Kleszcze – spray odstraszający kleszcze skutecznie, zrobisz za 7 zł

Spray odstraszający kleszcze

Zrób spray odstraszający kleszcze ze spirytusu mrówczanego. Zyskasz ochronę przed kleszczami i sporo zaoszczędzisz. Domowy spray na kleszcze jest skuteczny i tani. Właściwości odstraszania kleszczy gwarantuje spirytus mrówczany o charakterystycznym zapachu, który jest bazą preparatu. Nie wszyscy wiedzą, że kleszcz jest ślepy i głuchy, ale ma wyczulony węch. Niektóre zapachy (np. zapach potu i krwi) przyciągają kleszcze. Woń odstraszającą kleszcze ma spirytus mrówczany, który te pajęczaki kojarzą ze swoimi śmiertelnymi wrogami – mrówkami.

*

Domowy spray odstraszający kleszcze

Spirytus mrówczany i woda to składniki potrzebne, aby sporządzić w domu spray odstraszający kleszcze. Przed wyjściem na spacer do parku czy na plac zabaw z dziećmi należy sprayem na kleszcze spryskać ubranie. Spirytus mrówczany w cenie od 4,04 zł do 7,42 za opakowanie 50 g znajdziesz w każdej aptece. 

Spray odstraszający komary na bazie spirytusu mrównczanego
Apteczny spirytus mrówczany

Współpraca:

Spirytus mrówczany – co to jest? 

W skład sprayu odstraszającego kleszcze wchodzi spirytus mrówczany, który jest roztworem kwasu mrówkowego, wody i alkoholu etylowego. Jest to bezbarwna ciecz o charakterystycznym, drażniącym zapachu. Spirytus mrówczany stosuje się w medycynie jako środek działający rozgrzewająco i rozszerzająco na naczynia krwionośne oraz hamująco na receptory czuciowe i bólowe. 

Spirytus mrówczany odstrasza kleszcze

W postaci sprayu spirytus mrówczany rozcieńczony z wodą jest skutecznym odstraszaczem kleszczy. Kwas mrówkowy, który jest składnikiem spirytusu mrówczanego, odstrasza kleszcze. Jego zapach kojarzy się kleszczom z mrówkami, ich śmiertelnym wrogiem. W wysokim stężeniu kwas mrówkowy jest dla tych pasożytów zabójczy, a w mniejszym stężeniu ma działanie odstraszające. 

Jak zrobić spray na kleszcze? 

Spray odstraszający kleszcze składa się ze spirytusu mrówczanego i wody w równych proporcjach. Aby właściwie użyć spirytusu mrówczanego z apteki na odstraszanie kleszczy, należy go rozcieńczyć wodą w proporcji jeden do jednego. Następnie płyn przelać do butelki ze sprayem i spryskiwać ubranie. 

Czy spray odstraszający kleszcze jest bezpieczny? 

Spray na kleszcze jest bezpieczny do stosowania na ubrania, jednakże nierozcieńczony spirytus mrówczany powinien być stosowany z ostrożnością. Czysty spirytus mrówczany zawiera 70 proc. etanolu. Nie należy go stosować przez dłuższy czas i nie może być stosowany długotrwale na duże powierzchnie ciała, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnienia skóry. 

Nie należy stosować spirytusu mrówczanego w obrębie twarzy, błon śluzowych, na uszkodzoną skórę oraz w przypadku nadwrażliwości na kwas mrówkowy lub którykolwiek składnik spirytusu. Spirytusu mrówczanego nie należy używać długotrwale. Może on działać drażniąco na skórę, wywołać podrażnienia, wysypkę, pokrzywkę lub stany zapalne. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. 

Polecane: Majówka nad morzem. Zdrowy weekend majowy 2024

Spray na komary i kleszcze

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top