Torbiele powiek: niewielka dolegliwość oszpeca oko

Torbiele powiek - powszechne zjawisko

Torbiele powiek to powszechne zjawisko, które może dotknąć każdego z nas. Chociaż zazwyczaj są łagodne, mogą powodować dyskomfort i niepokój. Dziękuję, że wybrałaś/eś blog o zdrowiu jakwyleczyc.com, by dowiedzieć się więcej o torbielach powiek, ich przyczynach, objawach i leczeniu.

Co to są torbiele powiek?

Torbiele powiek, inaczej cysty na powiece to łagodne i małe zmiany skórne, które znajdują się na powiece górnej, dolnej lub w obrębie spojówki. Te zmiany w medycynie zwane są jako chalaziony. Małe guzki – cysty wypełnia płyn lub galaretowata treść. Torbiel na powiece wizualnie przypomina guzek. 

Torbiel może pojawić się w innych okolicach ciała. Zazwyczaj nie jest to zmiana złośliwa i nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Torbiele, pomimo swojego patologicznego charakteru, bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu.

Większość torbieli nie daje dokuczliwych objawów – nie powodują bólu, lecz niektóre z nich mogą uciskać na narządy i powodować dyskomfort oraz pewne problemy z funkcjonowaniem. Dowiedzmy się, jak powstają torbiele powiek i jakie są ich typy.

Współpraca:

Torbiele powiek – przyczyny powstawania 

Torbiele i cysty powiek są zazwyczaj wynikiem zapalenia gruczołu Meiboma, małego gruczołu olejowego na krawędzi powieki. Istnieje wiele przyczyn powstawania torbieli powiek. Część z nich ma charakter wrodzony, który powodują wady rozwojowe płodu lub uwarunkowania genetyczne. 

Torbiele powiek o charakterze nabytym najczęściej tworzą się natomiast w wyniku przewlekłego stanu zapalnego lub urazu mechanicznego. Inne przyczyny ich powstawania to infekcje, a także choroby nowotworowe. 

Torbiel powieki pojawia się najczęściej w konsekwencji przebytej infekcji. Torbiel powodują bakterie, które mogą dodatkowo zatykać kanaliki łzowe. Zmiana także może pojawić się w konsekwencji stosowania niewłaściwych środków do pielęgnacji w obrębie oka.

*

Chirurgiczne usuwanie torbieli

Większość torbieli powiek ustępuje samoistnie, ale niektóre mogą wymagać zabiegu chirurgicznego. Torbiele powiek są usuwane w gabinecie specjalisty okulisty. Lekarz nacina cystę na powiece, a następnie usuwa z niej zalegający płyn. Zastosowanie diatermii (miejscowego nagrzewania tkanek) zapewnia mniejsze uszkodzenia tkanek w porównaniu do skalpela i tradycyjnych laserów. Dzięki temu pacjenci odczuwają mniejszy ból pooperacyjny i w związku z mniejszym uszkodzeniem tkanek rany goją się szybciej. Chirurgiczne usunięcie cysty na oku nie wymaga zakładania szwów, nie pozostawiając widocznych blizn.

Torbiele i cysty a inne zmiany na powiekach

Torbiel oka jest tylko jedną z kilku zmian skórnych w tej okolicy. Oprócz torbieli powiek możemy wymienić:

  • Kępki żółte – powstają w wyniku odkładania się cholesterolu w skórze. Lipidy powodują powstanie grudek na powiekach górnych lub dolnych. 
  • Gradówki – pojawiają się w wyniku zablokowania ujść gruczołów i zalegającej w nich wydzieliny. Występują jako zgrubienie brzegu powieki, które najczęściej nie wywołują bólu. 
  • Skrzydlik – mięsisty rozrost spojówki naciekającej na rogówkę.
  • Brodawczaki spojówki nieuszypułowane – pojedyncze guzy powstające w wyniku zakażenia wirusem Human papilloma, występujące w jednym oku, najczęściej na spojówce. 
  • Brodawczaki uszypułowane – spowodowane przez wirusy kurzajki występują najczęściej na spojówce, mięsku łzowym, ładzie półksiężycowatym. 

Torbiele powiek – powszechne zjawisko 

Torbiele powiek to powszechne zjawisko, które może powodować dyskomfort. Chalaziony, torbiele, cysty na powiece jak i inne opisane zmiany można usunąć chirurgicznie. Ten artykuł ma na celu dostarczenie ogólnych informacji na temat torbieli powiek i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. 

Przeczytaj także: Rtęć w rybach – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top