Psychologia zajmuje się badaniem zachowania i psychiki człowieka, a psychologia transakcyjna analizuje czynniki, które mają wpływ na relacje międzyludzkie. Eric Berne jest twórcą koncepcji stosunków międzyludzkich o nazwie Analiza transakcyjna (AT). Psycholog i psychiatra zdobył szerokie uznanie po wydaniu książki: W co grają ludzie. Analiza transakcyjna jest zintegrowaną teorią psychologiczną, która obejmuje takie aspekty jak teoria osobowości, komunikacja interpersonalna, relacje międzyludzkie, zachowania i rozwój osobisty. Zobacz, jak zastosować tę koncepcję psychologiczną, żeby zadbać o relacje międzyludzkie w życiu prywatnym i zawodowym.
Co to jest Analiza transakcyjna (AT)?
Analiza transakcyjna (AT) to koncepcja psychologiczna stworzona przez Erica Berne’a, która stała się praktycznym narzędziem badania i zrozumienia relacji między ludźmi. Ta powszechnie uznana w środowisku psychologów koncepcja pomaga zrozumieć wzorce zachowań – własnych oraz innych osób z otoczenia. Zastosowanie analizy transakcyjnej w relacji pomaga usprawnić własny styl komunikowania się oraz poznanie mechanizmów gier psychologicznych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Ta koncepcja psychologiczna interakcje międzyludzkie nazywa transakcjami. Ludzie komunikują się ze sobą z trzech poziomów zwanych stanami ego. Komunikacja, która przebiega bezproblemowo to transakcje komplementarne. Niekiedy pojawiają się problemy – włącznie z zerwaniem kontaktu.
Analiza transakcyjna Eric Berne pozwala zrozumieć i uzdrowić układy między ludźmi, a nawet całe systemy np. w organizacji czy przedsiębiorstwie. Zintegrowana teoria psychologiczna obejmuje m.in. komunikację interpersonalną. AT można zastosować do budowania zdrowych relacji prywatnych i biznesowych.
Analiza transakcyjna Berna w życiu codziennym
Współpraca:
AT – analiza transakcyjna Berna pomaga zrozumieć interakcje międzyludzkie poprzez analizę trzech stanów ego: Rodzica, Dorosłego i Dziecka. Każdy z tych stanów wpływa na nasze zachowanie i sposób komunikacji. W życiu codziennym analiza transakcyjna może być stosowana w celu poprawy komunikacji i unikania konfliktów.
Identyfikacja stanów ego, zaangażowanych w konflikty między ludźmi pomaga w świadomym podejściu do problemu i znalezieniu rozwiązania. Świadomość swoich stanów ego i ich wpływu na wywołanie konkretnej reakcji pomaga w lepszym radzeniu sobie ze stresem. Pojęcie analizy transakcyjnej (AT) definiowane jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Analizy Transakcyjnej (IATA) jako forma psychoterapii. Służy ona rozwojowi osobistemu i procesowi zmiany wewnętrznej człowieka – czytamy stronie analizatransakcyjna.pl.
Analiza transakcyjna i schemat JA
Analiza transakcyjna opiera się na idei wyodrębnienia w JA trzech współistniejących schematów zachowania i odczuwania. Eric Berne nazwał te trzy formy: JA – Dorosły, JA – Dziecko i JA – Rodzic.
- JA – Dorosły reprezentuje logiczne myślenie, obiektywizm i nakierowanie na teraźniejszość. JA Dorosły charakteryzuje się konstruktywnym podejściem i racjonalnym działaniem.
- JA – Dziecko zachowuje otwartość i ciekawość poznawczą, typową dla okresu wczesnego dzieciństwa. Stan JA – Dziecko obejmuje ekspresję opartą na zachowaniach typowych dla dzieci. W tym stanie osoba odczuwa i zachowuje się podobnie, jak to czyniła w dzieciństwie.
- JA – Rodzic stanowi zbiór doświadczeń powstałych pod wpływem sytuacji kontrolowanych przez rodziców i innych wychowawców. Postawy i zachowania reprezentowane w tym stanie pochodzącą ze źródeł zewnętrznych.
Podstawą tej metody jest schemat JA, czyli sfera, w której osoba myśli, czuje i zachowuje się jak: swój rodzic/e (stan JA – Rodzic) wtedy, gdy był/a dzieckiem (stan JA – Dziecko) dorosły, który jest świadomy tego, gdzie jest, co myśli i czuje (stan JA – Dorosły).
W co grają ludzie?
W co grają ludzie to tytuł książki Erica Berne’a, w której psychiatra przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach psychologii transakcyjnej. Książka ta uczy sposobów poprawy wzajemnych kontaktów między ludźmi, pozwalając czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka. Na naszej stronie w sekcji Astromedycyna znajdziesz więcej inspirujących artykułów z dziedziny zdrowia psychicznego i budowania zdrowych relacji międzyludzkich.
Pingback: Ashwagandha najlepsza na lęk, stres i ból głowy? - jakwyleczyc.com
Pingback: To działa na wampiry energetyczne. Stop wampiryzm energetyczny - jakwyleczyc.com