Co trzeba wiedzieć o bio plastiku? PLA – plastik z kukurydzy 

Bio plastik PLA produkuje się z kukurydzy lub trzciny cukrowej.

Na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić bio plastik PLA wykonany z surowca roślinnego od plastiku PET i PP. Wszystkie one sprawiają wrażenie, jakby były zrobione z tego samego materiału. W trakcie użytkowania okazuje się, że pojemniki i opakowania bio z materiału PLA są często trwalsze i bardziej odporne na odkształcenia.

Jak powstaje bio plastik?

Ekologiczna metoda produkcji bio plastiku PLA polega na syntezie roślinnych surowców tzw. biomasy bogatej w skrobię. Bakteryjna lub chemiczna fermentacja skrobi i innych węglowodanów, pozyskiwanych z kukurydzy, trzciny cukrowej, konopi, buraków czy ziemniaków, prowadzi do wytworzenia kwasu mlekowego. Następnie wytwarza się z niego poliester PLA (Polyactic Acid) popularnie nazywany bio plastikiem. 

Współpraca:

Proces wytwarzania pojemników z roślinnego materiału PLA jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla środowiska, niż produkcja tworzyw sztucznych PET lub PP. Preferowana metoda fermentacji celulozy w systemie EKO to fermentacja przy użyciu szczepów bakterii. Jednak niektórzy producenci wykorzystują do tego celu związki chemiczne z ropy naftowej. Warto więc zwrócić uwagę na pochodzenie PLA i wybierać pojemniki i opakowania wytwarzane przy pomocy fermentacji bakteryjnej. 

Jak poznać, że opakowanie jest z bio plastiku PLA?  

Biodegradowalny plastik PLA wytwarzany z kukurydzy lub innych surowców roślinnych wygląda niemal identycznie jak tworzywa sztuczne, dlatego nie jest łatwo go rozpoznać wśród innych pojemników na półce w sklepie. Przeźroczysty bio plastik PLA tak samo połyskuje jak jego chemiczny odpowiednik PET i PP. Jeśli spojrzymy na barwione w masie tworzywa, są ono praktycznie nie do odróżnienia. Dodatkowo oznaczenia na produktach mogą być równie mylące, jak pierwsze wrażenie.

Przeczytaj także: Węgiel aktywny – jakie ma właściwości i zastosowanie?

7 Other – co to oznacza na produkcie? 

Bio plastik PLA zalicza się do grupy tworzyw 7 Other wraz z innymi tworzywami sztucznymi i laminatami. Do tej samej grupy zalicza się materiały pochodzenia organicznego (PLA) i nieorganicznego (PET, PP), a tworzywa, które mają oznaczenie 7 Other z definicji nie nadają się do recyklingu. W grupie 7 Other znajdziemy nawet opakowania z bisfenolem A. Taki rodzaj tworzywa zupełnie nie nadaje się do kontaktu z żywnością. Nie jest łatwo konsumentowi poruszać się wśród międzynarodowych oznaczeń. Często nie obędzie się bez wcześniejszego sprawdzenia w sieci, co oznaczają dane skróty.

Pojemnik na drugie śniadanie dla dziecka – jak wybrać? 

Bezpiecznie będzie zaopatrzyć się w pojemniki z plastiku bio PLA, które zostały stworzone do przechowywania i przenoszenia żywności. Pojemnik na drugie śniadanie dla dziecka, czy kolorowy lunch box do szkoły z bio plastiku PLA jest nie tylko wykonany z surowca roślinnego barwionego ekologicznie, ale także wyposażony w przykrywkę z ekologicznym laminatem. Dobrej jakości śniadaniówka jest trwalsza i bezpieczniejsza dla dziecka. Przyznać jednak trzeba, że zazwyczaj znajdziemy ją w wyższej cenie od zwykłego pudełka z tworzywa PET czy PP. Innym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z plastiku na rzecz opakowań szklanych lub metalowych. Szkło dla dziecka to raczej kiepski pomysł. Pojemnik ze szkła jest ciężki i może się stłuc w plecaku. Natomiast do szkoły sprawdzi się trwały lunch box ze stali nierdzewnej z przegródkami. 

Jak utylizować opakowania z plastiku bio? 

Zużyte opakowania z biodegradowalnego plastiku PLA powinniśmy traktować jak odpady organiczne i umieszczać w kuble przeznaczonym na biomasę. Opakowania z PLA z kukurydzy czy trzciny cukrowej należy sortować jak resztki z kuchni. Jeżeli do dyspozycji mamy ogród i przydomowy kompostownik, warto wiedzieć, że bio plastik PLA rozkłada się podobnie jak liście kapusty, obierki z ziemniaków, czy resztki owoców. Tego rodzaju opakowania można wyrzucić na kompostownik. 

Pojemniki na żywność sprawdź promocje w sklepie (współpraca): 

Pojemnik na drugie śniadanie

kolorowy lunch box do szkoły

lunch box ze stali nierdzewnej 

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top