Pyłek pszczeli – jak rozpoznać prawdziwy pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli

Sezon na pozyskiwanie pyłku pszczelego trwa od maja do lipca. W ciepły, słoneczny dzień, gdy kwitnie jednocześnie wiele roślin owadopylnych, pszczoły przynoszą do ula ponad 50 tysięcy obnóży, a każde obnóże pyłkowe może mieć 100 tys. ziaren pyłku. Pracowite owady zbierają pyłek pszczeli niezbędny im do życia, nie należy więc wybierać go z ula w całości. Od jednej rodziny pszczelej pozyskuje się od 1 do 2 kilogramów obnóży.

Pyłek pszczeli a pyłek kwiatowy

Owady zbierają pyłek pszczeli i formują go w małe pakiety, nazywane obnóżami pszczelimi. Pszczoły zbieraczki przenoszą je do ula w specjalnych koszyczkach usytuowanych na tylnej parze kończyn. Odebrane pszczołom obnóża pyłkowe to pyłek pszczeli. W sklepie natkniemy się na gotowe wyroby, opatrzone etykietą pyłek pszczeli lub pyłek kwiatowy.

Co zawiera pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli charakteryzuje się niezwykłym bogactwem substancji biologicznie aktywnych. Zidentyfikowano ponad 250 różnych związków chemicznych, które wchodzą w jego skład. Zawiera węglowodany takie jak fruktoza, glukoza i maltoza oraz wiele innych. W pyłku pszczelim wyodrębniono kilkanaście kwasów tłuszczowych, między innymi kwas palmitynowy, linolowy i arachidonowy.

Współpraca:

Zawartość białka to mocna strona pyłku kwiatowego, dlatego często znajduje się on w diecie sportowców. Zawartość aminokwasów w pyłku dochodzi do 12 proc. W sumie wykryto 32 aminokwasy m.in. fenyloalaninę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, walinę, alaninę, prolinę, serynę, histydynę, glicynę i inne.

Witaminy i minerały

Pyłek pszczeli jest bogaty w składniki mineralne takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, sód, krzem, mangan, a także żelazo, miedź, cynk, jod, selen i inne. Witaminy, które występują w pyłku kwiatowym, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W pyłku pszczelim występuje witamina A, B1, wit B2, B3, B12, E, C, B6, PP, P, D, H, kwas foliowy, inozytol, biotyna, kwas pantotenowy i kwercetyna.

Enzymy w produktach pszczelich

Produkty pszczele zawierają unikatowe enzymy, które korzystnie wpływają na nasz organizm, pobudzając funkcje narządów wewnętrznych, a szczególnie pracę wątroby i układu pokarmowego. Ponad 40 enzymów występuje w pyłku pszczelim, są to m.in. amylaza, inwertaza, fosfatazy i peroksydazy. Ponadto znajdują się w nim kwasy organiczne takie jak m.in. jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, szczawiowy, bursztynowy. 

Na co pomaga pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy jest szczególnie polecany w leczeniu niedokrwistości, szczególnie dzieci. U dorosłych spożywanie pyłku pszczelego wspiera pracę takich narządów jak wątroba i żołądek. Pomocny jest w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby. Poprawia strukturę anatomiczną i funkcjonowanie błony śluzowej żołądka, dodatkowo reguluje procesy przemiany materii oraz poprawia przyswajanie składników odżywczych i trawienie.

Pyłek pszczeli jest polecany na zaparcia i biegunki, działa w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, wzmacnia odporność. Jest pomocny w zaburzeniach wzrostu i procesach rozwojowych. Łagodzi dolegliwości związane z klimakterium. Ponadto obniża poziom cholesterolu, pomaga w stanach pozawałowych, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy.

Regularne przyjmowanie pyłku pszczelego wzmacnia ośrodkowy układ nerwowy, działa uspokajająco, poprawia samopoczucie i sprzyja długowieczności. Stosowany jest również w leczeniu zmian zapalnych prostaty.

Pyłek pszczeli
Pyłek kwiatowy

Pyłek pszczeli – jak stosować?

Pyłek pszczeli w celach leczniczych, zaleca się stosować 3 razy dziennie, ok. 30 minut przed posiłkiem. Najlepiej wymieszać go z miodem lub jogurtem albo w formie napoju z mlekiem, wodą lub sokiem owocowym. Dokładnie przeżuwać przed połknięciem dla zwiększenia przyswajalności składników pyłku.

W celu zwiększenia przyswajalności pyłku pszczelego przez osłabiony organizm, ziarna pyłku można zmielić lub namoczyć w ciepłej wodzie. Obnóża pęcznieją i po 2-3 godzinach pękają, uwalniając swoją zawartość. Do namaczania pyłku można zastosować wodę, mleko lub sok.

Dawkowanie pyłku pszczelego:

 • dzieci 3-5 lat: 10 g,
 • dzieci 6-12 lat: 15 g,
 • dzieci powyżej 12 lat: 20 g,
 • dorośli leczniczo 30-40 g,

Kolor pyłku pszczelego

Prawdziwy pyłek pszczeli przybiera barwę od jasnożółtej po brązową lub nawet granatową. Kolor pyłku uzależniony jest od umiejscowienia pasieki. Pszczoły zbierają pyłek kwiatowy z rozmaitych pożytków pszczelich. Może to być obszar obsiany jednym rodzajem roślin (np. rzepak, facelia czy gryka) lub złożony z wielu różnorodnych gatunków roślin kwitnących w maju, czerwcu i lipcu.

Pyłek pszczeli – kolor: 

 • babka zwyczajna – jasnożółtu,
 • mniszek pospolity – pomarańczowy,
 • chaber bławatek – szarobiały,
 • facelia błękitna – niebiesko granatowy,
 • koniczyna biała – jasnobrązowy,
 • lipa drobnolistna – jasnozielony,
 • malina – szarobiały. 

Świeży pyłek z pasieki pachnie kwiatami i miodem, jest taki miękki, że rozpływa się w ustach. Świeżo pozyskany pyłek zawiera sporo wody – wilgotność obnóża pyłkowego może osiągać 27 proc.

 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga JakWyleczyc. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Pyłek pszczeli

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top