Masaż wisceralny. Terapia wisceralna na zaparcia i wzdęcia brzucha

Masaż wisceralny brzucha w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeuty

Masaż wisceralny brzucha koncentruje się na okolicy trzewnej brzucha. Określenie trzewia oznacza narządy wewnętrzne, które znajdują się w klatce piersiowej i brzuchu. Terapia wisceralna lub terapia trzewna brzucha to dziedzictwo kultury starosłowiańskiej. Na blogu Jak Wyleczyć nauczymy się, jak wykonać masaż wisceralny na zaparcia i wzdęcie brzucha i jakie korzyści niesie seria masaży w gabinecie fizjoterapeuty?

Masaż wisceralny na wzdęcia brzucha  

Masaż wisceralny, podobnie jak cała terapia wisceralna wywodzi się z dawnej medycyny starosłowiańskiej. Dziedzictwo dotyczące medycyny naturalnej, jak i innych sfer życia po dawnych ludach słowiańskich jest nam obecnie znane w znikomym stopniu. Zachowało się znacznie więcej przekazów od takich zielarzy jak np. Św. Hildegarda z Bingen. Niejedna terapia manualna, o której napisała Św. Hildegarda, przetrwała do naszych czasów.

Współpraca:

Wzdęcia brzucha i zaparcia to powszechne problemy związane z układem pokarmowym. Nieprzyjemne wzdęcia mogą występować u każdego, niezależnie od wieku czy płci. Wzdęcia często współwystępują z zaparciami. U pacjentów z zaparciami, wzdęcia występują równolegle aż u 80 proc. osób. Zaparcia również mogą dotyczyć osób w różnym wieku, choć częściej występują u osób starszych. Domowe systemy na zaparcia obejmują leki i czopki na zaparcia. Terapia wisceralna to szybki sposób na zaparcia i nie przynosi skutków ubocznych, takich jak czopki czy leki na zaparcia.

Terapia wisceralna na zaparcia

Masaż wisceralny jest uznany przez środowisko medyczne za metodę terapeutyczną. Współcześnie terapia wisceralna to narzędzie, którym posługują się lekarze oraz terapeuci wielu specjalizacji. Centra medyczne oferują masaż wisceralny wśród zabiegów z zakresu osteopatii. Na masaż trzewny brzucha można zapisać się u fizjoterapeuty lub masażysty, a także nauczyć się go samodzielnie wykonywać w domu. W sieci pojawiają się regularnie ogłoszenia treści: masaż wisceralny kurs dla początkujących. Z pewnością można w ten sposób zdobyć podstawową wiedzę i stosować masaże jako domowe systemy na zaparcia.  

Co na zaparcia? Terapia manualna

Standardowa terapia manualna np. masaż relaksacyjny często pomija masowanie brzucha. Na masaż wisceralny można się umówić w gabinecie fizjoterapeuty, który stosuje metody holistyczne. Terapia wisceralna i masaż limfatyczny brzucha to najbardziej skuteczny masaż na zaparcia i wzdęcia brzucha.

Masaż wisceralny może być pomocny w rozwiązywaniu wielu zróżnicowanych problemów zdrowotnych związanych z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. Terapia wisceralna ma udowodnione działanie na zaparcia. Masaż limfatyczny z kolei to skuteczna metoda na obrzęki, czyli nadmierne gromadzenie chłonki.

Może Cię zainteresować: Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości

Masaż wisceralny brzucha – korzyści

Fizjoterapeuta wykonuje masaż wisceralny polegający na rozluźnianiu narządów wewnętrznych pod wpływem ucisku w obrębie jamy brzusznej. Umiejętnie wykonana terapia wisceralna przynosi następujące korzyści:  

  • Złoty środek na zaparcia i wzdęcia;
  • Oczyszczanie organizmu z toksyn – słowiański masaż brzucha aktywuje ruchy jelitowe, a dzięki temu oczyszcza układ trawienny;
  • Rozluźnia napięcia i wzdęcia brzuch; terapia manualna pomaga trwale pozbyć się wzdęcia brzucha; 
  • Usprawnia pracę narządów wewnętrznych; 
  • Masaż trzewny brzucha niweluje przykurcze i zastoje w jamie brzusznej. 

Pozbądź się wzdęcia brzucha raz na zawsze!

Masaż wisceralny brzucha to niezwykle skuteczna technika manualna w usuwaniu niestrawności i zatwardzenia, pozbycia się niechcianego balastu i odtruwania organizmu. Terapia trzewna przynosi pożytek zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w wielu dolegliwościach np. ze strony wątroby (stłuszczona, przeciążona wątroba). Dla osób, które borykają się z takimi dolegliwościami jak obrzęk brzucha i zaparcia, terapia wisceralna może okazać się sposobem na pozbycie się wzdętego brzucha raz na zawsze. 

Terapia manualna może być wspierana poprzez odpowiednio dobrane suplementy diety na oczyszczanie organizmu z toksyn. Na detoks warto zastosować po napary ziołowe np. z karczocha czy ostropestu lub gotową kompozycję naturalnych wyciągów na detoks.

Masaż brzucha na zaparcia

Masaż brzucha, a szczególnie terapia wisceralna to znakomite remedium na wzdęcia i zaparcia. Warto jednak go robić systematycznie, a nie w momencie wystąpienia dolegliwości. Rzut oka na proces trawienia pomoże zrozumieć, dlaczego pojawią się problemy takie jak wzdęcia czy zaparcia po spożywaniu obfitych posiłków, a szczególnie późnych kolacji. Metabolizm naturalnie zwalnia w godzinach wieczornych, a w związku z tym ciężkostrawne pokarmy zalegają w brzuchu w trakcie snu. Jeżeli połączymy to z niską aktywnością fizyczną w ciągu dnia, w jelitach mogą tworzyć się zastoje. Jedzenie przed snem to przyczyna przyrost wagi i nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. Masaż wisceralny brzucha do samodzielnego wykonania stwarza możliwość pozbycia się przykrych dolegliwości.

Masaż wisceralny na zaparcia i wzdęcia brzucha
Masaż wisceralny na zaparcia i wzdęcia brzucha

Auto masaż wisceralny brzucha – krok po kroku

Zobacz, jak wykonać samodzielnie masaż wisceralny brzucha. Ten masaż nie wymaga natłuszczenia skóry i użycia takich kosmetyków jak oliwka do masażu. Masaż bez oliwki pozwala dotrzeć głębiej do tkanek miękkich i powięzi.

Auto terapia wisceralna – instrukcja krok po kroku:

  • Ułóż się wygodnie w pozycji leżącej na plecach;
  • Weź kilka głębokich oddechów i rozluźnij ciało;
  • Otwartą dłoń położyć na brzuchu;
  • Masuj brzuch okrężnymi ruchami, lekko naciskając dłonią, ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara;
  • Gdy wykonujesz masaż, brzuch powinien być cały czas rozluźniony. 

Pamiętaj, że masaż wisceralny nie jest wskazany bezpośrednio po jedzeniu. 

Przeczytaj także: Dieta TCM

Źródła:

Evidence Based Medicine (EBM) – medycyna oparta na sprawdzonych faktach i wiedzy wiarygodnych ekspertów. 

Śpiewankiewicz B. (red.), Zespół bólowy miednicy mniejszej. Problem interdyscyplinarny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Liem T., Dobler T., Puyleart M., Przewodnik po osteopatii wisceralnej, Tom 1–2. Wydawnictwo Med Pharm Polska, Wrocław 2017.

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną oraz bloga o zdrowiu i dietach: Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top