Hashimoto objawy choroby, wpływ na samopoczucie i wygląd 

Hashimoto objawy

Charakterystyczne objawy choroby Hashimoto widoczne w wyglądzie to sucha skóra, matowe włosy, obrzęk śluzowaty i wzrost masy ciała. Niedoczynność tarczycy ujawnia się złym samopoczuciem, towarzyszy jej niedobór witaminy D, niedobór jodu i selenu, zaburzenia pokarmowe oraz zaburzenia układu nerwowego, lecz także zaburzenia psychiczne. Istnienie szereg symptomów, które wskazują na Hashimoto niedoczynność tarczycy. Dzisiaj omówimy objawy związane z wyglądem ciała i nastrojem oraz ogólnym samopoczuciem.

Hashimoto – objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy takie jak przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność i zmienność nastroju dotyczą od 800 tys. do 1 mln Polaków. Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy uważana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Szacuje się, że na Hashimoto choruje 10 razy więcej kobiet niż mężczyzn.

U chorych na Hashimoto objawy są związane z samopoczuciem, kondycją psychiczną i wyglądem zewnętrznym. Chorują głównie kobiety, dla których objawy Hashimoto widoczne w wyglądzie fizycznym są powodem do frustracji i pogłębienia się problemu. Aktualnie jest to najczęstsza choroba autoimmunologiczna na świecie, co daje wyobrażenie skali tego problemu. 

Hashimoto jest chorobą trudną do zdiagnozowania, a objawy choroby mogą być mylące. Zdarza się, że pomimo wykonywania badań parametru tarczycowego i wyniku poziomu TSH w normie, choroba zostaje wykryta dopiero w późnej fazie. W kolejnym artykule znajdziesz więcej informacji na temat badań: Choroba Hashimoto – jakie badania na tarczycę Hashimoto zrobić?

Jakie są objawy Hashimoto w wyglądzie zewnętrznym?

Współpraca:

Program dla alergików

Choroba Hashimoto może wpływać na wygląd zewnętrzny — cierpią włosy, skóra i paznokcie. Wypadanie włosów, przerzedzona fryzura i zwiększona łamliwość włosów to charakterystyczne symptomy choroby Hashimoto. Włosy są suche, matowe, pozbawione witalności, co jest wynikiem niedoboru składników odżywczych.

Uciążliwe dla chorych na Hashimoto objawy to niekontrolowany wzrost masy ciała, obrzęki śluzowate i tzw. tycie z powietrza. Jest to jeden z głównych powodów, który powinien skłonić do wizyty u lekarza. Osoby dotknięte Hashimoto często mają objawy w postaci obrzęków zarówno w okolicach twarzy, szyi, jak i w innych miejscach np. w okolicy nadgarstków, palców i dłoni. Poranny obrzęk twarzy przy Hashimoto może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. 

Niedobór witaminy D oraz niedobory niektórych minerałów są spowodowane chorobą Hashimoto. Upośledzone wchłanianie i inne zaburzenia pokarmowe często powodują niedobór selenu, jodu i cynku. Niedobór selenu objawia się wypadaniem włosów i problemów z koncentracją. Przy Hashimoto często zauważa się takie objawy jak szorstkie łokcie, kolana i pięty. Bardzo sucha i szorstka skóra powoduje dyskomfort i wpływa niekorzystnie na wygląd oraz samopoczucie. W przebiegu choroby Hashimoto może niekiedy pojawić się żółte zabarwienie skóry oraz nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet (hirsutyzm). Można również zaobserwować zmiany w wyglądzie paznokci w postaci plam lub wyżłobień na paznokciach.

Główne objawy Hashimoto w wyglądzie zewnętrznym:

  • sucha, łuszcząca się skóra, suche łokcie, kolana i pięty – mniejsze wydzielanie sebum,
  • suche, łamliwe włosy pozbawione witalności, wypadanie włosów – niedobory witamin i minerałów,
  • nadmierne owłosienie u kobiet – zaburzenia hormonalne,
  • obrzęki twarzy i kończyn – zatrzymanie wody w organizmie,
  • wzrost masy ciała – zaburzenia metaboliczne.

Najczęstsze objawy przy Hashimoto – samopoczucie

Większość objawów wymienionych dotychczas dotyczyła wyglądu. Równolegle istnieją symptomy choroby, związane z samopoczuciem. Poniżej prezentujemy listę 4 głównych objawów wpływających na codzienne samopoczucie.

Hashimoto – objawy i wpływ na samopoczucie: 

  • przewlekłe zmęczenie – nawet po długim odpoczynku,
  • zaburzenia snu – senność w ciągu dnia, problemy z zaśnięciem w nocy,
  • dotkliwe odczuwanie zimna – zimne dłonie i stopy wynikające z zaburzeń krążenia.
  • zaburzenia rytmu serca – objawy Hashimoto to kołatanie serca.

Jakie daje Hashimoto objawy psychiczne?

Hashimoto może objawiać się w postaci dolegliwości psychicznych, takich jak stany depresyjne oraz wahania nastroju. Chorzy bywają apatyczni i odczuwają brak energii, trudno im się skupić, a także wykonywać codzienne zadania.  Lęk, nerwowość, koszmary senne są częstymi towarzyszami tej choroby. Hashimoto może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. 

Hashimoto – objawy psychiczne:

  • obniżony nastrój – często prowadzi do depresji,
  • rozdrażnienie – występuje nawet bez wyraźnej przyczyny,
  • lęk i nerwowość – może wynikać ze złego samopoczucia fizycznego i zaburzeń snu,
  • problemy z pamięcią i koncentracją – określane jako „mgła mózgowa”.

Po wyrównaniu poziomu hormonów w organizmie objawy powinny stopniowo ustępować. Zdarza się jednak, że pacjenci po usłyszeniu diagnozy o wykryciu choroby Hashimoto odczuwają strach i traktuje tę informację jak wyrok skutkujący końcem normalnego życia.

Istnieją przypadki, w których zmiana diety i stylu życia wystarczyła, aby zapomnieć o chorobie, uzupełnić niedobory minerałów i przywrócić równowagę hormonalną organizmu. Narodowy Fundusz Zdrowia opracował specjalny program Diety NFZ, w którym dieta DASH jest planem żywieniowym zalecanym na chorobę Hashimoto. Korzystanie z planu DASH Hashimoto może wspomóc leczenie choroby i zadbanie o prawidłową pracę tarczycy.

3 thoughts on “Hashimoto objawy choroby, wpływ na samopoczucie i wygląd ”

  1. Pingback: Soplówka jeżowata na liście TOP 10 grzybów – jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Rtęć w rybach – jakwyleczyc.com

  3. Pingback: Olej z czarnuszki – jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top