Pora na owoce cytrusowe – słodki miąższ, gorzka skórka i pestki

Owoce cytrusowe - pomarańcze

Owoce cytrusowe są dostępne przez cały rok, a zima to najlepszy czas na pomarańczową ucztę. Związek między pomarańczami z mitologii a nieśmiertelnością nawiązuje do leczniczych właściwości owoców z drzew cytrusowych. Współczesna nauka znalazła potwierdzenie na dawne podania, a to za sprawą zbadania właściwości kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Wysoka zawartość tej witaminy w owocach cytrusowych korzystnie wpływa na zdrowie, głównie poprzez umożliwienie organizmowi przyswajania większej ilości żelaza. Warto przez cały rok cieszyć się z właściwości owoców cytrusowych dzięki uniwersalnemu wykorzystaniu soku, skórki i pestek. 

Owoce cytrusowe mają gorzką skórkę i pestki

Zalecenia dietetyczne w medycynie chińskiej z dość dużą ostrożnością traktują owoce cytrusowe z uwagi na wychładzające właściwości i znaczącą ilość cukru. Zimny sok pomarańczowy to winowajca powstawania śluzu (katar, zatkane zatoki, mokry kaszel, flegma), szczególnie jeśli popijamy nim pszenne pieczywo posmarowane kremem czekoladowym lub konfiturą na śniadanie. Organizm znacznie łagodniej reaguje na sok z cytrusów rozcieńczony ciepłą wodą.

Pomarańcze, cytryny, grejpfruty i mandarynki poza soczystym miąższem dostarczają cennych surowców o właściwościach terapeutycznych: aromatycznych skórek i gorzkich pestek.

Współpraca:

Skórka dojrzałej mandarynki – właściwości

Suszona i cięta w paski skórka mandarynki jest wykorzystywana w dietetyce medycyny chińskiej do przygotowania wywaru, który korzystnie wpływa na trawienie. Kilka pasków dojrzałej skórki można także dodać do herbaty. Jako surowiec wykorzystuje się owoce z ekologicznej uprawy, a dostępna na naszym rynku preparowana skórka pochodzi z Chin. Skórka dojrzałej mandarynki CHENG Pi – kolor pomarańczowy, smak gorzki stosuje się głównie jako wsparcie układu pokarmowego:  

  • problemy z trawieniem;
  • wsparcie dla organizmu przy odchudzaniu;
  • wzdęcia;
  • utrata apetytu;
  • wymioty;
  • biegunka;

Zaleca się gorzką skórkę dojrzałej mandarynki na pobudzenie do aktywności woreczek żółciowy. Lecznicze wykorzystanie smaku gorzkiego stosuje się w przypadku nadmiaru wilgoci i zastojach. Gorzki smak skłania energię do kierowania się w dół. 

Co na czkawkę? Skórka mandarynki!

Napar ze skórki dojrzałej mandarynki pomaga na często pojawiającą się czkawkę. Przy krótkim napadzie czkawki można doraźnie wstrzymać oddech, wypić szklankę wody, prowokować kaszel lub wymioty. W dłuższej perspektywie na czkawkę pomaga wywar ze skórki dojrzałej mandarynki.

       

Skórka dojrzałej mandarynki             Skórka niedojrzałej mandarynki 

Skórka niedojrzałej mandarynki QING Pi

Niedojrzałe owoce mandarynki mają skórkę w kolorze zielonym i smak ostry, gorzki, Po otwarciu opakowania zobaczymy niedojrzałe mandarynki w całości cięte w plasterki. Skórka zielonej mandarynki usuwa zastój wątroby, z takimi objawami jak rozpieranie i ból w klatce piersiowej, ból piersi i okolic podżebrowych oraz ból przepuklinowy. Skórka niedojrzałej mandarynki osusza wilgoć i przekształca wilgotny śluz, który towarzyszy chorobom malarycznym. Uwaga: QING Pi podnosi ciśnienie krwi.

Wyciąg z pestek owoców cytrusowych

Spośród owoców cytrusowych grejpfrut ma najbardziej wartościowe pestki. Wyciąg z pestek grejpfruta to silnie skoncentrowana substancja, która pomaga w usuwaniu dolegliwości trawiennych, takich jak m.in. zaparcia, biegunka i wzdęcia. Olejek z pestek grejpfruta ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Wspomaga gojenie zmian trądzikowych na skórze i wykazuje działanie pobudzające krążenie. Można stosować go w stanach napięcia i depresji po to, by zmniejszyć ich uciążliwość. Jest także sprzymierzeńcem we wspieraniu odporności i przeciwdziałaniu infekcjom, takim jak przeziębienie.

Skórka owoców cytrusowych bogata w aromaty

Owoce cytrusowe, a więc pomarańcze, mandarynki i cytryny pochodzą z krajów, do których chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Aromat cytrusów przywołuje przyjemne wspomnienia, działa odświeżająco i antyseptycznie. Olejki eteryczne pozyskiwane ze skórki pomarańczowej są wykorzystywane w aromaterapii do łagodzenia kaszlu i przeziębienia oraz działają oczyszczająco m.in. na wątrobę. Najpopularniejsze olejki eteryczne z cytrusów to cytrynowy i pomarańczowy oraz grejpfrutowy, a warto pokusić się o wypróbowanie także innych zapachów i skorzystanie z ich właściwości.

Olejki eteryczne – cytrusowe aromaty:

  • Olejek z bergamotki – soczysty, cytrusowy aromat dodaje energii i podnosi na duchu, a ponadto łagodzi stany zapalne.
  • Olejek cytronelowy – aromat cytrusowo-kwiatowy, skutecznie odstrasza komary, łagodzi ból mięśni i działa przeciwgrzybiczo.
  • Olejek z trawy cytrynowej – olejek lemongrasowy ma orzeźwiający zapach i poprawia nastrój, a także odświeża powietrze.
  • Olejek limonkowy – rześki aromat pachnący tropikami, przynosi radość i ukojenie.
  • Olejek mandarynkowy – słodki, cytrusowy zapach, który obniża ciśnienie krwi i łagodzi napięcia, a także pomaga przy bezsenności.
  • Olejek May Chang – słodki cytrusowy aromat, lekko drzewny, działa kojąco na nerwy i odświeża powietrze w pomieszczeniu. 

Dyfuzory i olejki eteryczne sprawdź okazje w sklepie

Sok z cytryny

Kwaśny sok cytrynowy jest wyjątkowo zdrowy, odświeżający, dodaje blasku skórze, niweluje zmarszczki i hamuje krwawienie. Powszechnie wiadomo, że cytryna jest bogata w witaminę C. Warto przypomnieć natomiast, że zawiera również witaminę A, E i witaminy z grupy B oraz kwas cytrynowy, a także minerały: fosfor, cynk, miedź, potas, magnez, wapń, sód oraz żelazo. W przypływie silnych negatywnych emocji łyżeczka soku wyciśniętego z cytryny pozwala szybko oczyścić umysł i wrócić do równowagi.

Przeczytaj także: Jakie właściwości ma cytryna i sok z cytryny?

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top