Dieta na długowieczność to sekret mieszkańców Sardynii. Cieszący się dobrym zdrowiem i długim życiem Sardyńczycy nie czynią ze swojego menu tajemnicy. Co wpływa na długowieczność? Na Ziemi występują niebieskie strefy długowieczności tzw. Blue Zone – regiony, gdzie ludzie żyją ponad 100 lat. Jednym z takich miejsc jest włoska wyspa Sardynia. Cieszenie się długim życiem i szlachetne zdrowie kojarzy się z ciepłym klimatem oraz prostą kuchnią. Czy dieta śródziemnomorska to sekret długowieczności? I co ma z tym wspólnego Cannonau z Sardynii?
Długowieczność zapisana w genach
Okazuje się, że lazurowe krajobrazy Sardynii są nie tylko porywająco piękne, ale stwarzają doskonały klimat na długowieczność. Niebieska strefa Blue Zone – Sardynia to ciekawe miejsce, któremu warto przyjrzeć się w celu odkrycia tajemnicy długowieczności mężczyzn. Sardynia jest dużą wyspą, drugą po Sycylii pod względem terytorium na Morzu Śródziemnym, którą zamieszkuje ponad 1,6 mln mieszkańców. W górzystym regionie Nurra znajduje się jedna z niebieskich stref, gdzie mężczyźni żyją naprawdę długo, najdłużej na świecie i cieszą się dobrym zdrowiem.
Męskie zdrowie wzięli pod lupę badacze. Jak dożyć ponad stu lat i nie narzekać na łamanie w kościach i inne dolegliwości? Gdzie Sardyńczycy znaleźli sposób na szczęśliwą długowieczność? Dużą rolę z pewnością odgrywają geny oraz przyjazne środowisko, które zapewnia wyśmienite warunki do życia i dbanie o zdrowie. Przeprowadzone zostały badania, a wyniki dadzą odpowiedź, czy rodząc się poza Blue Zone też mamy szanse na długowieczność?
Co wpływa na długowieczność?
Fenomenem długowieczności w niebieskich strefach Blue Zones zainteresował się Instytut Badań nad Procesami Starzenia. Obiekt badań to dieta śródziemnomorska i styl życia długowiecznych mieszkańców niebieskich stref. Badacze instytutu udali się do kilku takich stref długowieczności, m.in. na Sardynię, gdzie przeprowadzili wywiady z dwudziestoma ponad 100. letnimi mieszkańcami regionu Nurra. Badaczy interesowała dieta, a dokładnie co jedzą mieszkańcy Blue Zones, zapytali więc, z czego składa się ich codzienne menu? Pytali również o zdrowie i przebyte choroby, wyuczony zawód oraz wykonywaną pracę. Mieszkańcy opowiadali o odczuwaniu stresu, stylu życia, codziennej rutynie, zabiegach pielęgnacyjnych, ilości snu, a także o ogólnym poziomie zadowolenia z życia.
Dieta długowieczności – co jedzą i piją Sardyńczycy?
Codzienna dieta Sardyńczyków – dieta ludzi długowiecznych zawiera małe ilości mięsa w stosunku do porcji warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Nie jest to dieta wegetariańska ani wegańska. Choć Sardyńczycy rzadko posilają się daniami mięsnymi, często wybierają świeże ryby. W jadłospisie znajdują się lokalne sery, jednak nabiał, podobnie jak mięso, pojawia się sporadycznie w niewielkich ilościach. Zdrowa dieta zapewnia im męskie zdrowie na długie lata życia. Co ciekawe stulatkowie z niebieskiej strefy wcale nie stronią od używek, a wręcz przeciwnie, przez cały dzień, choć w niewielkich ilościach, sączą czerwone wino. Podsumujmy zdobyte przez Instytut Badań nad Procesami Starzenia informacje. Sardynia jest wyspą, na której mężczyźni żyją najdłużej. Z wyspy pochodzi lokalne wino, ich ulubiony napój.
Cannonau z Sardynii! Mieszkańcy Sardynii nie kryją, że codziennym elementem ich specyficznej diety na długowieczność jest szklaneczka czerwonego wina. Wino Cannonau z Sardynii ma najwięcej polifenoli, flawonoidów oraz resweratrol i być może to właśnie w lokalnym trunku tkwi cała tajemnica długowieczności. Polifenole w diecie dostarczają owoce i napoje, takie jak herbata i czerwone wino, a także przyprawy, zioła oraz oliwki. Flawonoidy znajdziemy w winogronach, choć za główne źródła tych substancji uważa się warzywa (cebula, pomidory, papryka, brokuły), a dopiero na drugim miejscu owoce (cytrusy, jabłka, jagody, czarne porzeczki i winogrona).
Przeczytaj także: Dieta seniora – produkty korzystne w diecie osoby starszej
Dieta ludzi długowiecznych
Badania nad dietą długowiecznych mieszkańców Sardynii dowiodły, że to właśnie flawonoidy stanowią najskuteczniejszą, a zarazem naturalną ochronę przed powstawaniem komórek rakowych. Wśród specjalistów od żywienia panuje przekonanie, że dieta bogata w warzywa zapewnia zdrowie i dobrą kondycję. Najzdrowszy styl jedzenia na świecie to dieta śródziemnomorska, która jest punktem wspólnym niebieskich stref na świecie. Dieta ludzi długowiecznych ma wiele cech wspólnych z dietą basenu Morza Śródziemnego.
Przyjemnie jest sączyć pyszne sardyńskie wino Cannonau i oddawać się relacjom dobrosąsiedzkim. Spójrzmy jednak trzeźwo na sytuację. Praca, obowiązki, prowadzenie samochodu – wino jest dobre w czasie wolnym, a w naszym stylu życiu nieczęsto mieści się szklaneczka wina przed południem. Resweratrol – substancję czynną taką jak w sardyńskim winie znajdziemy w suplementach diety. Można wzbogacić swoją dietę z myślą o długowieczności i sięgnąć po wyciąg ze skórek winogron. Dzienna porcja jest ekwiwalentem 4 kieliszków wina, a jedno opakowanie zawiera 52 dawki.
Aktywność fizyczna i dobre relacje
Zdrowa dieta śródziemnomorska zapewnia Sardyńczykom długowieczność, ale nie tylko ona sprawia, że żyją dłużej, a ich zdrowie jest wyśmienite. Co wpływa na długowieczność? Nie bez znaczenia jest podejście do życia, oraz codzienna aktywność fizyczna. Mężczyźni są stale w ruchu. Ankietowani Sardyńczycy mieszkają w słabo zaludnionym, górzystym terenie. Na co dzień dużo spacerują. Aby odwiedzić rodzinę, czy sąsiadów muszą pokonać pieszo wiele kilometrów poprzez wzniesienia terenu. Co ciekawe mimo odległości utrzymują bliskie rodzinne więzi i troskliwie pielęgnują przyjaźnie.
Co działa na długowieczność? Z przeprowadzonych ankiet wynika, że więzi z innymi członkami społeczności, życie towarzyskie i rodzinne wpływa na zachowanie wigoru, dobrego humoru i satysfakcjonującego życia. Mężczyźni zachowują wysoką aktywność także po swoich 100. urodzinach! Podsumowując na zakończenie, dieta śródziemnomorska sprzyja długowieczności. Miejsce zamieszkania, a także stylu życia odgrywa rolę. Długowieczność jest ściślej związana z aktywnością i radością życia, niż mogłoby się początkowo wydawać.