Równonoc wiosenna. Rytuały i tradycje w pierwszy dzień wiosny  

Noc z 20 na 21 marca – równonoc wiosenna 2024 wyznacza moment przesilenia wiosennego i kalendarzowy początek wiosny. Od wszech czasów w kulturze chrześcijańskiej i tradycjach słowiańskich czas zrównania nocy i dnia odzwierciedlał początek roku. 21 marca zaczyna się Nowy Rok Astrologiczny. Wyczekiwana równonoc wiosenna rozpocznie więc nie tylko wiosnę, ale nowy cykl w przyrodzie i ziemskiej kosmologii.

Kiedy jest równonoc wiosenna 2024?

Równonoc wiosenna 2024 to moment nadejścia wiosny oczekiwanej po srogich miesiącach zimowych. Kiedy jest równonoc wiosenna 2024? W nocy z 20 na 21 marca o godzinie 4.06 rozpocznie się astronomiczna wiosna 2024. Od przesilenia wiosennego noc będzie krótsza, a dzień będzie się stopniowo wydłużał. 

Równonoc wiosenna daje początek astronomicznej wiośnie. Od niepamiętnych czasów ludzie świętowali pierwszy dzień wiosny. W kulturze i tradycji słowiańskiej Jare Gody (Jare Święto) oraz rytuał Topienia Marzanny miał przepędzić zimę. Nie przez przypadek Jare Święto kojarzy się z początkiem nowego cyklu. W ten dzień przypada Nowy Rok Astrologiczny.

Przesilenie wiosenne - rytuały słowiańskie
Przesilenie wiosenne – rytuały i zwyczaje słowiańskie

Współpraca:

Rytuały na początek wiosny 

W pierwszy dzień wiosny palono słomianą kukłę, a następnie wrzucano ją do płynącej wody. Rytuał topienia Marzanny oznacza zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Co zostało do dziś z dawnych zwyczajów słowiańskich? Równonoc wiosenna to przede wszystkim przypomnienie o nieustającym cyklu odrodzenia. Każdy koniec jest jednocześnie początkiem czegoś nowego. Przesilenie wiosenne w równonoc marcową to magiczny moment. Przypomina o nieustannym cyklu życia, śmierci i odrodzenia, który znajduje odbicie we własnych doświadczeniach każdego z nas. To czas, kiedy energia wzrasta i idzie do góry, natura budzi się do życia, a my zyskujemy nowe możliwości. 

Równonoc wiosenna – rytuały współczesne

  • Rytuał oczyszczenia – wykorzystaj energię równonocy, aby oczyścić swoje ciało i umysł poprzez medytację lub po prostu spędzając chwilę w ciszy, oczyszczając swoje myśli.
  • Sadzenie roślin – wiosna to czas wzrostu i nowego życia. W pierwszy dzień wiosny zasiej nasiona lub posadź kwiaty albo zioła. To symboliczny akt tworzenia nowego życia. 
  • Topienie Marzanny – wrzuć do płynącej wody źdźbła suchej trawy, symbolizujące odejście zimy. 
  • Spacer medytacyjny – obserwowanie przyrody w dzień święta równonocy wiosennej to doskonały sposób na połączenie się z naturą i poczucie początku nowego cyklu.
Równonoc wiosenna - rytuał palenia kukły
Równonoc wiosenna – rytuał palenia kukły

Jare Gody – obrzędy przepędzania zimy

Jare Święto (Jare Gody) w kulturze słowiańskiej polegał na symbolicznym przepędzeniu zimy 21 marca i powitaniu wiosny. Okres zwyczajów i rytuałów magicznych Jare Gody (jaro – wiosna po słowiańsku) to kilkudniowy cykl obrzędowy związany z topieniem Marzanny lub spaleniem słomianej kukły symbolizującej zimę i radosnym powitaniem początku wiosny. Po przepędzeniu bogini zimy Marzanny nadchodziło Święto Jaryły Jarowita boga wiosny, płodności i miłości uosabiającego siły młodości. Powitanie wiosny trwało u Słowian wiele dni, czasem kilka tygodni i towarzyszyły temu regionalne zwyczaje. 

Równonoc wiosenna - kult Dziewanny
Równonoc wiosenna – kult Dziewanny

Słowiańska Bogini Dziewanna – symbol wiosny 

Dziewanna symbolizuje wiosnę, życie i płodność, podczas gdy Jare Gody są świętem wiosny. Oba te elementy łączą się w fascynujący sposób, ukazując bogactwo i różnorodność słowiańskich rytuałów, tradycji i wierzeń. Dziewanna to słowiańska bogini opisywana jako odpowiedniczka rzymskiej bogini Diany. Podobnie jak Diana, Dziewanna była dziewicą, a lasy i gaje były jej przypisane. 

Historia Dziewanny jest wyjątkowa i ciekawa jak cała mitologia Słowian. Podobnie jak bogini zimy Marzanna, bóg wiosny i wojny Jaryło, Dziewanna jest córką Peruna i Mokoszy Wielkiej Matki. W równonoc wiosenną, dziewice i matrony oddawały cześć Dziewannie, składając wieńce przed jej posągiem. Puszczanie wianków to z kolei inny rytuał, związany z Nocą Świętojańską w czerwcu.

Równonoc wiosenna - rytuały Słowian
Równonoc wiosenna – rytuały Słowian

W starym kalendarzu rzymskim równonoc wiosenna była początkiem roku i miesiąca Martius. Po wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego równonoc wiosenna wypada około 20 marca. W tych dniach obchodzone są różne święta ze zwyczajami i rytuałami na początek nowego cyklu i nadejścia wiosny. 

Jare Święto – obrzędy witania wiosny

Obrzędy słowiańskie w Jare Święto miały przyspieszyć nadejście wiosny. W domach wypiekano obrzędowe kołacze, a na dworze rozpalano ogniska. Obejście i domostwo należało uporządkować, a dom i gospodarstwo okadzić ziołami na pomyślność i błogosławieństwo. Malowanie pisanek było charakterystycznym elementem obrzędów na Jare Święto. Jajko ma właściwości magiczne. Zawiera w sobie siły życiowe. W kulminacyjnym momencie równonocy wiosennej palono ogień na wzgórzach, gdzie ucztowano z tańcami i śpiewami. Wieczorami odwiedzano groby zmarłych, by ich powspominać oraz obdarować jedzeniem. Następnego dnia rytualnie obmywano ciało w wodzie oraz wzajemne dygowało (okładało) witkami wierzbowymi. Było to pierwotną wersją Śmigusa-Dyngusa.

Zioła do okadzania domu:

  • Biała szałwia oczyszcza przestrzeń;
  • Lawenda chroni, przywołuje zdrowie i poczucie spełnienia;
  • Rozmaryn wzmacnia związki partnerskie;
  • Wrzos chroni przed złością;
  • Piołun oczyszcza aurę;
  • Palo santo usuwa złą energię i wprowadza dobrą;
  • Kwiaty jaśminu przyciągają bogactwo.

W zamówieniu wpisz kod rabatowy Jakwyleczyc6

Może Cię zainteresuje: Zaćmienie Księżyca 25 marca i Pełnia Księżyca Zasiewu

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top