Krem z filtrem przeciwsłonecznym – jaki wybrać? 

Jaki krem z filtrem przeciwsłonecznym stosować?

Stosujesz krem z filtrem przeciwsłonecznym do ochrony skóry przed promieniowaniem UV? Jaki wpływ na zdrowie mają filtry przeciwsłoneczne? Mam dzisiaj ciekawą historię z turystycznego raju do opowiedzenia. W dzikiej części wyspy Maui – drugiej co do wielkości wyspie na Hawajach, w lesie Magical Enchanted Forest przy szlaku turystycznym znajduje się niewielka tabliczka. Napis informuje o zakazie rozpylania sunscreenów – kremów z filtrem przeciwsłonecznym w sprayu. Dlaczego kosmetyki z filtrem SPF w lesie na Maui są zabronione?

Krem z filtrem przeciwsłonecznym – oxybenzon

Z przeprowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention badań wynika, że krem z filtrem przeciwsłonecznym, zawierający chemiczne filtry oxybenzon mają istotny wpływ na zmiany i problemy hormonalne, a także mogą prowadzić do niebezpiecznego zatrucia organizmu.

Oxybenzon zwiększa produkcję wolnych rodników, a to może przyspieszać proces starzenia się skóry. Jest to chemiczny filtr przeciwsłoneczny, który wchodzi w skład kosmetyków przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Oxybenzon to filtr przeciwsłoneczny, który powinien chronić przed promieniowaniem UVB i niektórymi promieniami UVA. Działanie substancji polega na wchłanianiu promieniowania słonecznego i nieprzepuszczania go dalej do naskórka. Nie zaleca się stosowania oxybenzon samego w sobie, ponieważ składnik ten może podrażniać skórę i powodować alergie skórne.

Zdrowsza opcja dla skóry – krem z filtrem mineralnym

Na rynku dostępne są kremy z filtrem przeciwsłonecznym chemicznym jak oxybenzon oraz kremy z filtrami naturalnymi, które działają na zasadzie ekranów. Krem z filtrem przeciwsłonecznym mineralnym ekranizuje promieniowanie słoneczne. Na liście składników w kosmetykach do pielęgnacji twarzy występują pod nazwą zinc oxide (ZnO tlenek cynku) i titanium dioxide (TiO2 dwutlenek tytanu).

Właściwości filtrów mineralnych różnią się od działania filtrów chemicznych. Filtry mineralne zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne jak oxybenzone, ekranizują je – odbijają niczym lustro. Filtry mineralne występują również pod nazwą fizyczne filtry przeciwsłoneczne. Są to substancje naturalne, które tworzą na skórze warstwę ekranizującą. Dają natychmiastową ochronę przed działaniem słońca. Jednak żeby taki filtr dawał skuteczne zabezpieczenie podczas dłuższej ekspozycji na słońce, trzeba dokładać kolejne porcje kremu najlepiej co 2-3 godziny. 

Krem ochronny na promieniowanie UV a rak skóry 

Nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że promieniowanie słoneczne UV powoduje raka skóry. Być może to przypadek, że wkrótce po tym, jak koncerny farmaceutyczne szeroko zaczęły promować krem z filtrem przeciwsłonecznym, ludzie częściej chorują. W tym czasie wzrosła liczba zachorowań na raka skóry czerniaka. Informacje o ciemnej stronie filtrów przeciwsłonecznych można znaleźć w wielu portalach. Podważają one korzyści z używania chemicznych substancji wchłaniających promienie do ochrony przed słońcem. 

Ochrona skóry przed promieniowaniem na Hawajach

Hawaje wprowadził zakaz stosowania 2 toksycznych składników przeciwsłonecznych w celu ochrony delikatnych raf koralowych ustawą z maja 2018 roku. Stanowy organ ustawodawczy na Hawajach przyjął zakazał używania produktów przeciwsłonecznych zawierających oksybenzon i oktinoksat. Oba składniki znajdują się w wielu popularnych filtrach przeciwsłonecznych. Substancje te są powiązane z zaburzeniami hormonalnymi u ludzi oraz blaknięciem rafy koralowej i wymieraniem koralowców.

Chemikalia w postaci oksybenzonu były dodawane do prawie 65 proc. niemineralnych filtrów przeciwsłonecznych w 2017 roku. Substancja ta może powodować alergiczne reakcje skórne. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób oxybenzon jest wykrywany we krwi ponad 96 procent Amerykanów, co więcej, występuje również w mleku matek karmiących. Niedawne badanie wykazało, że dorastający chłopcy z wyższym poziomem oksybenzonu mieli znacznie obniżony całkowity poziom testosteronu. 

Zakaz używania filtrów chemicznych na Hawajach zwraca uwagę na pewne zjawisko. Rynek filtrów przeciwsłonecznych jest zalewany produktami, które wykorzystują potencjalnie szkodliwe składniki. Jednocześnie zapewniają słabą ochronę przed promieniowaniem UVA. Rynek filtrów przeciwsłonecznych opiera się na przestarzałej technologii. Nowe filtry, które nie będą szkodzić zdrowiu ani środowisku powinny zastąpić szkodliwe substancje.

Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi a witamina D3

Jak działa krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze np. 50 SPF do twarzy? Filtr przeciwsłoneczny blokuje promienie ultrafioletowe B, czyli krótkofalowe promienie słoneczne. UVB są ważne dla wytwarzania witaminy D3 w skórze. Latem istnieje wiele okazji, by uzupełnić poziom witaminy D3. Natomiast nie należy blokować promieniowania jesienią i zimą. W naszej szerokości geograficznej dni są krótkie i przeważnie brakuje słońca. Używanie kremu do twarzy z wysokim filtrem może być postrzegane jak nadmierna ostrożność. Niestety taka ochrona przynosi więcej strat niż korzyści dla zdrowia. 

Czy powinniśmy wziąć sobie do serca małą tabliczkę z Maui i zrezygnować ze sprayów sunscreen – kremów z filtrem SPF na rzecz naturalnych filtrów mineralnych? 

 Dziękujemy Natanowi za foto z jego kanału YT: Świat według Nejtana. 

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top