Szumy uszne – jak pozbyć się irytującego dzwonienia w uszach? 

Szumy uszne - jak się ich pozbyć?

Na szumy uszne skarżą się miliony ludzi na całym świecie. Już około 30 proc. populacji doświadcza szumu w uszach w pewnym momencie swojego życia. Znasz to irytujące uczucie? Szumy uszne to słyszenie dźwięków, które nie mają zewnętrznego źródła. Typowe hałasy rejestrowane przez osoby z szumami usznymi to syczenie, trzaski i dzwonienie w uszach. Ostatnio coraz więcej ludzi ma podobne dolegliwości. Domowe środki zaradcze są ważnym elementem leczenia szumów usznych. Zobacz, jak szumy w uszach interpretuje medycyna chińska. Poznaj technikę masażu na szumy uszne „Niebiańskie bębny”.

Spis treści:

 1. Co to jest szum w uszach?
 2. Czy tabletki i krople na szumy uszne są skuteczne?
 3. Leczenie szumów usznych przy zaburzeniach słuchu;
 4. Szumy w uszach w ujęciu medycyny chińskiej;
 5. Szum w uszach – przyczyny w zablokowanych meridianach;
 6. Domowe sposoby na szumy uszne;
 7. Jak wyleczyć szumy uszne?
 8. Masowanie uszu a poprawa krążenia; 
 9. Masaż na szumy uszne techniką „Niebiańskie bębny”. 

*

Co to jest szum w uszach?

Współpraca:

Szumy uszne to przypadłość akustyczna, którą cechuje indywidualne odczuwanie objawów. Dźwięki takie jak dzwonienie w uszach, piski, trzaski i brzęczenie w jednym lub obu uszach słyszalny jest tylko przez daną osobę. Co ciekawe, źródło dźwięku nie znajduje się zewnątrz, a hałas nie pochodzi z otoczenia. Szumy uszne generowane są wewnątrz przez zaburzenia w obrębie narządu słuchu lub jeszcze głębiej. Dokuczliwe szumy uszne bywają nasilone i trudno je lekceważyć, czekając aż same znikną

Szumy uszne to słyszenie dźwięku bez zewnętrznego źródła wytwarzania hałasu. Odgłosy bywają słyszane stale lub okresowo, np. podczas wykonywania określonych czynności. Typowe dźwięki słyszane przy szumach usznych to:

 • Dzwonienie w uszach;
 • Brzęczenie w jednym lub obu uszach jednocześnie;
 • Syczenie w uchu;
 • Szum w uszach;
 • Szum jednocześnie w głowie i uszach;
 • Jednostajne buczenie w uszach;
 • Nieregularne trzaski w głowie lub w uszach.

Niektórzy słyszą hałas w uszach od czasu do czasu. Zdarza się jednak, że szumy uszne trwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to bardzo irytujące odczucie i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie w codziennym życiu.

Tabletki i krople na szumy uszne – czy są skuteczne?

Czy tabletki lub krople na szumy uszne mogą skuteczne wyleczyć dzwonienie w uszach? W przypadku infekcji bakteryjnych, które mogą być przyczyną szumów, leczenie opiera się na farmakoterapii i stosuje się antybiotyki. Jeżeli brzęczenie i piski w uszach są związane ze stanem zapalnym w uchu, schorzeniem w obrębie trąbki słuchowej, czy chorobą ucha wewnętrznego to farmakoterapia może być skuteczna. Niekiedy szumy uszne mogą występować wskutek stosowanych leków i mijają dopiero po ich odstawieniu.

Leczenie szumów usznych przy zaburzeniach słuchu

Leczenie szumów w uszach u osób z zaburzeniami słuchu, spowodowanymi nietypową pracą mózgu, może polegać na przeprowadzeniu operacji w obrębie ucha. Później pacjenta przyzwyczaja się do prawidłowego słyszenia i wyeliminowania szumów, aż do momentu, kiedy nie będą one słyszane. Jednym ze sposobów leczenia jest terapia habituacji szumu. Tinnitus Retraining Therapy – TRT to metoda, która opierająca się na modelu neurofizjologicznym i polega ona leczeniu dźwiękami. Wykorzystuje się do tego celu generator szumu szerokopasmowego, a pacjent na regularnych sesjach jest poddawany odsłuchiwaniu cichego tła dźwiękowego, które ma na celu zmniejszenie odczuwania jego własnych szumów.

Szumy w uszach w ujęciu medycyny chińskiej

Szumy uszne, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetu medycyny chińskiej, często są powiązane z krążeniem krwi lub pracą pęcherzyka żółciowego. Ostatnio wielu nowych pacjentów zgłasza się na leczenie szumów usznych, a to inspiruje do propagowania prostych środków zaradczych, które są ważnym czynnikiem leczenia. Z punktu widzenia tcm główne przyczyny szumów usznych to:

 • Zablokowanie meridianów zlokalizowanych wokół uszu;
 • Niedobór energii Qi;
 • Niedobór w nerkach;
 • Krótka nagła lub długotrwała ekspozycja na bardzo głośny hałas.

Szumy uszne – przyczyny w zablokowanych meridianach

Szumy uszne związane z zablokowaniem swobodnego przepływu energii przez meridiany mają swoje przyczyny zarówno w emocjach (stres, gniew), jak i diecie nadmiernie obciążającej woreczek żółciowy. Słabej jakości tłuszcze i nadmierna ilość tłustych pokarmów zaburza funkcjonowanie woreczka żółciowego. Meridiany biegną wokół uszu, a ich zablokowanie może wpływać na uszy, powodując słyszenie nieregularnych trzasków, brzęczenia czy szum w uszach.

Może Cię zainteresuje: Zdrowe tłuszcze na Twoim talerzu

Inna przyczyna szumów usznych wg medycyny chińskiej to niedobór energii Qi. Z powodu wyczerpania, długotrwałej choroby lub podeszłego wieku i procesów wynikających ze starzenia się, energia Qi i krew są niedoborowe w organizmie. To z kolei prowadzi do niewystarczającej ilości esencji w nerkach do odżywienia organizmu, a w tym uszu. Piski w uszach możemy potraktować jako sygnał ostrzegawczy, że w nerkach występują niedobory życiodajnej esencji.

Kolejna przyczyna pojawienia się szumów w uszach to nagła krótka lub długotrwała ekspozycja na bardzo głośny hałas powodujący uszkodzenie narządu słuchu. Szum w uszach może być spowodowany lub nasilony przez wiele czynników, dlatego każdy nawyk powtarzany codziennym życiu, może przyczynić się do wyleczenia lub pogorszenia szumu w uszach. 

Domowe sposoby na szumy uszne 

Najlepszy czas na pozbycie się szumów usznych to okres trzech pierwszych miesięcy od pojawienia się objawów. Najłatwiej wtedy poradzić sobie z irytującymi dźwiękami i wyeliminować całkowicie szumy uszne. Niektóre osoby mogą uzyskać znaczną poprawę w ciągu tygodnia lub dwóch, stosując domowe środki zaradcze. 

Pacjenci, którzy mają szum w uszach przez dłuższy czas, pierwsze efekty terapii mogą zauważyć dopiero po kilku miesiącach. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i wypracować w sobie odpowiednią rutynę. Uzdrowienie to proces i wymaga czasu, dlatego nie poddawaj się po kilku próbach! 

Domowe sposoby na szumy w uszach: 

 • Unikanie hałaśliwych miejsc, a jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, należy nosić słuchawki ochronne na uszy, aby zminimalizować wpływ hałasu;
 • Usuwanie woskowiny z uszu – konchowanie (świecowanie) uszu w wyspecjalizowanym gabinecie i unikanie dłubania w uszach;
 • Sen i odpoczynek – to ważne czynniki w regeneracji całego organizmu, a szczególnie w pracy pęcherzyka żółciowego i wątroby. Ważna jest nie tylko jakość snu, ale także kładzenie się spać przed godziną 23.00. Pomiędzy 23:00-1:00 to czas pęcherzyka żółciowego a między 1-3 w nocy to czas na regenerację wątroby. Brak snu w tym czasie może powodować zaburzenie w meridianie pęcherzyka żółciowego, co nasila szum w uszach.
 • Umiejętność radzenia sobie ze stresem – stres i gniew mogą powodować zablokowanie meridianów. To z kolei doprowadzać może do powstawania szumu w uszach. Działania, które świetnie redukują stres to terapia manualna czyli masaż. Z uwagi na potrzebę zmniejszenia stresu warto sięgnąć po ćwiczenia, najlepiej z muzyką relaksacyjną. Nie zapominajmy również o przebywaniu w naturze. Warto zastosować ćwiczenia oddechowe, które są również świetne, aby zrelaksować umysł i ciało. 
Czarny sezam na szumy uszne
Czarny sezam na szumy uszne

Dieta na szumy uszne

Dieta na wzmocnienie nerek i ochronę pęcherzyka żółciowego polega przede wszystkim na unikaniu niektórych pokarmów. Dietą można wyleczyć szumy uszne? Warto spróbować! Na początek trzeba zrezygnować z takich produktów, jak kawa, alkohol, bardzo pikantne potrawy i jedzenie smażone w głębokim tłuszczu. Na wzmocnienie nerek medycyna chińska stosuje m.in. produkty spożywcze w kolorze czarnym np. wodorosty. Pomocne będą także czarne grzyby, a szczególnie korzystnie na nerki działa czarny sezam

Jak wyleczyć szumy uszne?

Jak wyleczyć szum w uszach? Poza dietą poleca się zasosowanie techniki manualnej. Masaż na szumy uszne polega na opracowaniu okolicy nad uszami. Następnie uciskaniu punktów, które znajdują się w okolicy ucha, jak i masowaniu samej małżowiny usznej. Z uwagi na to, że masaż powinno się robić 2-3 razy dziennie, najlepiej nauczyć się techniki i wykonywać kilka powtórzeń samodzielnie.

Masowanie uszu a poprawa krążenia 

Masaż uszu to dobry pomysł na szumy uszne, ponieważ uwalnia napięcie zgromadzone w organizmie. Dodatowo stymuluje pracę całego organizmu. Tego rodzaju technika poprawia także ogólną cyrkulację, krążenie krwi, rozgrzewa ciało i wzmacnia nerki. Masaż na szumy uszne polega na ułożeniu palców (wskazujący i środkowy) w kształt litery V i masowanie w kierunku góra/dół po obu stronach ucha. Jednoczesne uciśnięcie koniuszkami palców przy każdym ruchu w dół wgłębienia, które znajduje się pod uchem a nad żuchwą, zwiększa efektywność tej techniki.

Druga technika to masowanie małżowiny usznej, które rozpoczynamy od góry, delikatnie ujmując ucho między palce i wykonując koliste ruchy po obu stronach przez całe ucho. Masaż małżowiny usznej bardzo szybko poprawia ukrwienie i wkrótce daje się odczuć intensywne ciepło.  

Masaż na szumy uszne techniką „Niebiańskie bębny”

Technika „Niebiańskie bębny” jest jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu szumów usznych. Warto polecić ją szczególnie tym osobom, które mają ochotę pozbyć się irytujących hałasów i są jednocześnie gotowi do podjęcia regularnego wysiłku. Tu potrzebna będzie odrobina samodyscypliny.

Technika „Niebiańskie bębny”: 

Dłońmi zakryj uszy, a rozłożone place oprzyj z tyłu poziomo na głowie. W tej pozycji wyprostowany palec wskazujący skrzyżuj ze środkowym. Teraz uruchom palec wskazujący i pozwól mu dynamicznie zsunąć się z palca środkowego i trafić w czaszkę poniżej kości potylicznej. Jeżeli działasz prawidłowo, powinieneś usłyszeć dudniący dźwięk. Ponownie skrzyżuj palce i powtórz ten ruch 36 razy. Masaż najlepiej wykonywać 2-3 razy dziennie. Powodzenia! 

Sole Schusslera na szum w uszach

Sole Schusslera to minerały niezbędne w przebiegu wszystkich procesów życiowych. Zestaw soli Schusslera pomaga wychwytywać składniki mineralne z pokarmów podczas trawienia i jeszcze lepiej je przyswajać. Na tym polega fenomen stosowania tej terapii! Kompozycja soli w zestawie zależy od stanu biochemicznego organizmu. Wybrane minerały trzeba rozpuścić w 1,5 litra przegotowanej wody i spożywać równomiernie przez cały dzień, dawkując po kilka łyków. Sole Schusslera zalecane na szumy uszne to: Nr 11 Calcium fluoratum i Nr 3 Ferrum phosphoricum.

Może Cię zainteresować: Sole Schusslera – jak i kiedy stosować minerały? Zestaw podstawowych Soli Schusslera

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga JakWyleczyc. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Kapsułki Panaseus 50 szt.

Zdrowa żywność (współpraca):

Dieta na szumy uszne - wodorosty

wodorosty

Dieta na szumy uszne - czarny sezam

czarny sezam

Dieta na szumy uszne - czarne grzyby

czarne grzyby

Współpraca:

1 thought on “Szumy uszne – jak pozbyć się irytującego dzwonienia w uszach? ”

 1. Szumy uszne można również z powodzeniem leczyć poprzez zażywanie olejku konopnego z CBG. Dowodzą tego relacje osób, którym CBG pomogło. Powinien to być olejek CBG full spectrum, najlepiej z certyfikowanych upraw ekologicznych, ponieważ w tym wypadku pochodzenie surowca i sposób obróbki są kluczowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top