Totalna biologia – ciało odpowiada na emocje. Recall healing

Recall healing, czyli totalna biologia to zbiór koncepcji opracowanych przez Claude’a Sabbaha, który zdobył popularność w gabinetach medycyny niekonwencjonalnej. Czym jest totalna biologia? Teoria zakłada, że wszystkie, albo przynajmniej większość chorób, ma podłoże psychosomatyczne, więc jeśli coś dzieje się z ciałem, ma to związek z emocjami. Kluczem do rozwiązania problemów zdrowotnych wg koncepcji Claude’a Sabbaha jest znalezienie podłączenia między stanem emocjonalnym a ciałem.

Spis treści:

  1. Na czym polega totalna biologia? 
  2. Czy nie jest recall healing – kilka zastrzeżeń;
  3. Choroby skóry a totalna biologia; 
  4. Egzema dłoni – jak łączy się z emocjami?
  5. Odchudzanie a totalna biologia;
  6. Terytorium w totalnej biologii. 

*

Współpraca:

Na czym polega totalna biologia? 

Totalna biologia uczy, jak słuchać siebie i nie tłumić emocji. Często udajemy, że wszystko jest ok., by nie wszczynać kłótni. Jednak wewnętrznie możemy czuć, że sytuacja, która dotyczy nas bezpośrednio, wcale nie jest w porządku. Gdy ktoś narusza nasze prywatne terytorium, zakłóca mir domowy lub przekracza granice cielesne, a my nie reagujemy, wtedy ciało dochodzi do głosu i włącza alarm, pokazując, co jest do przerobienia. 

Totalna biologia jest wspaniałą techniką jeżeli chodzi o poszerzenie perspektywy na temat zdrowia. Recall healing sprawdzi się zwłaszcza jako metoda uzupełniająca. Trudne emocje odbijają się na zdrowiu i naszej kondycji fizycznej. Gdy zdrowie niedomaga, wtedy warto prześledzić związek między chorobą a tym, co spotkało nas w życiu. Kluczowy jest ten moment, gdy ujawniły się pierwsze objawy. 

Czym nie jest recall healing – kilka zastrzeżeń 

Totalna biologia nie zastępuje porady medycznej, umówienia wizyty w gabinecie lekarskim, psychologicznym itd. Zadaniem, w którym doskonale sprawdza totalna biologia to poszerzanie percepcji. Recall healing pozwala spojrzeć na pewne rzeczy inaczej, z innej strony i zobaczyć, nad czym warto popracować w sferze emocjonalnej.

Totalna biologia nie jest po to, by budować w nas poczucie winy, jako winowajców powstania choroby. W szukaniu przyczyn problemów ze zdrowiem u dziecka, czy partnera, nie chodzi o obwinianie, że coś jest nie tak w relacji, czy w układach rodzinnych. Często dzieci przejmują emocje dorosłych np. między rodzicami i przeżywają konflikty. Dziecko ma umiejętność pokazywania mamie czy tacie, gdzie mają jakieś niewyrażone emocje. W takim przypadku warto potraktować totalną biologię jako narzędzie do rozwoju i obserwacji, co się dzieje wielowymiarowo na różnych poziomach życia. 

Choroby skóry a totalna biologia

Według totalnej biologii skóra jest barierą, która oddziela nas od innych osób. Skóra, jako zewnętrzna powłoka, wyznacza granice, gdzie zaczyna się „ja” i pozwala odczuwać integralność jednostki lub doznawać potrzeby bliskości z innymi.

Przy problemach ze skórą, szczególnie u dzieci, stosowanie się do zaleceń dermatologa często nie wystarcza. Egzemy i inne zmiany skórne ciągną się latami, a przepisane przez lekarza preparaty tylko na pewien czas zmniejszają dolegliwości. W przypadku problemów ze skórą u dorosłych trzeba wziąć na warsztat emocje związane z relacjami. Wiadomo, że nie zmienimy innych ludzi, ale możemy zmienić swoje spojrzenie na relację i zachowanie. To od nas zależy, jak traktujemy relację i co z niej czerpiemy. 

Totalna biologa a łuszczyca, egzema i AZS
Egzema na rękach, łuszczyca, AZS – łączy się z emocjami

*

Egzema na rękach – jak łączy się z emocjami? 

Egzema na dłoniach, zaczerwienienia, swędząca i pękająca skóra jest zdecydowanym sygnałem dla biologii totalnej. Maść nie przywróci bariery ochronnej skóry na poziomie emocjonalnym, a jedynie zapewni chwilowe uczucie ulgi. Jeśli występują tego typu problemy skórne (egzema dłoni o podłożu emocjonalnym), to zgodnie z zasadami totalnej biologii, samodzielnie lub wraz z terapeutą szuka się sytuacji, odczuwanych jako: 

  • Separację wynikającą z konfliktu; 
  • Rozłąkę z kimś bliskim, nieakceptowaną na poziomie emocjonalnym;
  • Pominięcie kogoś, np. ktoś zapomniał odebrać dziecko z przedszkola;
  • Brak więzi i bliskich relacji w związkach. 

Odchudzanie a totalna biologia

Totalna biologia tłumaczy wzrost wagi, który nie jest bezpośrednio związany ze zmianą nawyków żywieniowych i spożywaniem większej ilości kalorii, z emocjami. Kiedy przybywa kilogramów, ciało staje się większe i zajmuje więcej miejsca. Duże ciało to groźniejszy przeciwnik w sytuacjach konfliktowych. Wzrost wagi może więc wynikać z obrony przed zagrożeniem. Zbyt niskie, w stosunku do potrzeb, poczucie bezpieczeństwa często bywa przyczyną nadwagi. 

Odchudzanie w totalnej biologii polega na dotarciu do sedna problemu, w wyniku którego powstała nadwaga. Nie zawsze chodzi o nadmiar jedzenia. Praca z terapeutą nad redukcją nadwagi daje to szansę na zmianę, rozwiązanie konfliktu z partnerem, rodziną czy sąsiadami. Utrata zbędnych kilogramów staje się niejako efektem uboczny uporządkowania trudnych emocji.

Terytorium w totalnej biologii  

Klasycznym przykładem powiązania emocjonalnego konfliktu związanego z terytorium i zdrowiem są problemy z pęcherzem moczowym u dorosłych i nocne moczenie u dzieci. Mocz i wydzieliny z gruczołów to dla zwierząt narzędzie do oznaczania własnego terytorium. Okazuje się, że ludzie również odczuwają ten związek. Do terapeuty zgłosiła się kobieta, z nawracającym stanem zapalnym w obrębie dróg moczowych. Problem pojawiał się zawsze wtedy, gdy z kilkudniową wizytą zapowiadała się niezbyt lubiana teściowa. Gość, gdy tylko przekraczał próg, zamieniał się w ostrego krytyka.

Terapeuci traktują totalną biologię, jako metodę uzupełniającą, która pomaga dotrzeć do sedna problemu. Moment, w którym coś się wydarzyło, zarzewie konfliktu, nagłe zdarzenie, powstanie traumy – może okazać się, że był to jednocześnie początek choroby. Konfliktowa sytuacja i nieprzerobione emocje ujawniają się w ciele w postaci większości problemów ze zdrowiem. 

Jak stosować recall healing w praktyce?

Warto przyglądać się ciału i słuchać, jakie daje komunikaty, a następnie zastosować recall healing w diagnozowaniu źródła problemu. Pomocne są również techniki pracy z ciałem uwalniające trudne emocje i będące skuteczne w wychodzeniu z traumy. 

Jeżeli zainteresował Cię temat, przeczytaj artykuł: Pomoc psychologiczna online. Holistyczne metody terapii

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top