Wysoki cholesterol – dieta na podwyższone trójglicerydy

Jak zbić wysoki cholesterol przy pomocy diety?

Za wysoki cholesterol, czyli znacznie podwyższone trójglicerydy zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy. Lekarze biją na alarm, powinniśmy zdać sobie sprawę ze skali problemu. Dwa razy więcej ludzi umiera z powodu miażdżycy, niż w wyniku wszystkich zsumowanych ze sobą rodzajów nowotworu. Odpowiednia dieta na cholesterol pozwala zbić tłuszcz we krwi i utrzymać cholesterol całkowity w normie. Na blogu JakWyleczyć odkrywamy, co jeść na wysoki cholesterol, by zapobiec ryzyku powstawania miażdżycy.

Wysoki cholesterol – większe ryzyko udaru i zawału

Wysoki cholesterol, a zwłaszcza podwyższone trójglicerydy do poziomu 1000 mg/dl i więcej, to czynnik wpływający na większe ryzyko rozwoju ostrego zapalenia trzustki. Podwyższony cholesterol przez dłuższy czas już przy stężeniu 200 mg/dl powoduje zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy. Dodatkowo dochodzi realne zagrożenie incydentem sercowo-naczyniowym: udar mózg lub zawał serca. Jest więc o co powalczyć, tym bardziej że na każdy procent, o jaki uda się obniżyć zawartość cholesterolu w osoczu krwi, obniża o 2 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca.

Cholesterol całkowity norma:

  • Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl.
  • Stężenie dobrego cholesterolu (HDL) powinno być większe od 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl),
  • Frakcja LDL nie może przekraczać 115 mg/dl.
  • Poziom trójglicerydów nie powinien być większy od 150 mg/dl.

Współpraca:

Kiedy rośnie poziom cholesterolu?  

Za wysoki cholesterol odpowiadają najczęściej złe nawyki żywieniowe. Problem stanowi rafinowany cukier i zbyt duża ilość tłustych pokarmów w codziennej diecie, a także inne błędy, popełniane w trakcie wyborów żywieniowych. Gdy rodzimy się, nasz poziom cholesterolu we krwi wynosi około 70 mg/dl. W ciągu kilkunastu lat jeszcze  przed osiągnięciem pełnoletności, poziom cholesterolu we krwi wzrasta do 150 mg/dl. Badania wskazują, że w wieku 17 lat mamy około 75 proc. poziomu cholesterolu spotykanego przeciętnie w populacji osób dorosłych na całym świecie. Z biegiem czasu parametry ulegają pogorszeniu. 

Podwyższony cholesterol niebezpieczny dla zdrowia

Normy na cholesterol całkowity zmieniają się co pewien czas. Poziom cholesterolu uznawany za niebezpieczny dla zdrowia wynosi obecnie 200 mg/dl. Jeszcze niedawno wydawnictwa medyczne informowały, że za wysoki cholesterol uznaje się stężenie powyżej 250 mg/dl. Jednak ostatnio przeprowadzono badania, z których wynika, że ogromna liczba zawałów serca dosięga osób, które mają cholesterol całkowity o stężeniu 200-250 mg/dl.

Wysoki cholesterol – wysokie ryzyko chorób

Z uwagi na to, że przewlekle wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, istnieje ryzyko powstawania poważnych schorzeń. Tłuszcze we krwi powoduje stwardnienie i pogrubienie ścianek naczyń, a to z kolei powoduje zaburzenia w przepływie krwi. Nieprawidłowe krążenie może powodować chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze i ryzyko nadmiernej krzepliwości krwi (skrzepy).

Tłuszcz we krwi

Istnieją dwa źródła cholesterolu: jedno to dieta, a drugie to własny cholesterol wytwarzany przez organizm. Nasze ciało potrzebuje cholesterolu. Ta kluczowa dla zdrowia substancja występuje w mózgu i układzie nerwowym, a także w wątrobie i krwi. Niewielkie ilości cholesterolu znajdziemy również w innych tkankach. Organizm korzysta z cholesterolu do wytwarzania hormonów płciowych, hormonów nadnerczy (adrenalina, noradrenalina i dopamina), witaminy D oraz żółci. Chodzi więc wyłącznie o to, aby zbijać wysoki cholesterol, który utrzymuje się przez dłuższy czas w organizmie. Jednocześnie nie powinniśmy eliminować z diety wszystkich produktów, które zawierają cholesterol.

Dieta na cholesterol

Ograniczenie ilości tłustych potraw w diecie prowadzi do zmniejszenia ilości tłuszczu we krwi. Dieta na obniżenie cholesterolu polega na spożywaniu specyficznych składników, które zmniejszają ilość cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Te substancje to: lecytyna; niacyna, witamina E i C. Suplementacja wymienionych składników nie jest tak skuteczna, jak przyjmowanie lecytyny, niacyny, witaminy C i E z pełnowartościowym pożywieniem. Realnym wsparciem będzie suplement diety zawierający ekstrakt z karczocha.  

Dieta na obniżenie cholesterolu

Pokarmy, które skutecznie oczyszczają krew z tłuszczu, zawierają lecytynę. Są to wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe, takie jak soja, fasola, groch i soczewica. Korzystny wpływ roślin strączkowych na obniżenie poziomu cholesterolu wynika m.in. z bogatej zawartości choliny – głównego składnika lecytyny. Cholina to lipo troficzny czynnik, który kontroluje metabolizm i naturalnie rozpuszcza komórki tłuszczowe. Dieta na obniżenie cholesterolu powinna zawierać bogate w lecytynę soję i fasolę mung.

Kiełki fasoli mung na wysoki cholesterol 

W diecie na wysoki cholesterol korzystnie będą działały kiełki fasoli mung lub kiełki soi. Kiełki można przygotować samodzielnie z nasion. Do kiełkowania kupujemy specjalne nasiona do kiełkowania. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy dobrej jakości nasiona do kiełkowania soi i kiełki fasoli mung. Najłatwiej przygotować samodzielnie świeże kiełki, używając do tego celu kiełkownicy.

Jak usunąć tłuszcz z krwi?

Źródłem niacyny są nieprzetworzone ziarna rodzimych zbóż oraz quinoa komosa ryżowa i amarantus. Bogate źródło witamin C i E to zielone warzywa m.in. kapusta i pietruszka (natka) oraz słodka papryka i owoce cytrusowe. Biały miąższ skórki owoców cytrusowych jest bogaty we flawonoidy. Warto zjeść odrobinę razem z miąższem, mimo gorzkiego smaku. Dochodzi wtedy do synergii z witaminą C, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. 

Polecane: Oczyszczenie krwi. Sprawdź, co jeść na oczyszczanie żył i tętnic?

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Kiełkownica

Kiełkownica – sprawdź promocję w sklepie

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top