu po covid ustępuje zazwyczaj samoistnie po upływie od 7 do 14 dni. Dłużej natomiast utrzymuje się brak smaku po koronawirusie, a znacząca poprawa następuje dopiero po upływie 6. tygodni. Zwykle obowiązuje ten sam schemat – najpierw wraca węch, a potem smak.
Zgodnie z wynikami badań nawet 10 proc. chorych na stałe utraci węch i odczuwanie smaków. Brak poprawy po dwóch tygodniach jest przesłanką do wdrożenia leczenia. Z pomocą przychodzą naturalne metody, które z pewnością nie zaszkodzą, a mogą przynieść szersze korzyści. Warto zastosować olejki eteryczne i uzupełnić ewentualne niedobory soli mineralnych w takich przypadkach jak:
- brak węchu po covid,
- utrata smaku po covidzie,
- brak węchu i smaku po koronawirusie,
- brak smaku i węchu przy katarze,
- brak smaku i węchu przy przeziębieniu.
Może Cię zainteresować: Przeziębienie – objawy, leki i domowe sposoby na przeziębienie
Utrata węchu – trening z olejkami eterycznymi
Utrata węchu i smaku to przejściowe problemy, które prawdopodobnie szybko miną. Jak sobie pomóc? W warunkach domowych można przeprowadzać treningi węchowe, sięgając po olejki eteryczne. Stosuje się najbardziej popularne zapachy, takie jak:
- olejek o zapachu różanym z kwiatów lub z drzewa różanego,
- nerola – intensywny zapach kwiatu pomarańczy,
- zapach często stosowany w inhalacji górnych dróg oddechowych – eukaliptus,
- aromat lawendy ma właściwości bakteriobójcze,
- zapach olejku geranium,
- zapach o właściwościach ochładzających – mięta pieprzowa.
Najpierw spróbujmy wizualizować zapach w myślach i wyobrażać sobie, jak pachnie np. kwiat róży lub świeżo zaparzona herbata miętowa. Następnie pobudza się zmysł powonienia olejkami do czasu, aż węch powróci.
Z dyfuzora do olejków eterycznych otrzymamy subtelne nuty zapachowe, które bardzo trudno wyczuć komuś, kto stracił węch. Dlatego lepiej wdychać zapach bezpośrednio z buteleczki lub z wacika nasączonego wybranym zapachem. Dostępna jest szeroka gama naturalnych olejków – każdy znajdzie coś dla siebie!
Przeczytaj także: Olejki eteryczne z efektem cool na upalne lato
Przywracanie węchu solami Schüsslera
Sole Schüsslera i trening węchowy olejkami eterycznymi stosowane jednocześnie mogą okazać się pomocne w przywróceniu powonienia. Utrata węchu i smaku może być leczona homeopatycznie poprzez sole Schüsslera – pisze o tym w swojej książce Dr Margit Müller-Frahling.
Autorka badała sole Schüsslera w kontekście zaburzeń węchu u swoich pacjentów i opisała doświadczenia w książce. Stwierdziła, że utrata węchu i smaku powoduje zwiększone zapotrzebowanie na dwie sole mineralne z zestawu 12 głównych soli Schüsslera:
• Nr 8 Natrium chloratum D6 (chlorek sodu, chlorowana soda oczyszczona)
• Nr 2 Calcium phosphoricum (fosforan wapnia)
Sole Schüsslera wytwarzane homeopatycznie są dostępne w postaci proszku do rozpuszczania we wodzie lub w postaci płynu. Można sięgnąć także po tabletki i kapsułki dostępne w aptekach i sklepach zielarskich i oczywiście nie zapominać o zdrowej diecie bogatej w owoce i warzywa.
Przeczytaj także: Sole Schusslera – jak i kiedy stosować minerały
Sposoby na brak smaku
Tymczasowym rozwiązaniem na brak smaku i zapachu jest poszukiwanie innych doznań podczas jedzenia. Sposoby na brak smaku to np. aksamitna konsystencja, rozpływające się w ustach dania lub wręcz przeciwnie – chrupiące. Do chrupania nadają się sucharki, grzanki, cienkie ciasto filo, prażone orzechy, płatki migdałów, wszelkie kruszonki z wyraźną strukturą, które podnoszą atrakcyjność jedzenia.
Dla większości osób przechodzących infekcję powrót do odczuwania zapachów i smaków następuje w okresie od 2 do 6 tygodni, jest to więc najczęściej kwestią czasu, by wrócić do pełnej formy.