DIETA KETO – kontrowersyjna dieta ketogeniczna. Za i przeciw

Dieta keto - za i przeciw

DIETA KETO znana jako dieta ketogeniczna to plan żywieniowy oparty o odwrócony podział makroskładników. W posiłkach kładzie się nacisk na dostarczanie tłuszczu i białka oraz minimalną ilość węglowodanów. Z pewnością KETO-DIETA nie jest to dieta lekkostrawna. Od kilku lat panuje trend na diety alternatywne, takie jak: dieta przeciwzapalna, dieta niskowęglowodanowa, dieta bezglutenowa, dieta wegańska, dieta wegetariańska czy pół wegetariańska – fleksitarianizm. Dieta ketogeniczna to jeden z możliwych planów żywieniowych, zaliczany do grupy diet ketogennych. Łączy je duża zawartość tłuszczów oraz zredukowana ilość węglowodanów w posiłkach. 

Dieta keto – podział makroskładników

Podział makroskładników, jaki oferuje dieta keto, znacząco różni się od zaleceń wydanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Głównym komponentem diety powinny być węglowodany złożone, w tym produkty pełnoziarniste, a najkorzystniejsza dla układu pokarmowego jest dieta bogata w warzywa i owoce, dieta lekkostrawna. Na tle zaleceń IŻŻ dieta ketogeniczna budzi wiele kontrowersji. Przed jej rozpoczęciem warto przyjrzeć się zasadom oraz argumentom za i przeciw.

Dieta ketogeniczna – zasady  

  • Dieta keto to dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa; 
  • Stosunek tłuszczów do węglowodanów powinien wynosić 3-4:1.
  • Należy dostarczać odpowiednią ilość białka, aby uniknąć pozyskiwania energii z mięśni.
  • Produkty zalecane to mięso, ryby, owoce morza, oleje, masło i orzechy.
  • Produkty zabronione to słodycze, produkty zbożowe, ziemniaki, warzywa strączkowe i większość owoców (z wyjątkiem owoców jagodowych).

Może Cię zainteresować: Zdrowe tłuszcze na Twoim talerzu

KETO Dieta – wady i zalety 

Dieta ketogeniczna jest zalecana przez lekarzy w przypadkach lekoopornej odmiany padaczki u dzieci. Dieta niskowęglowodanowa stanowi jedną z opcji terapii, przyjętą w ponad 60 krajach. Pamiętajmy, że powinna być ona stosowana pod ścisłą kontrolą neurologa lub pediatry. 

Lekooporna padaczka u dzieci może być leczona za pomocą diety ketogenicznej. Wprowadzana jest zazwyczaj podczas pobytu w szpitalu na kilka lub kilkanaście dni. Pod ścisłą opieką medyczną można kontrolować poziom ciał ketonowych oraz szybko reagować na pojawiające się skutki uboczne m.in. biegunki tłuszczowe i zaparcia. Dzięki zastosowaniu w leczeniu padaczki, dieta keto zdobyła rozgłos. Poznajmy więcej zalety tego planu żywieniowego!

Zalety diety KETO:

  • Keto dieta pomaga w redukcji masy ciała;
  • Zmniejsza uczucie głodu; 
  • Pozytywnie wpływa na proces leczenia drożdżycy
  • Pomaga ograniczyć insulinooporność 
  • Zapewnia wyższy poziom energii;
  • Przyspiesza tempo metabolizmu. 
  • Ma korzystny wpływ na układ nerwowy;
  • Jest pełna smaku – tłuszcz to nośnik smaku. 

Wady KETO diety:

  • Dieta ketogeniczna stanowi obciążenie dla nerek i wątroby;
  • Może powodować skutki uboczne, takie jak biegunki tłuszczowe, wzdęcia i zaparcia;
  • Prowadzi do ryzyka niedoboru składników mineralnych: wapnia, magnezu, potasu, sodu i witamin z grupy B. 
  • Zakup mięsa i ryb i wysokiej jakości tłuszczów wiąże się z większymi wydatkami;
  • Posiłki wymagają obróbki termicznej np. smażenia lub pieczenia produktów, dlatego jest czasochłonna;
  • Wyklucza większość sezonowych owoców (np. czereśnie) i niektóre warzywa. 

Przeciwwskazania: Długotrwałe stosowanie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, takie jak obciążenie nerek i wątroby.

KETO-Dieta za i przeciw  

Przed podjęciem decyzji, że dieta keto będzie Twoim planem żywieniowym, przemyśl jej wady i zalety. Dieta ketogeniczna ma zarówno plusy jak i minusy stosowania. Warto wykonać podstawowe badania krwi w celu skontrolowania kondycji organizmu. Dodatkowo skonsultować się z dietetykiem, który zadba o to, aby dieta keto nie doprowadziła do powstawania skutków ubocznych. Jeżeli chcesz zmienić styl żywienia, do wyboru są inne plany żywieniowe wspierające zdrowie i smukłą sylwetkę, takie jak dieta bogata w warzywa i owoce – bardzo wygodna dieta czy fleksitarianizm ograniczający spożycie produktów odzwierzęcych.

Może Cię zainteresować: Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości

Źródła:

  1. Dieta ketogeniczna – Jak odzyskać zdrowie dzięki tłuszczom dr Bruce File;
  2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej – Dieta Ketogeniczna;
  3. Elizabeth G Neal, Hannah Chaff e, Ruby H Schwartz, Margaret S Lawson, Nicole Edwards, Geogianna Fitzsimmons, Andrea Whitney, J Helen Cross The ketogenic diet for the treatment of childhood epilepsy: a randomised controlled trial Lancet Neurol; 2008. 7: 500–06.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top