Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości

Otyłość brzuszna - sprawdź objawy

Tłuszcz trzewny inaczej otyłość brzuszna jest określona przez kryteria diagnostyczne International Diabetes Federation (IDF). Diagnostyka służy do monitorowania epidemii otyłości, która dotyczy 1/3 światowej populacji. Na blogu JakWyleczyc dowiesz się więcej o tłuszczu trzewnym i co to jest otyłość brzuszna. Wśród dorosłych mieszkańców Europy otyłość w okolicy brzusznej diagnozuje się przy obwodzie talii ≥94 cm u mężczyzn oraz ≥80 cm u kobiet. W tym artykule znajdziesz informacje, jak zabrać się za otłuszczony brzuch i zredukować tłuszcz trzewny stosując lecznicze grzyby chińskie.

*

Otyłość brzuszna – rozpoznanie

Otyłość brzuszna jest diagnozowana na podstawie wskaźnika masy ciała BMI (body mass index) i WHR (waist to hip ratio). Aby ocenić, czy mamy do czynienia z otyłością typu udowo-pośladkowego (gynoidalną, obwodową) czy tłuszczem trzewnym na brzuchu, czyli otyłością trzewną, należy obliczyć tzw. wskaźnik WHR. 

*

Kiedy występuje otyłość typu brzusznego?

Otyłość brzuszną, za którą odpowiada tłuszcz trzewny, sprawdza się także, obliczając wskaźnik WHR. U kobiet występuje, gdy wartość WHR jest równa lub większa niż 0,80, natomiast u mężczyzn – równa lub większa niż 1,0. Wskaźnik WHR oblicza się, dzieląc obwód talii przez obwód bioder. Oto szczegółowy sposób obliczania:

*

1 krok: Zmierz obwód talii: Talia to połowa odległości między dolną częścią ostatniego wyczuwalnego żebra a górną częścią kolca biodrowego. 

2 krok: Zmierz obwód bioder: Biodra mierzy się w miejscu największej wypukłości pośladków (a nie w miejscu, w którym zaczyna rozszerzać się talia). 

3 krok: Podziel obwód talii przez obwód bioder: WHR = obwód talii (cm) / obwód bioder (cm). 

Prawidłowy wynik WHR wyraża się w wartości:

  • u kobiet: poniżej 0,8,
  • u mężczyzn: poniżej 1,0. 

*

Jak diagnozować otyłość brzuszną?

Zwykle do zdiagnozowania nadwagi lub otyłości oblicza się wskaźnik BMI i WHR, jednak w przypadku otyłości typu brzusznego, wywołanej przez tłuszcz trzewny, warto skorzystać z miary krawieckiej. Wiarygodnym i szybkim sposobem rozpoznawania jest pomiar obwodu w talii. Otyłość brzuszną u kobiet diagnozuje się przy obwodzie talii ≥80 cm, natomiast u mężczyzn ≥94 cm. Wiarygodnym sposobem jest ważenie na zaawansowanej wadze do mierzenia wskaźników. Na powierzchni wagi umieszczone są czujniki, które mierzą poprzez stopy, ile procent tłuszczu znajduje się w ciele.

Waga kontroluje otyłość brzuszna, BMI i nawodnienie

PIC Bodystation – wielofunkcyjna waga 6w1. Zintegrowane elektrody na powierzchni wagi monitorują 6 różnych statystyk, oprócz wagi ciała m.in. BMI, wskaźnik zawartości tłuszczu w organizmie, wskaźnik masy mięśniowej i nawodnienie.

*

Otyłość brzuszna a wskaźnik BMI ciała

Tłuszcz trzewny może wskazywać na rozmaite problemy ze zdrowiem, warto więc co pewien czas sprawdzić BMI ciała. Wskaźnik body-mass-index (BMI) oblicza się na podstawie wzrostu i wagi. Aby uzyskać wskaźnik BMI, wagę ciała trzeba podzielić przez kwadrat wzrostu, podany w metrach. Np. przy wadze 70 kg i wzroście 1,70 m (70: 2,89) BMI wynosi 24,22.

Odczyt BMI:

  • mniej niż 18,5 – niedowaga,
  • 18,5 – 24,9 – waga normalna,
  • 25-29,9 – nadwaga,
  • 30-34,5 – otyłość I stopnia,
  • 35-39,9 – otyłość II stopnia,
  • Powyżej 40 – otyłość III stopnia.

*

Rodzaje otyłości brzusznej

Wyróżniamy dwa rodzaje otyłości brzusznej. Otyłość podskórna – tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest bezpośrednio pod skórą nad mięśniami brzucha i trzewna (wisceralna) – tłuszcz trzewny zlokalizowany jest pod mięśniami brzucha, w jamie brzusznej. Statystyka epidemii otyłości nie rozróżnia, czy chodzi o otyłość brzuszną podskórną, czy o tłuszcz trzewny. Eksperci szacują, że co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. W Polsce według danych GUS z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, a co piąty Polak jest otyły.

Przeczytaj także: Masaż wisceralny brzucha. Terapia wisceralna na zaparcia i wzdęcia brzucha

*

Przyczyny otyłości brzusznej

Do najważniejszych przyczyn otyłości brzusznej należą wiek, czynniki genetyczne, styl życia i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Co sprzyja otyłości w okolicy brzusznej? Najczęściej jest ona wynikiem nieprawidłowo dopasowanej diety i stylu życia. Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów i tłuszczów wraz z brakiem aktywności fizycznej skutkuje nadprogramowymi kilogramami. Otyłość nie bez powodu nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Gromadzeniu się tłuszczu trzewnego sprzyja siedzący tryb życia i brak czasu na aktywność fizyczną.

Przeczytaj także: Jak ograniczyć spożycie cukru. Medycyna chińska radzi

*

Skutki otyłości brzusznej

Otyłość brzuszna jest przyczyną zespołu metabolicznego. Obejmuje szereg czynników, takich jak upośledzona tolerancja glukozy, insulinooporność, nieprawidłowy poziom cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze. Nadmiar tłuszczu trzewnego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozmaitych powikłań zdrowotnych.

Przeczytaj także: Wysoki cholesterol – medycyna chińska na podwyższone trójglicerydy 

*

Leczenie otyłości brzusznej

Otyłość brzuszna jest leczona poprzez zmiany w stylu życia, takie jak dieta i ćwiczenia. W przypadku otyłości nie są potrzebne lekarstwa, a najlepszym lekarzem jest … pacjent. Wsparciem dla osoby borykającej się z otyłością w okolicy brzusznej, redukcji tkanki tłuszczowej i pozbyciu się tłuszczu z brzucha mogą być grzyby chińskie. Są one skoncentrowane w kapsułkach w postaci suplementu diety.

*

Otyłość brzuszna a lecznicze grzyby chińskie

Grzyby chińskie Maitake redukują odkładanie się tłuszczu i cukru w wątrobie. Badania kliniczne wykazały, że po dwóch miesiącach przyjmowania ekstraktu z grzybów Maitake waga ciała spadła średnio o 5-6 kg. Grzyby lecznicze do stosowania w terapiach są hodowane na plantacjach, a następnie preparowane. Na rynku dostępne są standaryzowane ekstrakty w przebadanej i bezpiecznej formule. Stosując grzyby lecznicze na otyłość brzuszną i tłuszcz trzewny, należy przestrzegać zalecanej przez producenta dziennej dawki preparatu. Można kupić grzyby lecznicze Maitake w kapsułkach w postaci suplementu diety lub Maitake proszek do przygotowania napoju.

*

Jak usunąć tłuszcz trzewny?

Grzyby lecznicze wspierają w redukcji wagi, spalaniu tłuszczu trzewnego oraz przywracają prawidłowy metabolizm, dlatego są wsparciem w leczeniu otyłości brzusznej. Warto wspomnieć o grzybach Reishi, które poprawiają przemianę materii, regulują poziom cukru we krwi i hamują odczuwanie głodu. Przy otyłości brzusznej oraz zamiarze redukcji  tkanki tłuszczowej dobrym pomysłem będzie również preparat złożony z trzech ekstraktów w jednej kapsułce: Reishi, Shitake i Maitake

Preparat zawierający skoncentrowane źródła składników odżywczych lub innych substancji o odżywczym bądź fizjologicznym działaniu służy uzupełnieniu diety, ale nie zastępuje zróżnicowanej diety. Zawsze należy stosować grzyby chińskie zgodnie z zaleceniami producenta.

Przeczytaj także: Gotowy na grzyby reishi? Właściwości i zastosowanie w leczeniu

*

Źródła i badania naukowe: 

Grzyby prozdrowotne Wydawnictwo Dedal Warszawa 2014 str. 179-183

Grzyb leczniczy Maitake https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36749053/

Składniki bioaktywne i wartości lecznicze Maitake https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33466429/

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zfrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Polecane produkty:

Grzyby lecznicze na otyłość brzuszną

Grzyby lecznicze BIO Maitake w kapsułkach

Grzyby Maitake na otyłość brzuszną

Suplementy diety Maitake proszek do przygotowania napoju

Grzyby lecznicze na redukcję tkanki tłuszczowej

Ekstrakt z grzybów Reishi, Shitake i Maitake

6 thoughts on “Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości”

  1. Pingback: Saxenda – lek na odchudzanie. Kontrola masy ciała od BMI 27 - jakwyleczyc.com

  2. Pingback: DIETA KETO - kontrowersyjna dieta ketogeniczna. Za i przeciw - jakwyleczyc.com

  3. Pingback: Jadalne wodorosty: Glony do sushi i algi morskie bogate w jod  - jakwyleczyc.com

  4. Pingback: Nasiona chia – kwasy omega-3, wapń, żelazo na zdrowie - jakwyleczyc.com

  5. Pingback: Deficyt kaloryczny – jak obliczyć deficyt kaloryczny żeby schudnąć? - jakwyleczyc.com

  6. Pingback: Jak stosować olej z czarnuszki – właściwości, efekty, opinie lekarzy - jakwyleczyc.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top