Nużeniec ludzki – jak wyleczyć nużeńca domowymi sposobami? 

Nużeniec ludzki atakuje skórę głowy

Nużeniec ludzki na twarzy ujawnia się czerwonymi wypryskami oraz takimi objawami jak: wypadanie brwi, wypadanie rzęs i ropiejące oczy. Nużyca jako choroba skóry głowy to stan zapalny owłosionej skóry, łupież i świąd. Na blogu Jak Wyleczyć potraktujemy nużeńca poważnie, ponieważ większość dorosłych jest nosicielem tego pasożyta. 

Jak wyleczyć nużeńca?

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów, jak wyleczyć nużeńca, kilka słów o tym, jak wygląda nużeniec na zdjęciach. Nużeniec ludzki, znany również jako pasożyt roztoczy, może być uciążliwym problemem. Choroba skóry głowy, którą  wywołuje nużeniec, nosi nazwę nużyca. Odsetek ludzi zakażonych nużycą rośnie z wiekiem. Ze względu na to, że skóra dzieci produkuje niewielkie ilości sebum, którym żywi się nużeniec, rzadko jest u nich diagnozowany. Z kolei odsetek osób starszych (powyżej 70. roku życia) zakażonych nużeńcem ludzkim wynosi od 70 do 100 proc. 

Jak wygląda nużeniec na zdjęciach?

Gołym okiem nużeniec jest widoczny, choć z trudem, ze względu na biały lub jasnożółty kolor ciała. To małe pajęczaki z rzędu roztoczy mają długości około 0,5 mm do 1 mm i wydłużone ciało o  kształcie przypominającym gruszkę. Spójrzmy teraz, jak wygląda nużeniec na zdjęciach

Współpraca:

Nużeniec ludzki
Jak wygląda nużeniec na zdjęciach? Nużeniec ludzki ma wydłużone ciało długości 0,5 mm do 1 mm

Choroby skóry, które wywołuje nużeniec

Nużeniec ludzki to pasożyt z rodziny roztoczy, który wywołuje różne choroby skóry. Na człowieku występują dwa gatunki: Demodex folliculorum i Demodex brevis. Oba bytują w mieszku włosowym i żywią się lipidami oraz komórkami nabłonkowymi (łojem) skóry. W największej ilości pajęczaki gromadzą się w okolicy nosa, oczu, na czole, brodzie i w bruździe nosowo – wargowej. Można je znaleźć również na innych częściach ciała, np. na dłoniach czy stopach. na skórze głowy, brwiach i rzęsach. Nużeniec w oku powoduje suchość gałki ocznej i uczucie piasku w oczach. Częściej występuje nużeniec na twarzy, ale może bytować także w okolicach intymnych. Nużeniec włosów jest aktywny głównie w nocy, wtedy mogą nasilać się objawy. 

Pasożyt nużeniec ludzki – miejsca bytowania:

  • Nużeniec w oku, na brwiach i rzęsach powoduje ropienie oczu; 
  • W okolicy nosa, oczu, czoła, brody i w bruździe nosowo – wargowej występuje nużeniec twarzy, który powoduje czerwone wypryski na skórze, rumień i trądzik różowaty; 
  • Pasożyt – nużeniec ludzki na dłoniach i stopach wywołuje wysypkę i wykwity ropne;
  • Nużeniec włosów wywołuje stan zapalny owłosionej skóry, łupież i świąd;
  • W okolicach intymnych nużeniec włosów wywołuje świąd i pieczenie skóry. 

Może Cię zainteresować: Pasożyty w ciele człowieka – objawy i źródła zakażeń ludzi

Nużeniec ludzki pasożyt 

Nużeniec ludzki to pasożyt odpowiedzialny za wywoływanie choroby skóry o nazwie nużyca (demodekoza). Jest bardzo powszechna, ponieważ nosicielem nużeńców jest większość dorosłych. Jednak ze względu na to, że gołym okiem nużeniec jest trudny do wykrycia, bywa mylony z różnego rodzaju chorobami skóry, oczu i reakcjami alergicznymi. 

Leczenie nużeńca ludzkiego

Nużeniec wymaga leczenia długotrwałego. Zarówno nużeniec w oku, jak i nużeniec włosów oraz nużeniec twarzy może być uciążliwy i trudny do usunięcia. Leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości oraz samodyscypliny. Kluczowa jest higiena, częste wietrzenie pomieszczenia i ogólne dbanie o czystość, by nie namnażały się roztocza, w tym nużeniec. Leczenie polega na stosowaniu preparatów miejscowych, takie jak maści i kremy przeciwzapalne. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, choć w tym przypadku wiele zależy od samoleczenia. 

Nużeniec ludzki na rzęsach
Nużeniec ludzki na rzęsach

Osoby, którym doskwiera nużeniec w oku, powinny częściej przemywać powieki nawilżającymi chusteczkami. Należy zachować higienę i dezynfekować przedmioty osobiste oraz unikać bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi.

Czego nie lubi nużeniec ludzki? Dziegieć brzozowy 

Leczenia domowymi sposobami powinniśmy podjąć się jak najszybciej. Czego nie lubi nużeniec? Dziegieć brzozowy to składnik szamponów na owłosioną skórę głowy, gdzie występuje nużeniec włosów. Warto zastosować szampon zawierający dziegieć. Podczas mycia głowy należy wetrzeć szampon we włosy i skórę głowy do uzyskania obfitej piany, przykryć głowę czepkiem, zawiązać turban z ręcznika i zaczekać ze spłukaniem co najmniej 30 minut.

Co to jest dziegieć brzozowy?

Dziegieć brzozowy to oleisty płyn o ostrym, charakterystycznym zapachu i ciemnym kolorze. Dziegieć jest produktem naturalnym, pozyskanym z kory brzozy w wyniku suchej destylacji. Naturalny dziegieć ma niezwykle bioróżnorodny skład chemiczny.  Zawiera gwajakol, betulinę, benzen, ksylen, fenol, a także substancje żywiczne, fitoncydy i kwasy organiczne. Dziegieć brzozowy wykazuje silnie działanie przeciwpasożytnicze, odkażające, przeciwświądowe, znieczulające, przeciwzapalne, wysuszające i przeciwgrzybiczne.  

Nużeniec włosów
Nużeniec włosów

Czego nie lubi nużeniec? Olejek z drzewa herbacianego

Warto wiedzieć, czego nie lubi nużeniec – leczenia olejkiem z drzewa herbacianego. W przypadku wystąpienia choroby skóry nużycy zalecane jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego zewnętrznie na skórę. Olejek ten ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, a dzięki temu jest pomocny w zwalczaniu nużeńca.

Jak wyleczyć nużeńca? Przeprowadzone badania wskazują na wysoką skuteczność leczenia olejkiem trwającego 4-6 tygodni na problemy, jakie stwarza nużeniec. Leczenia w postaci intensywnego masażu powiek i codziennej higieny podjęli się chętni pacjenci. Zastosowali oni na skórę olejek z drzewa herbacianego o stężeniu 50 proc. i  szampon do włosów z ekstraktem z drzewa herbacianego.

Piołun, wrotycz i glistnik jaskółcze ziele na pasożyty

Nużeniec ludzki – tonik na pasożyty

Na uciążliwy problem, jakim jest nużeniec ludzki, możemy przygotować i zastosować tonik ziołowy. Tonik służy do spryskiwania skóry i przecierania powiek lub nakładania kompresów, gdy występuje nużeniec w oku. Trzeba przygotować napar z równych porcji ziela piołunu, wrotyczu i glistnika jaskółcze ziele, przestudzić i przelać do butelki z atomizerem. Można stosować na gładką i owłosioną skórę. Kompresy na oczy powinny być letnie lub ciepłe. 

Katarzyna Labudda – dietetyk, absolwentka Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu, założycielka bloga Jak Wyleczyć. Prowadzi praktykę dietetyczną opartą o medycynę chińską. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem diety, kuracji lub stosowaniem suplementu diety w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Szampon z dziegciem.
W zamówieniu wpisz kod rabatowy Jakwyleczyc6

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top